GO Reisiajakiri 85 – Oktoober 2020
SEIKLUSTE ERI
JUHTKIRI
Turismi kriisist
Me oleme nautinud turismi. Seda, et saame vabalt reisimas käia. Seda, et Eestit käivad vabalt külastamas miljonid võõramaalased, kes turgutavad meie majandust ning kellest saavad Eesti sõbrad ja eestkõnelejad maailmas.
Aga nüüd, pandeemiast põhjustatud kahjude ja sügava kriisi ajal on käes hetk, kus peame rohkem kui iial varem mõtlema turismi kui majandusharu peale. 2019. aastal jätsid välisturistid Eestisse ca 2 miljardit eurot. 2020. aastal Eestil seda raha praktiliselt pole. Siseturism tekkinud auku kuidagi täita ei suuda.
Turism andis enne COVID-19 algust Eestis tööd ja leiba vähemalt 30 000 inimesele. Kui loeme siia ka kaudsed kasusaajad kaupmeestest juuksuriteni, siis veel palju rohkematele. 2020 sügisel on selge, et töö võib kaotada umbes pool nendest inimestest. Eesti turismitööstus maksis 2019 riigile ca 180 miljonit eurot makse. Praegu on aga olukord, kus minister teatab, et „turism ellu ei ärka“, ja tekitab olukorra, kus aastaid ja aastakümneid oskusi omandanud professionaalid lahkuvad armsaks saanud sektorist, sest ajutiselt pole tööd ja riik, kes varem nende maksuraha üle rõõmustas, on nad unustanud.
Põllumajandus annab ca 3% Eesti SKP-st. Turism 7–8%. Ajaloolistest põhjustest johtuvalt on põllumeestel oma ministeerium, võimas ametkond, tähelepanuväärne lobivõimekus. Turismi üks probleeme on praegu see, et see pole nagu ühegi poliitiku teema, kes seda kui tööstusharu mõistaks ja selle eest seisaks. Paljud meie poliitikud on turismi teemal natuke nagu interneti müügiportaalide robotid – heal ajal müüvad nii et luu paistab, raskel ajal teevad piiks-piiks ja nendega pole lootustki ühendust saada.
Pandeemia näitas ka seda, et traditsioonilised reisibürood on endiselt vajalikud. Keerulisel ajal vajalikumad kui kunagi varem. Neid on vaja reisijatele, kes on sattunud hätta, ja neid on vaja riigile, millele nad makse maksavad. Seega ostkem oma reisideks teenused olemasolevatest Eesti firmadest. Sellega toetame Eesti majandust ja pole ise pärast hädas, kui robot meid tühistatud lennu korral ei aita.
Tiit Pruuli
Eesti Turismifirmade Liidu president
Selles numbris
- Raamatuarvustus
- Kõrgushaigus – kuidas see tunda annab?
- Porgandikook Suurest kanjonist
- Avastamata matkateed risti ja ümber Eesti
- Kihlumismatk pole nõrganärvilistele
- Kesk-Ameerika indiaanlaste juures
- Saksamaal punkareid uurimas
- Miks kõik peavad nii-öelda normaalsed olema?
- Krusenstern ja Vene esimene ümbermaailmareis
- Birma ehk Myanmar – ilusa maa mitu nägu
- Malawi – loomad laulavad ja hinged löövad tantsu
- Võhandu maratonil elamuste jahil
- Kogemused viivad tippu
- Arno Hirtentreu: „Mõtete korrastamiseks oli pallitiir väga hea!“
- TOOTEUUDISED
- KROONIKA
- GO Reisiajakiri 85 - Oktoober 2020