Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri Hiiumaa 2022

Jaanus Nõgisto – Mustana Tont

Tekst: Rene Satsi, foto: Erakogu
14. aprill 2022

Jaanus ei ole suguvõsa esimene hiidlane. Oh ei. Muusiku esiisa oli Abraham Ernst Wolens, kes tuli saarele Suursadama kontrolöri abiliseks juba 18. sajandi alguses. Viimase lapsed võtsid kohalikud naised, nad tõrjuti sakslaste poolt välja ja maandusid Kõpus, kus nüüd on ka Jaanuse kodu.

 

„Minu kõige kuulsam sugulane on Feliks Voolens, emapoolne onu,“ tähendab Nõgisto. 

Jaanuse sõnul laguneb Sõru sadamas Eesti suurim säilinud vanalaev – kolmemastiline mootorpurjekas „Ernst Jaakson“ ehk „Alar“, mille peal muusiku onu oli viimane Eesti soost kapten. „Laeva enam merekõlbulikuks ei tee. Äkki saadakse alusele varjualune ümber ja jäetakse see püsiekspositsiooniks, propeller särab juba praegu üle küla,“ naerab Jaanus. 

Jaanus teab, et saarele on end sisse seadnud suur muusikute seltskond. „Riho Sibul, Rainer Jancis, Erkki-Sven Tüür ja kes kõik veel… ei teagi,“ loetleb Jaanus. „Kümme aastat tegime Tuletorni all kontserte (Kõpu tuletornis). Kaks ja pool aastat pole neid kontserte toimunud. Loodetavasti saab asja jälle käima.“

Kui palju Hiiumaa on inspireerinud? 

Jaanus: „Siin on elamisel-olemisel teistsugune rütm ja atmosfäär. Saab keskenduda ja segavaid asju on vähem. Teadmine, et esivanemate hinged sinu ümber hõljuvad, lisab särtsu ja sügavust.“

„Ma ei ole etnomuusik, et Hiiumaa mind märgatavalt mõjutaks. Ei taha seda isegi teeselda mitte. Selle mereäärse koha asukaid, kus mina elan, on sajandite jooksul kutsutud Mustana tontideks. Elamine on Kõpu külast kaugel – järelikult tondid. Erkki-Sven Tüür on näiteks Tõrvaahju vana, Riho Sibul aga Sibulamäe Riks, aga see on juba naljaga pooleks „uuspärimus“,“ räägib Jaanus. 

Ta selgitab, et üks viimaseid „tonte“, Mustana Juhan, oli lorilaulude suur meister. Tema pojapoeg tõi Jaanusele vihiku külalauludega, mis olid nii ropud, et Jaanus neid laulda ei saanud, aga tegi mõned tekstid vihikust ümber, sest Hiiu lorilaulud olla tema sõnul olnud väga nupukad ja naljakad.

„Autentne Hiiu rahvamuusika on kahtlemata kusagil mälufailides olemas, iseasi kas seda väga tõsiselt autentseks saab pidada. Suurem osa Eesti rahvalikuks muusikaks peetav on kas saksa või siinkandis ka rootsi juurtega, siitkandi mehed olid ju kõvad meresõitjad ja eks nad tõid maakera äärtelt kaasa ka eksootilist värki. Nii et võib öelda, et Hiiumaa rahvamuusika on ka minu tehtud lood.“

„Kui kusagil on säilinud arhailist eraldi olemist, siis seda just Kõpus. Tänapäeval on siin hulk tegusaid inimesi, kes Kõpu õigeusu kirikusse ehitanud kultuurikeskuse, on täiesti korralikud klubiruumid, kino toimub,“ pajatab Jaanus oma Hiiu kodukohast.

Kas kutsuksid inimesi Hiiumaale elama?

„Hiiumaal on ruumi ja maad, saad lagunenud maja osta. Kui tuleb noorem veri, on see ainult hea. Kõpus uusi inimesi küll ei kardeta. Tulija omaksvõtmine sõltub ju ka tulija hoiakust,“ kutsub muusik. „Hiiumaal on privaatsust ja privaatsusel on omad võlud. Eriti saab sellest aru vanemast peast. Tore, kui naaber ei roni sülle,“ võtab Jaanus oma mõtte kokku.

Selles numbris

Viimati blogis

Avastus kaugel planeedil: kas seal võib olla elu?

17. aprill 2025
K2-18 b on eriline planeet, mida kutsutakse "hüdrokeaanilseks maailmaks". See tähendab, et arvatavasti on seal ookean ja atmosfäär, mis on…

Ära kunagi anna alla!

17. aprill 2025
Lugu ilmus GO Reisiajakirjas 8. juuni 2018 See polnud väga ammu aega tagasi, kui David Eubanki nimeline ameeriklane enam-vähem kõikide…
Kõik postitused