Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

Adapterist terrorirünnakuni – 26 punktiga kontrollnimekiri, et sinu järgmine reis tõrgeteta sujuks

13. juuli 2018
Sa tead, et me muretseme Su pärast. Seepärast toome Sinuni 26 olulist ja väga olulist punkti, mida kontrollida, et Sinu järgmine reis sujuks probleemivabalt.

  1. OSTA OMA REIS PROFESSIONAALILT

Eesti reisibürood ja -korraldajad on sulle emakeelsed partnerid, kelle käes on tohutu hulk väärtuslikku informatsiooni, kogemusi ja pakkumisi. Sinu puhkusele saatmine on nende töö! Kõige usaldusväärsemad reisibürood kuuluvad Eesti Turismifirmade Liitu, need reisikorraldajad ja reisiteenuste pakkujad leiad siit.

  1. TUTVU SIHTKOHA POLIITILISE OLUKORRAGA

Kui sa ei ole just ekstremist, soovitame valida mõne rahuliku ja harmoonilise sihtkoha. Kui ise ei suuda otsustada, saad alati nõu küsida reisibüroode või reisikorraldajate spetsialistidelt, kes valdavad suures koguses infot, mille omal käel otsimiseks internetist kuluks tunde.

Kui kahtled, tasub alati konsulteerida Välisministeeriumiga. Nemad kasutavad reisiohu kategoriseerimiseks viievärvilist skaalat: roheline, kollane, oranž, punane ja must. Näide Afganistani kohta siin.

  1. KONTROLLI ENDA JA SÕBRA REISIDOKUMENTE

Kellele meist meeldiks lennujaamas avastada, et isikutunnistuse kehtivus lõppes üleeile. Lisaks kehtivusele on oluline teada, kas ja kuhu saad reisida ID-kaardiga või peab Sul olema kehtiv pass.

Eesti kodanikud võivad siseneda teiste Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikide – Austria, Andorra, Belgia, Bulgaaria, Hispaania, Hollandi, Horvaatia, Iirimaa, Islandi, Itaalia, Kreeka, Küprose, Liechtensteini, Luksemburgi, Läti, Leedu, Malta, Monaco, Norra, Poola, Portugali, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, San Marino, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi, Taani, Tšehhi, Ungari – ning Šveitsi Konföderatsiooni territooriumile nii kehtiva passi kui ka isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel. Lisaks ülal loetletud riikidele võivad Eesti kodanikud ID-kaardi alusel reisida ka Bosnia ja Hertsegoviinasse, Makedooniasse, Montenegrosse ja Serbiasse.

Nimetatud riikides peab ELi kodaniku  ID kaart ja/või pass kehtima reisi ajal! Ei ole nõuet selle kohta, et pass peab kehtima 3 või 6 kuud pärast reisi.

Väljaspool Euroopat reisides on reisidokumendiks pass, mille kehtivuse nõue võib riigiti erineda. Vaata konkreetse sihtkoha kohta riikide info alt või küsi üle selle riigi saatkonnast. Juhul kui reisid mitmesse riiki, tuleb kontrollida kõigi riikide nõudeid.

Reisimisel ELi ülemeremaadesse ja -territooriumidele, soovitame kasutada passi! Reisimine sinna on viisavaba kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

SOOVITUS: Pass on siiski alati kõige kindlam reisidokument.

  1. KAS MA VAJAN VIISAT?

Viisa taotlemine on aeganõudev protsess. Võta aega ja tutvu nõuetega juba reisi planeerides! Uuri välja, kas on vaja taotleda viisat sisenemiseks sihtriiki, aga ka riiki, kus tuleb reisi jätkamiseks istuda ümber teisele lennukile.

Viisa vajaduse korral tuleb teha selgeks viisa väljastamiseks vajalikud nõuded ja dokumendid ning varuda viisa taotlemise ja reisi toimumise vahele piisavalt aega.

  1. NÕUDED (KÄSI)PAGASILE

Registreeritava pagasi kaal on igal lennufirmal erinev – uuri see enne reisi järgi, et ei peaks hakkama lennujaamas üleliigseid kilosid sõbra kohvrisse paigutama või ülekilode eest lisatasu maksma.

Uuri ka käsipagasi lubatud mõõtmeid ja kaalu – nii ei teki lennujaamas halba üllatust, kui Sind ülekaalulise käsipagasiga lennukisse ei taheta lubada.

Spordivarustusele (lohesurf, suusad, lumelaud jne) on samuti omad nõuded – täpsusta need kindlasti reisikonsultandiga üle.

NIPP: Märgista oma kohvrid isikupäraselt, et need kergesti lindilt ära tunned. (Ei, punane pael on liiga tavaline!)

  1. LENNUJAAMAS

Varu kannatust ja saabu ajavaruga. Kui passi koju unustad, oled ilmselt tänulik, et igaks juhuks 3 tundi varem tulid. Igal lennujaamal on oma tipptunnid, reeglina varahommikud ja tööpäeva lõpp. Sel ajal on eriti oluline varuga kohale jõuda, sest turva- ja passikontrollis on siis suuremad sabad!

Kui teadvustad endale, et ülipõhjalik turvakontroll on meie endi huvides, ei peaks küll ühtegi närvirakku kuluma. Seega mõtle juba sabas seistes ette:

  • üleriided lindile, püksirihm lindile,
  • sülearvuti tõsta pagasist välja eraldi kasti,
  • vedelikud eraldi pakitult (1 ühik maksimaalselt 100 ml) ja eraldi välja tõstetud.
  • Mida vähem ehteid ja metallist esemeid sul küljes on, seda lihtsam!
  • Aegajalt palutakse eemaldada ka jalanõud (mõtle, mis sokid jalas on!).
  • Ole valmis ka diskreetseks läbiotsimiseks või pommiprooviks.

NIPP: Kui Sul on kaasas süstlad või tabletid, otsi arstitõendid ennetavalt välja ja ole valmis neid esitama.

  1. ELAMA, TÖÖLE VÕI ÕPPIMA

Juhul kui Eesti kodanik soovib teise liikmesriiki elama, tööle või õppima asuda või teises liikmesriigis tööd otsida, peab ta riigis viibimise registreerima. Registreerimiseks tuleb pöörduda kohaliku pädeva ametiasutuse poole mitte hiljem kui kolme kuu möödudes riiki sisenemise päevast arvates. Samas juhib välisministeerium tähelepanu asjaolule, et kui Eesti kodanik viibib teises liikmesriigis kauem kui kolm kuud ja ta peab oma viibimise selle riigi pädevas ametiasutuses registreerima, võib ta selleks vajada passi.

  1. VAATA ÜLE OMA REISIAPTEEK

Loe siit, milline peaks olema 1 korralik reisiapteek.

  1. VAKTSINEERIMINE

Asendamatu viis ennast kaitsta, kui reisid mõnda eksootilisemasse või troopilisemasse riiki. Terviseameti vaktsineerimissoovitused leiad siit.

  1. REGISTREERI OMA REIS

Registreeri oma reis Välisministeeriumi kodulehel siin. Sel juhul saab kodumaa esindaja Sinuga vajaduse tekkimisel kiiresti ühendust.

  1. REISIKINDLUSTUS ON OLULINE

Väga oluline on reisil viibimise ajaks hankida nõuetekohane reisikindlustus, mis kataks võimalike ravi-, haigla- ja esmaabikulude kõrval vajadusel ka haigestunu kodumaale toimetamise kulud ning hõlmaks teisi ootamatusi, nagu ära jäetud või hilinenud lennud, marsruudimuutused, pagasi kaotsiminek jne.

Kindlustada saab ka mitmete lisariskide ning looduskatastroofide ja terrorismi vastu. Krediitkaardiga kaasnev kindlustus võib, aga ei pruugi katta kõiki võimalikke riske, uuri täpselt kindlustustingimusi ning küsi lisa oma reisikonsultandilt või kindlusmaaklerilt!

  1. MOBIILIPAKETT

Et vältida kolossaalseid telefoniarveid reisile järgneval kuul, uuri juba enne reisi oma mobiilioperaatorilt, kas kõned ja/või internetipakett välismaal on aktiveeritud ning mis hinnad külastatud riikides kehtivad. Vajadusel tee endale selgeks, kuidas internet telefonis välja lülitada.

  1. AUTOREIS

Reisides autoga kontrolli, et juhiluba oleks kehtiv, kehtiv liikluskindlustus (sh roheline kaart!) olemas ja autodokumendid (registreerimistunnistus) korras. Samuti võib olla vajalik volitus, kui Sa ei ole auto dokumentides kasutajana märgitud.

Tee endale eelnevalt selgeks, millised on kohalikud nõuded ja reeglid. Euroopa riikide kohta leiad infot siit.

Vii end kurssi marsruudil olevate tasuliste teelõikudega.

Liikluskindlustuse kohta välisriikides loe lisainfot liikluskindlustuse fondi kodulehelt.

  1. LEMMIKLOOM KAASA?

Reisides lemmikloomadega, tutvu nõuetega Veterinaar- ja toiduameti kodulehel ja juhenditega Põllumajandusministeeriumi kodulehel. Lemmikloomapassile esitatavad nõuded leiad siit.

  1. VÄÄRTUSLIKU UNE HEAKS

Kui Sind ootavad pikad lennu- või bussireisid, haara kaasa silmaklapid ja kõrvatropid. Mõlemad võivad kasuks tulla ka siis, kui plaanid majutuda kuurordi lärmakates keskustes. Ja ega kunagi ei tea, millised naabrid Sulle satuvad.

  1. HAJUTA RISKE

Ole nii ettevaatlik kui tahes, pätte ja kaabakaid ja eeskätt välismaalaste priskest rahakotist toituvaid patsaane leidub igas maailma otsas. Hoia sularaha minimaalselt kahes eraldi kohas. Kindlasti ära hoia krediitkaarti ja sularaha koos! Tee passist koopia(d) ning hoia neid originaalidest eraldi, käekotile eelista üleõlakotti (raskem kaasa rabada) jne. Ainult Sina ise saad ennast kaitsta.

NIPP: Tee passist foto ja saada see endale e-mailile.

  1. CHECK-IN

Sõltuvalt lennufirmast on tingimused küll erinevad, kuid väga paljudel saab juba teatud aja enne reisi check-in’i ära teha. See säästab lennujaamas teinekord palju aega, eriti kui reisid vaid käsipagasiga.

SOE SOOVITUS: Ära tee Facebook’is online chek-in’e – nii reedad võimalikule pahalasele oma asukoha (mis omakord tähendab, et Su kodu on sissemurdmiseks sobivalt tühi).

  1. RÄÄGI SÕPRADELE

Räägi oma perele veidi detailsemalt, kuhu reisid. Kui midagi juhtub, teatakse Sind otsida.

  1. EELTÖÖ SIHTKOHA KOHTA

Kui oled planeerija tüüpi, siis Sinu jaoks on see lihtne. Mõtle läbi transpordivahendid, rahaline pool, vaatamisväärsused jne. Nii säästad aega ja raha.

Ka tavad ja kombed võivad meie omadest kardinaalselt erineda, seepärast on väga oluline end sihtriigi omadega kurssi viia. Näiteks, kas teadsid, et Bulgaarias tähendab peanoogutus hoopis eitust?

NIPP: Et ümbruskonnast päriselt aimu saada, uuri Google Maps Street View’d. Kui planeerid kasutada kohapeal ühistransporti, siis aitab samamoodi Google Maps.

  1. TERRORIRÜNNAK

Paraku on nii, et maailm on ebastabiilne paik – parem olla veidigi valmis. Loe siit, kuidas käituda terrorirünnaku korral.

  1. KUI PAGAS KAOB

Statistika ütleb, et kohvri kadumise tõenäosus vaid 5,73 tuhandest. 2016. aastal kaotati täielikult või ajutiselt ära 21,6 miljonit pagasiühikut, mida oli kahe miljoni võrra vähem kui aasta enne seda. Samas, leidub lennujaamasid, kus kaduma läheb või hilineb koguni 5% kohvritest. Kohvri kaotuse risk suureneb hüppeliselt ümberistumisega lendudel, eriti kui lendude vahe on väiksem kui 2 tundi!

Kui kohver peakski kaotsi minema või saad kätte katkise kohvri, peaksid sellest kohe lennujaama pagasiteenindust teavitama. Kui kohver ongi täiesti kadunud ja tagasi saada 21 päeva jooksul ei õnnestu, on Sul õigus lennufirmalt kohvris olnud esemete eest kompensatsiooni küsida, kuid neile tuleb mõnikord tõestada, mis kohvris täpselt oli.

NIPP: Tee kohvri sisust pilt ja saada see oma e-mailile. Mõistlik on kalleid asju (ehted, tehnika) äraantavasse pagasisse mitte kunagi panna, sest enamasti kompenseerivad lennufirmad kohvrisisu teatud “keskmise kohvri maksumuse” alusel, mis ei pruugi Su väärisasju katta.

  1. PAKI OMA PAGAS ISE

Sa ei tohi kunagi lennuki pardale võtta kõrvaliste isikute poolt antud asju. Kui Sul on kahtlusi, et keegi on ilma Sinu teadmata midagi Sinu pagasisse pannud, pead Sa vahetult enne lennujaama jõudmist oma pagasi uuesti läbi vaatama, või paluma seda teha lennujaama töötajal juba lennujaamas olles.

Pagasi piirangutest kirjutab päris ammendavalt airBaltic oma kodulehel siin.

  1. KUI LAPS REISIB ÜHE VANEMA VÕI VANAVANEMATEGA

Kas lapse reisidokument on kehtiv ning vanematest eraldi reisimisel volitus (nõusolek) olemas?

Lisaks soovitame kaasa võtta ka rahvastikuregistri ingliskeelse väljavõtte, millelt on näha mõlema hooldusõigusega lapsevanema andmed. Väljavõtet saab kasutada ka sünnitõendi asemel, kui ühel vanematest on lapsega erinev perekonnanimi. Rahvastikuregistri väljavõtte saate kohalikust omavalitsusest. Nõusoleku näidise leiad siit.

  1. ADAPTER

Millised on elektripistukud, kas on vaja adapterit? Ära lase end üllatada! Näiteks Ameerikasse ja Suurbritanniasse reisides, aga ka Küprosel Sul tõenäoliselt läheb adaptrit vaja.

  1. RAVIMID LENNUKISSE/REISILE

Kui Sul on mõni krooniline haigus, siis pea kindlasti enne reisile minekut nõu arstiga (kas reisimine on ohutu) ning ära unusta ravimeid kaasa võtta. Kroonilise haigusega seotud kulud ei ole reisikindlustuse kaitse all (sh ravimid). Loe ravimitega reisimise kohta lähemalt siit.

Kui su kehas on kruvisid, plaate vms, siis targem on ka selle kohta ennetavalt oma arsti käest tõend hankida. Kui saad, küsi väljaprint röntgenülesvõttest – seda on hea vajadusel lennujaama turvakontrollis näidata.

  1. HÄDAABI SIHTRIIGIS

Uuri sihtkohariigi hädaabinumber eelnevalt välja ja salvesta telefoni või pane paberlipikul rahakoti vahele. Sama tee meie Välisministeeriumi numbriga (+370 5301 9999) ja lähima Eesti välisesinduse või konsulaadi numbriga.

——————

NB! Info ei pruugi olla täielik, lõplik ja tõene, seda on viimati kontrollitud artikli avaldamise ajal. Kõik lingid, kontaktid ja soovitused võivad ajas muutuda.

Allikad: Välisministeeriumi reisiinfoportaal Reisi Targalt, Reisijuht
Foto: ShutterStock

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Kuuba reisile viib Keiu Virro

23. oktoober 2024

Tere tulemast maailma koduseimasse lennujaama!

25. september 2024
Lennujaamas leidub meelepäraseid ajaveetmis võimalusi igale maitsele – 13 söögikohta, 9 poodi sh apteek, raamatu- ja digipood, valuutavahetus, spetsiaalsed alad…
Kõik podcastid