Kuula hülge möla
Üks hüljeste erilisus on see, et kui inimene tahab hinge kinni hoida, siis peab ta seda teadlikult tegema, hülged peavad aga teadlikult hingama. Nende normaalolek on hinge kinni hoidmine. Kui inimese kopsud täituvad tavaliselt õhuga 10% ulatuses, siis hülge suured kopsud täituvad õhuga 90% ulatuses. Hapnikku talletavad nad veres ja ka musklites. Nad ei põe dekompressiooni. Sügavale sukeldudes hoiavad hülged töös vaid elutähtsad organid. Tuntavalt aeglustub sukeldudes südamelöökide arv (60-70 pealt 15 löögi peale minutis). Nende suu on hingamisorganitest täiesti eraldi, seega saavad nad veel all vabalt süüa ja neelata.
Hülgete söögiks on kala ja pingviinid. Nad peksavad pingviini vastu vett, kuni liha naha seest välja tuleb. Antarktika poolsaare kaldail võib sageli näha vedelemas tühje pingviininahku.
Üldiselt on pingviinid armsad loomad – nagu näiteks Tallinna 1980.a. olümpiaregati maskott Vigri. On teada vaid üksikud juhtumid, kui merileopard on inimesi rünnanud. Igatahes on nad hülglaste kuulsaimad kiskjad. Suurimad loomad on aga lõuna-lonthüljesed, kusjuures isasloom kaalub kuni 3700 kg, emasloom aga vaid 400-700 kg. On suur oht, et isane paaritumishoos emase lömastab.
Rossi hülged on aga tuntud muu hulgas selle poolest, et võivad seksuaalselt ahistada keiserpingviine.
Lõuna-londid on ka suurepärased sukeldujad, nad võivad vabalt laskuda 600 m sügavusse, aga ka enam.
Meie laeva bioloog Boris Solovjov on kindel, et elektroonilise muusika mõtlesid tegelikult välja wedelli hülged, sest nende hääled kõlavad täpselt nagu helid kosmosest või filmist “Hukkunud alpinisti hotell” (Sven Grünbergi muusika).
Nii et kes elektroonilisest muusikast huvitet, neil tasub hülge möla kuulata küll.
__________________________________________________
Teade vastu võetud 03.01.2018 kl 18:49 meie aja järgi
Foto: Tiit Pruuli
LOE KÕIKI ANTARKTIKA LIVE-BLOGI LUGUSID »
- Antarktika
- Antarktika reis
- elamusreis
- go travel
- hüljes
- perega Antarktikas
- pingviinid
- reisibüroo
- rühmareis
- seiklusreisid