Go Puhkus Go Reisiajakiri Go Elamus Go Pood Go Incoming

Lutikad, puugid ja ussid: Kahjurid, keda kohtad reisil

GO Reisiajakiri
16. mai 2025
Mõned neist on lihtsalt vastikud; teised võivad sulle päriselt kahju teha. Kuidas mitte lasta paharettidel oma reisi rikkuda.

Tegelikult on ju “maailma kõige surmavam loom sääsk,” ütleb Molly Keck, Texase A&M AgriLife’i putukateadlane, kes on spetsialiseerunud kahjuritõrjele. Ebameeldivaid putukaid, ämblikulaadseid, usse ja “teisi sääraseid” on kõikjal, kuhu me reisile siirdume.

Putukad võivad kanda patogeene, nagu bakterid, ainuraksed ja viirused, mis levitavad inimestele raskesti diagnoositavaid haigusi. Paljud neist haigustest (näiteks dengue palavik, Lyme’i tõbi) võivad alata ebamääraste sümptomitega, nagu peavalu, väsimus või palavik – ja alati ei ole näha ka iseloomulikku hammustusjälge.

Kui reisil haigestutakse, on arusaadav soov kohe koju tuttava arstiabi juurde pöörduda, ütleb William Spangler, erakorralise meditsiini arst. “Tõenäoliselt on aga parem otsida abi kohapealt, kus arstid tunnevad endeemilisi haigusi ja oskavad neid ravida.”

PUTUKAD, KEDA VÄLTIDA.

Paharetid: Lutikad
Kaasa arvatud Cimex lectularius (harilik lutikas) ja Cimex hemipterus (troopiline lutikas).

Kus neid leidub: Mööbel, vaibad ja reisikohvrid.

Kuidas nad saavad sind kahjustada ja mida ette võtta?

Lutikate saamiseks ei pea isegi reisima. Sa võid need endale sõpradeks saada koolist, mõnest ooteruumist, või külla tulnud semult.

Kuigi lutikad võivad kanda viirusi, levitavad nad harva patogeene inimestele. Nende hammustused on valutud; sügelevate laikude kobarad või siksakid on allergiline reaktsioon, mis võib ilmneda kuni üheksa päeva hiljem. “Nende hammustusi saab tegelikult ravida ainult antihistamiinikumidega,” ütleb Spangler.

Inglise keeles kutsutakse neid putukaid bed bugs ja lõputult võib kuulda jutte, kuidas keegi pärast mõnes hostelis magamist ärkas üles nagu portsjon punast putru.

Hea uudis? Lutikad vähemalt ei oska lennata. Kui nad parajasti sinu verd ei ime, eelistavad nad peituda pimedates kohtades, näiteks hosteli madratsivoltides.

“Et vältida lutikate kojutoomist, kontrollige oma hostelis/hotellis igaks juhuks voodit, tõmmates linu ja madratsikatet üles, uurige elastseid alasid ja kontrollige kogu voodi ümbrust.” Kui näete õunaseemne suuruseid punakaspruune putukaid, nende kahvatukollaseid mune või verelaike, soovitab Keck “küsida teist tuba, mis ei külgneks teie omaga, ega oleks selle kohal ega all.”

Lutikad eelistavad riidest pagasit plast- või metallkohvritele ja heledal värvitoonil on neid valges lihtsam märgata. Rõõmustage, kui koju saabudes on külm ilm: oma reisikohvri hoidmine väljas umbes 80 tundi alla 0°C tapab kõik kahjurid. Riiete pesemine pesumasinas, millele järgneb pool tundi kuuma õhuga kuivatamist, aitab samuti.

Paharetid: Sääsed
Kaasa arvatud Aedes sääsed, kes levitavad dengue-, kollapalavikku ja Zika viirust ning malaariat levitavad hallsääsed.

Kus neid leidub: Üle maailma, välja arvatud Island ja Antarktika; haigusi kandvad liigid eelistavad troopilist, subtroopilist ja mõned ka parasvöötme kliimat.

Kuidas nad saavad sind kahjustada ja mida ette võtta?

“Sääskede kaudu levivad haigused tapavad igal aastal umbes miljon inimest kogu maailmas,” ütleb Spangler. Sääsed põhjustavad aastas 200 miljonit malaariajuhtu, nendest umbes 625 000 surmajuhtu, ning hinnanguliselt 100 kuni 400 miljonit dengue palaviku juhtu, umbes 40 000 surmajuhtumiga. Kuigi 80 protsendil dengue nakkustest sümptomid puuduvad, kutsutakse seda “luumurrupalavikuks”, kuna see võib põhjustada väga tugevat valu.

Haigusi kandvate sääskedega riikides elavad inimesed on paharettide poolt kõige enam mõjutatud, kuid ka turistid pole immuunsed. Lisaks laiendab kliimamuutus sääskede leviala. Näiteks USA-s esines 2023. aastal malaariajuhtumeid. Maailma Terviseorganisatsioon hoiatab, et selle kümnendi jooksul muutub dengue palavik suureks ohuks üha enamates paikades Euroopas ja USA-s.

Reisi planeerimisel soovitab Spangler kontrollida Haiguste kontrolli ja ennetamise keskuste (CDC) kaarte, mis pakuvad reisiteavet selliste haiguste kohta nagu dengue ja malaaria. Reisimeditsiini kliinikud saavad anda nõu, kas vajate malaariavastaseid tablette ja kollapalaviku vaktsiini. Oktoobri alguses kiideti heaks teine malaariavaktsiin. See ja piiratud kasutusega dengue vaktsiin on tuleviku mõttes paljutõotavad.

Parim on sääsehammustusi muidugi üldse vältida. Kasutage putukatõrjevahendit, mis sisaldab pikardiini või DEET-i, ja kandke pikkade varrukatega särke ja pükse. Magage sääsevõrgu all, kuid pidage meeles, et uued uuringud lükkavad ümber varasemad teooriad, et malaariasääsed hammustavad ainult öösel. 2022. aasta uuring leidis, et 20–30 protsenti hallsääskede hammustustest toimub päeval.

Paharetid: Pisikesed kihulased
Umbes 4000 liiki sugukonnast Ceratopogonidae.

Kus neid leidub: Üle maailma (välja arvatud Antarktika ja Arktika), eriti rannikute, järvede ja jõgede lähedal.

Kuidas nad saavad sind kahjustada ja mida ette võtta?

Sageli pliiatsiotsa suurused kihulased on kärbseliik. Kihulased on pigem tüütud kui ohtlikud (kuigi nad võivad levitada haruldasi haigusi, nagu Oropouche’i palavik Kesk- ja Lõuna-Ameerikas). Keck ütleb: “Tõelisi ‘ei-näe-mind’ ehk pisikesi kihulasi on tegelikult lihtne märgata, sest nende hammustus on valulik.” Mõnedel inimestel tekib allergiline reaktsioon, mis on hammustusest hullem. Tavaliselt tekivad siis sügelevad punased laigud ja turse.

Putukatõrjevahendid, isegi DEET-iga, pakuvad vaid piiratud kaitset. Pikkade varrukatega särkide ja pükste kandmine (kaaluge nende sokkide sisse toppimist) aitab hammustusi vältida. Peene võrguga mütsid võivad kaitsta teie nägu.

Paharetid: Puugid
Ixodidae (kõvad puugid) ja Argasidae (pehmed puugid); umbes 60-l 900-st liigist võivad levitada inimestele haigusi, sealhulgas “Lyme’i tõve puuk” Ixodes scapularis.

Kus neid leidub: Rohu- ja põõsastikualadel – isegi linnades – igal kontinendil peale Antarktika ja kõigis USA osariikides peale Alaska.

Kuidas nad saavad sind kahjustada ja mida ette võtta?

Puugid on vereimejad. Nad ei oska lennata ega hüpata, kuid mõned puugid ootavad sissetallatud radadel, põõsaste okstel ja võivad kiiresti mööduvale inimesele (või loomale) külge hakata.

Toitudes hoiavad puugid end paigal, torgates “ogalise harpuuni” teile naha alla. See muudab nende eemaldamise raskeks. Neil võib toitumise lõpetamiseks kuluda päev või kaks, kuid puugihammustused on tavaliselt valutud, jäävad sageli märkamatuks või aetakse segamini sääsehammustustega.

“Erinevaid nakkusohtlikke patogeene kannavad erinevad puugiliigid,” ütleb Lin H. Chen, Harvardi meditsiinikooli professor. USA-s diagnoositakse igal aastal umbes 476 000 inimesel Lyme’i tõbi. Teised USA puukide kaudu levivad haigused hõlmavad Rocky Mountaini täpilist palavikku, tulareemiat ja anaplasmoosi. Euroopas ja Aasias ulatuslikult vabas õhus tegutsevatel reisijatel on risk puukentsefaliidi tekkeks ja nad võiksid kaaluda vaktsiini.

“Saadaval on mitmeid tõrjevahendeid, mis on mingi piirini tõhusad,” ütleb Spangler, “kuid puugirohketes piirkondades soovitan eelkõige katta nahka heade jalatsite, pikkade pükste ja pikkade varrukatega. Kui olete viibinud väljas kõrges rohus, tehke kogu keha kontroll, et puuke otsida – neid on võimalik märgata riietel (või isegi nahal) enne, kui nad ennast kinnitada jõuavad.” Kahe tunni jooksul pärast jalutuskäiku looduses, võib duši all käimine aidata maha pesta kõik puugid, mis pole veel kinnitunud.

Paharetid: Parasiitussid

Kus neid leidub: Troopilises ja subtroopilises kliimas, eriti seal, kus on kehvad sanitaartingimused, sealhulgas randades, kus koerad ja kassid vabalt ringi jalutavad.

Kuidas nad saavad kahju teha ja mida selle vastu teha?

Kuigi turistid nakatuvad parasiitussidega reisil harva, on see kindlasti midagi, mida peaks teadlikult proovima vältida. Sümptomid võivad olla kerged (kõhuvalu) või tõsised (krambid), kuigi isegi mõte ussinakkusest võib tekitada iiveldust. Usse või nende mune on võimalik endale sisse süüa pooltoore liha või halvasti pestud köögiviljadega. See võib põhjustada trihhinelloosi (ümarusside tõttu), paelussi või isegi Austraalias naise ajust leitud parasiiti. Lapsed levitavad mõnikord naaskelsabasid, peamiselt siis, kui nad pärast tualeti kasutamist korralikult käsi ei pese.

Reisijad peavad olema teadlikud ka “sellistest asjadest, nagu magevees suplemine,” ütleb Chen, “millega kaasnevad skistosomiaasi ja leptospiroosi potentsiaalsed riskid” ning paljajalu käimine haakussidega saastunud pinnases ja liivas.

Umbes 230 miljonil inimesel kogu maailmas on gripilaadne skistosomiaas ja sellesse sureb aastas 200 000 inimest, enamasti (kuid mitte ainult) Aafrikas. CDC andmetel on malaaria ainus parasiithaigus, mis on skistosomiaasist laastavam. Skistosoomid paljunevad 78 riigis leiduvates magevee tigudes; nad levivad peamiselt siis, kui nakatunud inimesed vette urineerivad või roojavad. Parasiit võib pärast teost lahkumist ellu jääda 48 tunniks ja tungida inimese naha alla, kui inimene on saastunud veega kokkupuutes.

Halvad sanitaartingimused võivad põhjustada ussinakkusi ka jalgade kaudu, näiteks liivast, kuhu kassid ja koerad roojavad. Jalanõude kandmine on parim viis vältida haakusse ja piugusse, ning nende poolt põhjustatavaid kahjustusi, kõhulahtisust, aneemiat ja pärasoole prolapsi. Retseptiravimid on paljude usside puhul tõhusad, eeldusel et saadakse õige diagnoos.

Tunnete nüüd vastikust? See võib olla hea, kuna see tuletab teile meelde lihtsate ettevaatusabinõude kasutusele võtmist, nagu putukatõrjevahendi kasutamine ja kõrgema riskiga piirkondades naha katmine. Samuti kaaluge enne reisi reisimeditsiini kliiniku külastamist, kus saab ennast vaktsineerida vastavalt teie reisi sihtkohale.

Ja nagu Keck ütleb: “Pidage meeles, et kasulikke putukaid on palju rohkem kui kahjulikke. Enamik neist ei torgi, ei hammusta, ei levita haigusi ega tee teile mingil moel kahju.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Jamaika: Reisile viib Tarrvi Laamann

23. aprill 2025
Milline linn on Kingston? Mida mõtleb Tarrvi, kui ütleb: "Waa gwaan"? Kas Jamaikal võib tänaval näha krokodilli? Kas vili nimega…

TAIWAN: Reisile viib Anu Virkus Hesselbæk

18. märts 2025
Kuidas Taiwan on tekkinud? Millised inimesed seal elavad? Kas Puna-Hiina oht varitseb Taiwanis tõesti igal sammul? MISASI on haisev tofu?!…
Kõik podcastid