Hiiumaal toimub igasuguseid festivale ja üldse saab kogu aeg palju pulli. On olemas nii Tuulekala festival kui ka Sõru Jazz. Isegi Hiiu folki tehakse. Palju pajatatakse mandril sellisest üritusest nagu Sõru Saund. Võtame Hiiumaa praami peal Siim Nestoril nööbist kinni: „Sina korraldad seda, eks?“
„Jah, koos Raul Saaremetsaga,“ vastab Siim ja osutab Raulile, kes tellib parasjagu suppi.
Mehed, kes paluvad ennast kutsuda „poole peega hiidlasteks“, seletavad: „Kõik inimesed, kes on varem festivalil Sõru Saund käinud, seal olnud ja teinud, peavad nüüd leppima sellega, et nad ei ole seal veel käinud.“ Asi on puhtalt selles, et suvel 2023 ei toimu festival tuttavlikus Sõru sadamas, vaid sootuks Hiiumaa põhjaveerel Suuresadamas, ning festivali nimi on märksa napim – lihtsalt Saund.
Miks nii?
„Eks see korraldajapoolselt enda elu keerulisemaks tegemine ole. Sõru sadamas ja selle ümbruses on meil juba enam-vähem selge, kuidas maalapid omanike vahel jagunevad, kus on pistikud ja kust puhub tuul. Ühtlasi on meil olnud suurepärane koostöö Emmaste osavalla ning Sõruotsa kogukonnaga. Lisaks sellele, et uues kohas festivali püsti panemine muudab töö käänulisemaks, on meil ka kahju, et sel suvel selle Hiiumaa otsa inimestega taas koos askeldada ei saa ja meile teadaolevalt: hoolimata sellest, et inimene ei ole loodud mitu ööpäeva diskobasside vibratsioonis elama, siis Sõru kandi inimestele festival meeldib (välja arvatud ühele!), peol on käidud ikka tervete talude kaupa.
Aga tekkis tunne, et festivali värskena hoidmiseks peaks kaugeid külalisi paigutama ka teistesse Hiiumaa imelistesse kohtadesse. Hiiumaa neljas küljes on ju täiesti erinev loodus. Juba päevavalgus langeb Suuresadamas teisiti kui Sõrus.
Seepärast ka uus ja üleliia lakooniline festivalinimi Saund. Aastast 2017 Hiiumaa juulikuus toimunud festival jõuab nüüd juba neljandasse tegevuspaika ja tunne on, et eks me liigume veel. Tõenäoliselt üks hetk ringiga tagasi ka Sõru sadamasse ja siis saavad soovijad sealkandis armsaks saanud kadakate ja rannakividega taas kohtuda.
Saundil siis uus sadam, uus mereäär, mille keskel lõhnab isuäratavalt üks Hiiumaa parim söögipaik, Ungru restoran, aga muusikavalik on sihipäraselt selline, et saaks arutult palju tantsida, kuuldava-nähtava üle hämmastuda ja ilu üle hingetuks imestada. Ebalemata võib ka öelda, et Saundi muusikaline kava on nii moodne, et ei mahu pükstesse ära. Sestap toob festival Hiiumaale parima võimaliku publiku – nagu Hiiumaa on maailma parim, nii on ka meie publik maailma parim – , mis koos erakordse muusika ja saare superatmosfääriga annavad kõrgemast klassist elamuse,“ ütlevad korraldajad.
Selles numbris
- Michele Parrucci: „Ma olen zen inimene.“
- Ioannis Basdanis ja Diana: „Söögitegemine on hobi, mitte äri.“
- Hiiumaal ei jää keegi nälga
- Kaja Antons tõi Hiiumaa Köögi ja Pagari pildile tagasi
- Kärdla Lennujaam – 100 jalgpalliväljaku jagu tõhusust
- Riina Tamm: „Hiiumaa Haiglas on väga püsiv kollektiiv!“
- Hiiumaa spordikeskuse juht Martin Lauri: „Hiidlased on meie keskuse soojalt vastu võtnud!“
- Ain Tähiste: „Kevadel avame Hiiumaa merenduse ja kalanduse virtuaalse teejuhi.“
- Sander Kopli: „Hiiumaale elama tulla on väga hea mõte!“
- Taavi ja Birthe Liivandi: „Saatuse käpp on meie loos sees.“
- Ettevõtluskonsultant ja kalanaine
- Vaprad kalurid
- Olukorrast metsas
- Piret Eesmaa: „Hiiu Leht toimib kogukonna jõust!“
- Hiiumaa tuletornid – Tahkuna
- Nele Eller: „Leiame käsitöölise enam-vähem igale alale.“
- Jaak Adamson ja Hiiumaa legendid
- Enn Kunila, metseen selle sõna kõige paremas mõttes
- Edith Karlson: „Kulgen saarel looduse rütmis, kuulan ja vaatan.“
- Tõnu Õnnepalu: „Hiiumaa talvedes on midagi väga erilist.“
- Õie Laksberg: „Saunal jäägu sauna lõhn!“
- Hiidlasele on saun püha
- „Poole peega hiidlased“ Siim Nestor ja Raul Saaremets
- Rudolf Tobias ja Hiiumaa
- Hiiumaa randade mitu nägu
- Hiiumaa salapaigad
- UNESCO biosfääri programmiala
- Matkatee võlu
- Roheline sihtkoht
- Omal käel ümber Hiiumaa
- 5x3 soovitust
- GO Reisiajakiri – Hiiumaa 2023