Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

Thiruvananthapuram

18. märts 2010

Otse loomulikult olen ma alati nõudnud, et kohanimesid kirjutataks nii nagu seda teevad kohalikud elanikud, mitte okupandid-kolonoisaatorid. Seega mitte Mt Everest, vaid Džomolungma, mitte Bombay vaid Mumbai, mitte  Tallin vaid Tallinn. Aga vaat nüüd olen tõesti hädas. Britid ütlesid Trivandrum. Aga hindud ütlevad Thiruvananthapuram. Palun katsuge seda viimast varianti nüüd välja hääldada või meelde jätta. Ainuke võimalus on see Kerala osariigi pealinna nimi osadeks jagada: Thiru-vana-ntapu-ram.

Sõitsime siia rongiga Kollamist. Sõiduks kulus 1 tund ja 15 minutit. Rong hilines väljasõiduga u 20 minutit. Ei ole midagi normaalsemat, kui valjahääldajateade India raudteejaamades: „Super Fast Express will be arriving soon“. See tähendab, et rong on juba hiljaks jäänud, aga on lootus, et ta tuleb siiski. Tavaliselt järgneb peagi teade saabumisplatvormi muutuse kohta ja siis tormab mitusada inimest koos kohvrite ja kompsudega korraga ühest raudteejaama otsast teise. Kõigepealt tormavad reisijad, siis kohvrid-kopmsud, siis tolmupilv ja siis selle pilve sees vargapoisid, kerjused, veiderdajad.

See viimane seltskond kulub iga India suurlinna juurde (ja India jagunebki suulinnadeks ja küladeks). Kipling kirjeldab oma „Kimis“ seda santlaagrite ja sulide seltskonda üsna värvikalt ja ega ses osas koloniaalajaga võrreldes palju muutunud pole.

Me käitusime rongis teatud mõttes ebaviisakalt. Nimelt jõime tamburis õlut. Aga oli nii jube palav ja olime just turismiraamatust lugenud, et kui üldiselt on India väga karske riiki, siis just Keralas juuakse ühe elaniku kohta kõige rohkem alkoholi. Lõuna-Kerela on ka väga katoliiklik paik, võibolla on alkohol seetõttu rohkem sallitud kui hinduistlikes või islamistlikes paigus.

Thiruvananthapurami olulisemateks vaatamisväärsusteks on zoloogiamuuseum ja Sri Padmanabhaswamy tempel. Esimene oli kahjuks meie saabumise ajaks oma päevatöö juba lõpetanud ja teise ei lubata mitte-hindusid üleüldse sisse. Tegime küll ringi ümber templi, aga kõiki väravaid valvasid bambuskeppidega relvastatud mehed.

Nii otsustasime linna nautida ühe kõrgema hoone katusel asuvast restoranist. Isegi ookean koos päikseloojanguga paistis kenasti kätte. Ja ega meil paljuks rohkemaks aega jätkunud, sest homme varahommikul peame olema lennujaamas, kust Srilankan Airlinesi lennuk viib meid Colombosse ja algab reisi teine etapp – Karl Asti jälgede ajamine Tseilonil.

8 kommentaari

  • Rauno
    22. märts 2010 kell 11:34

    Thiruvananthapuramis käinud 2 korda, seal on ka tore loomaaed. Tavaliselt liikunud sealt kohe edasi Kovalami,Varkalasse (rannad), Munnari kanti (väga ilusad mäed ja teeistandused) ja Allepeysse (Allapuzha) backwatersi tuurile. No ei meeldi India linnad kui sellised, see eest loodus Keralas imeilus.

  • Tõnn Sarv
    25. märts 2010 kell 13:56

    Einoh, ega siis alati pole kohalikust kasutusest erinev nimi kolonisaatorite või okupantide antud. Geograafid ja topoloogid tunnevad selliseid nimesid “eksonyymide” all. On ju isegi meie maal kaks nime: “Eesti” kohaliku kasutuse jaoks ning “Estonia” välismaailma jaoks.

    Aga katsu sa näiteks nõuda, et kõik inimesed maailmas kirjutaksid näiteks Bangkoki nime nii, nagu kohalikud: กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุทธยา มหาดิลกภพ นพรัตนราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์มหาสถาน อมรพิมานอวตารสถิต สักกะทัตติยะวิษณุกรรมประสิทธิ์ – ning suudaksid seda ka välja ytelda: “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit”.

    Tervitustega Pattayalt.

  • Kristel
    11. mai 2010 kell 19:17

    huvitav

  • meeri
    20. september 2010 kell 17:34

    Thiruvananthapuram – nu on ikka nimi Trivandrumil! – see on tõesti nii ekstreemne linn, kus pikalt peatuda ei tahaks, aga Kerala on täis imearmsaid eksootilisi kalurikülakesi.

  • Siiri Kuus
    3. veebruar 2011 kell 00:14

    Nimi osadeks jagada 😀 kah hea mõte 😀

  • Siiri Kuus
    3. veebruar 2011 kell 00:16

    tolmupilve ja varaste jutt- nagu Benny Hilli komöödia 😀

  • Siiri Kuus
    3. veebruar 2011 kell 00:19

    Appi.. see Tõnn Sarve kommentaar.. mamma mia.. Ma ei teadnudki, et Bangkokil selline nimi.. armas aeg..

  • Reemet Ruuben
    10. mai 2011 kell 00:41

    Hea lugemine, kuigi esimesed viis korda seda kohanime välja öelda jooksid ikka väga liiva 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Kuuba reisile viib Keiu Virro

23. oktoober 2024

Tere tulemast maailma koduseimasse lennujaama!

25. september 2024
Lennujaamas leidub meelepäraseid ajaveetmis võimalusi igale maitsele – 13 söögikohta, 9 poodi sh apteek, raamatu- ja digipood, valuutavahetus, spetsiaalsed alad…
Kõik podcastid