Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri 98

Malaaria – riskipiirkonda reisimisel külasta reisimeditsiini kabinetti

Timo Tamm
13. detsember 2022

Nakkushaiguste vältimiseks on soovitatav pöörduda vähemalt neli nädalat enne reisi algust reisimeditsiini-kabinetti, kust saab infot nakkushaiguste ennetusmeetmete kohta. Eriti oluline on see malaaria riskipiirkonda reisimisel, mille puhul saab arst määrata kemoprofülak-tika kuuri ehk malaariat ennetavat tablettravi.

Malaaria on raskelt kulgev nakkushaigus, mis levib sääskede kaudu troopilistes ja subtroopilistes piirkondades (Aafrika, Lõuna-Ameerika, Kagu-Aasia, India ja Edela-Okeaania). 

Haigus levib hallasääskede ehk Anopheles-tüübi sääskede hammustuse kaudu. Lisaks sääsehammustusele võib malaariasse haigestuda doonoriverega ja saastunud süstalde-nõeltega. 

Malaariale on iseloomulik kõrge palavik, vappekülmahood, tugev higistamine, isutus, iiveldamine, oksendamine, pea-, lihase- ja liigesevalu, nõrkus, köha ja kõhulahtisus. Mõne päeva möödumisel suureneb põrn ja kujuneb aneemia. Ravita juhtudel kujuneb raske kollatõbi neerukahjustuse, hüpoglükeemia, aneemia, atsidoosi, hingamisehäirete ja entsefalopaatiaga. Palavikuhood korduvad iga päev, ülepäeva või igal kolmandal päeval. 

Malaaria sümptomite avaldumise aeg on liigiti erinev. Mõne liigi puhul on peiteperiood 10–15 päeva, teise puhul võib peiteperiood venida isegi kuude või aastate pikkuseks. Juhul, kui haigestute endeemilises piirkonnas olles või kolme kuu vältel tekib kõrge palavik, pöörduge kohe kohalikku haiglasse või erakorralise meditsiini osakonda. Ilma õigeaegse ravita võib malaaria lõppeda surmaga. Erinevate andmete alusel lõpeb P. falciparum-malaaria surmaga 10–40% ravimata juhtudest.

Nakatumise vältimiseks tuleb riskipiirkondadesse sõites kasutada spetsiaalseid sääsetõrjevahendeid ning kemoprofülaktikat ehk malaariat ennetavat tablettravi, mis üldjuhul määratakse juba enne reisi. Selleks on vaja pöörduda reisimeditsiiniga tegeleva tervishoiuteenuse osutaja poole. Terviseamet soovitab malaaria riskipiirkondadesse sõitjatel pöörduda reisinõustamisele vähemalt neli nädalat enne reisi algust. 

Malaaria ei levi üldiselt Eestis riigisiseselt, viimased kohalikud haigusjuhud registreeriti meil 1952. aastal. Küll aga tuvastatakse igal aastal paar juhtumit, mis on sisse toodud välisriikidest. Sel aastal on Terviseameti andmetel diagnoositud neli juhtumit, nakatumine on toimunud Aafrikas: Guineas, Burkina Fasos, Ghanas ja Ugandas. Kõik haigestunud vajasid hospitaliseerimist. Haigestunutest ei kasutanud keegi haiguse ennetamiseks vajalikku kemoprofülaktikat. Eelmisel aastal tuvastati kolm malaaria juhtumit, üle-eelmisel aastal üks. Malaaria juhtumeid on varem sisse toodud Nigeeriast, Tansaaniast, Peruust, Indiast ja Libeeriast.

Malaaria on arengumaade peamine rahvatervise probleem. 2020. aastal esines Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul umbes 241 miljonit malaaria juhtu, millest ligikaudu 627 000 lõppesid surmaga.

***

Mõned reisimeditsiinikabinettide kontaktandmed

Tallinn:

Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskus
Paldiski mnt 62
tel 659 8594 (info ja eelregistreerimine)
www.keskhaigla.ee/kliinikud/nakkuskliinik/vaktsineerimine

Arstikeskus „Sinu Arst“
Narva mnt 7, I trepikoda, 3. korrus
Tallinn, Veerenni 53a, IV korrus
tel 715 1701
www.sinuarst.ee/kontakt 

Confido Erameditsiinikeskus
Veerenni 53a, IV korrus
tel 629 9277, info@confido.ee
www.confido.ee/broneerimine

Qvalitas Arstikeskus
Pärnu mnt 102c
tel 605 1500 (registreerimine)
www.qvalitas.ee/et/eraklient/reisimeditsiin

Tartu:

TÜ Kliinikumi polikliiniku reisimeditsiinikabinet
Puusepa 8, J-korpus, kabinet J1116
tel 731 9100 (registreerimine)

Pärnu:

SA Pärnu Haigla registratuur
Ristiku 1, kab C110
tel 447 3300 (registreerimine)

Kohtla-Järve:

IVKH SA reisimeditsiini nõustamiskabinet
Tervise 1a, II korrus, kabinet 2022
tel 331 1033

Jõhvi:

Reisimeditsiinikabinet
Jaama tn 34, I korrus, kabinet 19
tel 333 1105, 584 3466

 

Tekst ja kaart: Terviseamet

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimati blogis

Laose workation | november 2024

20. november 2024
Kädi võtab meie kogemuse kokku: Maailma kõige valjem vaikus… On reise, mis seavad kõik su sihikud ja radarid paika. Perspektiiv…

Reisitrendid kosmoseturismist mängukohvrini

24. september 2024
KOSMOSETURISM Tahtsid juba lapsena kosmonaudiks saada? Sind erutavad märksõnad nagu kosmoseturism ja 0-gravitatsioon? See kõik ei pea unistuseks jääma –…
Kõik postitused