Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri Hiiumaa 2022

Elmo Viigipuu: „Toome noored marke koguma!“

Timo Tamm
14. aprill 2022

40 aastat Hiiumaal elanud­ Elmo Viigipuu on Eesti filateelia grand old man ehk tark ja väärikas mees, kes kirjutanud Eesti markidest raamatu „Eesti postmarkide 100 aastat“, peab internetis kollektsionääride kogukonna e-kirjakogu ja on organiseerinud lugematu hulga näitusi.

 

Markide väljapanekuid hakkas Elmo koos kolleegidega tegema 1980ndate teisel poolel, käima pandi kaks näituseseeriat: Dago ja Hiiu Ruut. Praeguseks on populaarsust kogunud virtuaalsed näitused.

Elmo on uhke, et tema pisikese kodusaare kohta on välja antud päris palju marke. Hiiumaa on postmarkidele sattunud mitmel põhjusel. Kõige rohkem leiab saart muidugi neil markidel, kus Eesti kaart koos Hiiumaaga peale joonistatud.

Muidugi on margile pandud ka Hiiumaa vapp.

Eesti Post annab välja seeriat meie randade tuletornidest. Meremuuseumi kunstnik Roman Matkiewicz on markidele joonistanud ka Ristna, Kõpu, Sõru, Tahkuna ja Orjaku tuletorni. Kuna meremärkide kollektsioneerimine on rahvusvaheliselt päris populaarne, siis tõenäoliselt on Hiiumaa tänu neile markidele jõudnud väga erinevatesse maailma nurkadesse.

Eesti Posti rahvariiete seerias on huvilisteni jõudnud teiste seas ka Emmaste ja Reigi rahvariidenäidised. Mõlemad margid on kujundanud Mari Kaarma.

Suuremõisa lossi on margile paigutanud kunstnik Jaan Saar. 

Hiidlaste endi soov oli, et margil oleks ära toodud ka üks nende mereline uhkus – Suursadamas 1848. aastal valminud kolmemastiline parklaev Hioma. See oli esimene Eestis ehitatud laev, mis ümber kurikuulsa Hoorni neeme purjetas. 

Kui küsida Elmolt, mis võiks olla järgmine Hiiumaaga seotud asi, mis leiaks tee postmargile, arvab ta, et ka Rukkirahu tuletorn vääriks kindlasti marki. „See tuletorn asub Hiiumaa väravas, kui praamiga tulla, siis Rukkirahust mere pool on juba Hiiu veed. See on oluline maamärk, millest võiks saada ka mark,“ kinnitab Elmo Viigipuu.

Lisaks otsestele Hiiumaaga seotud asjadele pakuvad kollektsionääridele huvi ka natuke kaudsema seosega esemed. Näiteks sobib Hiiumaa-nimelisse albumisse panekuks ka Eesti Posti tervikasi, mis anti välja Eesti õpilasmaleva 50 aasta juubeliks. Miks? „Just siin alustas 1966. aastal töölaager, kus osales 68 Eesti keskkoolide õpilast,“ selgitab Elmo. „Elati Käinas ja Putkastes ning töötati Hiiu Kaluri ja Sõpruse kolhoosis, Putkaste sovhoosis ning Hiiumaa metsamajandis. Neid nimetati ametlikult kortšaginlasteks, seda Nikolai Ostrovski jutustuse „Kuidas karastus teras“ peategelase Pavel Kortšagini järgi. Ettevõtmine oli edukas ning 1967. aasta veebruaris otsustati luua Eesti õpilaste töömalev. Alates 1970. aastast jätkati Eesti õpilasmaleva nime all.“

Elmo suurim mure ongi seotud noortega – et vanadele filatelistidele kasvaks ikka noori margihuvilisi peale. See on ilus hobi, mis teeb targemaks ja avardab maailma.

Selles numbris

Viimati blogis

Avastus kaugel planeedil: kas seal võib olla elu?

17. aprill 2025
K2-18 b on eriline planeet, mida kutsutakse "hüdrokeaanilseks maailmaks". See tähendab, et arvatavasti on seal ookean ja atmosfäär, mis on…

Ära kunagi anna alla!

17. aprill 2025
Lugu ilmus GO Reisiajakirjas 8. juuni 2018 See polnud väga ammu aega tagasi, kui David Eubanki nimeline ameeriklane enam-vähem kõikide…
Kõik postitused