Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri Hiiumaa 2023

Vaprad kalurid

Tekst: Rene Satsi, foto: Justyna Seniuta
11. aprill 2023

GO Reisiajakirja toimetus käis Hiiumaa kaluriga talve hakul kalal.

 

Hiiumaale oli jõudnud tali. Õhtul ütles Tiit Pruuli, et pangu ma vaim valmis, sest hommikul varavalges läheme kutselise kaluri Imre Kiviga merele. Seepeale rehkendasin – istusime parasjagu saunas –, et kindla peale on mandrilt tulnu soov talvel kalale minna mööduv uitmõte ja külm retk jääb päriselus ära. Ei jäänud.

Kõik see mees ja üks naine said kokku Salinõmme sadamas. Tiit ja Imre naeratasid: nendel oli kaasas talvevarustus. Ja kummikud. Minul valged botased. Olime võtnud ühes minu unise abikaasa. Vaeseke ei saanud täpselt aru, kuhu teda kutsuti (paati, kuhu „aeg-ajalt viskab vett sisse“, nagu Imre lõbustatult informeeris).

Salinõmme sadamas tegutseb kogukondlik MTÜ. Kokku on mehi kaheksa, püsti on pandud õdus majake, kus saab süüa teha (ilmselt kala praadida) ja mugavalt magada. „Sadamakohad on suveks kõik välja renditud,“ rääkis Imre, upitades meie paati väikese generaatori. Paadi kõrval lebas surnud hüljes. 

„Kas Hiiumaal kalaturismi ikka on?“ tahtsime teada. See oli see, mida tinglikult võttes ise hetkel tegime, ja Imre kinnitas: „Muidugi!“ Siingi sadamas olevat paar meest, kes tegelevad, ja tema ise võtab ka mõnikord kellegi kaasa.

Hülged teevad muret

Enne kui Imre meid minu meelest kindlasse alajahtumisse juhatas, takseerisin kail teispoolsusesse siirdunud looma. „Muret, mida põhjaranniku kalurid kurdavad, Hiiumaal ei ole. Viimased kaheksa aastat on saare ümber head kala-aastad olnud. Meil kalaprobleem puudub, hülgeprobleem aga on,“ kõneles Imre ja ilmselt kinnitaks neid sõnu iga Hiiumaa kalur. „Neid on võimalik lasta, aga võimalik lasta seal, kus neid ei ole, ja sellel ajal, kui neid ei ole,“ räägib Imre hülgepüügi loa omapärastest võimalustest ja laiutab käsi.

Kas püügiluba peaks kalurite meelest lõdvendama? „Midagi peab tegema küll. Hülgeid on loendatud nüüdseks juba rekordarv,“ on Imre nõutu ja pajatab veel: „Siin meres on palju ruute kinni, kus kalapüük on keelatud. Siia kudemise alad. Aga hülged ei tea, et seal ei tohi kala püüda, ja maiustavad nagu ogarad!“ Tuli välja, et ka kail lebav loomi oli eile Imre mõrrast kümme siiga põske pistnud (ei küsinud, kuidas see arv teada saadi), oli ka ise mõrda kinni jäänud ja lännu ta oligi. Meestel siin oli ka hülgepeletaja. Aga see läks põhja. Selline peletaja annab välja impulsi, mis teeb hülge kõrvale haiget, ja Vigri läheb pahaselt minema. Mul oleks selline asi vaja külmkappi panna – puhuks, kui öösel jäätiseisu tuleb.

Kas kala ka saab?

Kihutasime paadiga kindlas suunas. „Ei tea, kas täna kala saab?“ küsisin tähtsalt ja mehed pärisid ühest suust vastu, et kas ma push-up-rinnahoidjat olen näinud? Ütlesin igaks juhuks: „Ei.“ „Aga kohe näed see-eest push-up-mõrda!“ lohutas Imre ja ta ei valetanud. Varsti ühendati kaasa võetud generaator vastava voolikuga, pandi see undama ja küllaltki kiiresti, justkui merekoletis Kraken, kerkis veepinnale parajat mõõtu mõrd, kus sees paistis ka saaki olevat. Praktiline riist!

Imre ulatas mulle töökindad ning võisin suurest mõrrast ettevaatlikult käega kala kasti ajada. Palju teist ei olnud, aga midagi meri ikka andis: haug paistis, ahven, kiisad, mõni lest. Ka Hiiumaa kalurite poolt esitatud 2023. aasta kala kandidaat merisiig lebas kasti põhjas. Seal vedeledes ei teadnud ta oma kandidatuurist muidugi tuhkagi. Väiksemad kalad visati suure kaarega vette tagasi. Küll nad võisid tänulikud olla: said korra elus lennata.

Küsisin lõdisemist varjates Imre käest, et kaua see merel külmetamine tema elus nüüd jätkub. „Käin nii kaua, kuni jää päris peale tuleb,“ selgitas Imre ja tema põsed punetasid. Aga ka paksu jääga püütakse kala edasi. Aetakse võrk ühest jääaugust sisse ja teisest välja. Vaatasin soojas toas sellest videot. 

Jääalune püük ei paista olevat üldse kerge töö, aga samas ei ole vast ükski töö peale riigitöö kerge. Proovi viis päeva nädalas pelmeene keeta: see ei ole meelakkumine.

Tänasime Imret, et meid merele viis. „Imestasin, kuidas sellise purgaaga tahate kaasa tulla,“ kihistas Imre. Pomisesin endale vaikselt nina alla, et ma ise ka ju imestan, ning vaatasin vilksamisi Pruuli poole.

Viimati blogis

Avastus kaugel planeedil: kas seal võib olla elu?

17. aprill 2025
K2-18 b on eriline planeet, mida kutsutakse "hüdrokeaanilseks maailmaks". See tähendab, et arvatavasti on seal ookean ja atmosfäär, mis on…

Ära kunagi anna alla!

17. aprill 2025
Lugu ilmus GO Reisiajakirjas 8. juuni 2018 See polnud väga ammu aega tagasi, kui David Eubanki nimeline ameeriklane enam-vähem kõikide…
Kõik postitused