Aasta looduse foto 2015
GO Reisiajakiri avaldab „Aasta looduse foto 2015“ kolm võidutööd uues kategoorias „Maailma loodus“. Selles kategoorias sai konkursile töid esitada esimest korda.
Peajalgne ratsanik
I koht
AUTOR: Ülar Tikk
Seni veel teaduslikult kirjeldamata ülimürgine siniring-kaheksajalg (ingl k Midring Blue-ringed Octopus, Hapalochlaena sp.) tuli ujudes sügavamalt ning istus siis suisa fotograafi nina all merihobukese (Hippocampus sp.) selga. Ratsutamiseks ei läinud ning mõne aja pärast siirdus kaheksajalg omajalgselt edasi. Seda liiki kaheksajalad ei ole agressiivsed ning kõik juuresolijad – nii sukeldujad kui ka merihobuke − jäid ellu. Suurim oht ähvardas meie sukeldumisinstruktorit, kes hakkas seda uskumatut pilti nähes vee all täiega naerma ning oleks äärepealt lämbunud. Tema jutu järgi selgus hiljem, et sellist haruldast situatsiooni pole ta oma kümne tuhande sukeldumiskorra jooksul veel näinud ega ka kolleegidelt kuulnud. Lugu ise toimus meie reisi viimase sukeldumise viimasel veerandil 20 meetri sügavusel.
Lembeh’ väin, Sulawesi, Indoneesia, 2013.
Kurgede karjataja
II koht
AUTOR: Mati Kose
Iisraeli põhjaosas Jordani jõe orus Hula kaitsealal toidetakse seal talvituvaid sookurgi, et vältida põllusaakide kahjustumist. Linnud on traktorite ja toitu jagavate talunikega harjunud ning tõmbuvad vaid sedavõrd eemale, et uuele toidukogusele ruumi teha. Seda orgu mööda kulgeb ka meie kurgede ja teiste kaugrändurite tee Aafrikasse ja tagasi. Kuigi meie kured talvituvad endiselt pigem Aafrikas, siis rändel peatumiseks ja jõuvarude taastamiseks on selline paik kõrbelisel ja ohte täis teekonnal väga tänuväärne.
Puutumatuse illusioon – lootuse koidukuma
III koht
AUTOR: Priit Demiurg
Pilt sai tehtud 1. detsembri koidikul Huangshani mägedes. Hiinas algab esimesel detsembril talv. Ei uskunud, et asjad nii punktuaalselt toimivad, kuid tõesti - kui eelmine õhtu oli tipus soojapoolne sügis, siis esimese detsembri hommikuks oli tuul pöördunud ning lõikav pakane koos kõrge õhuniiskusega härmatas ja jäätas terve looduse. Huangshani mäed on illusoorsed oma näilises puutumatuses ja puhtuses. Just siit sai James Cameron inspiratsiooni „Avatari“ mägede loomisel. Tegelikkuses kroonivad need imelised maastikud Hiinas Anhui provintsis söe- ja metallikaevandusi, saastatud rasketööstuspiirkondi ja prügisse uppuvat põllumajandusringkonda. Eesti vabatahtlikud veetsid 2014. aastal mitu kuud selles piirkonnas, et tutvustada „Teeme ära!“ koristusaktsiooni, suunata inimeste tähelepanu prügile (mis on nende silmis looduse loomulik osa) ning jagada omavalitsustele kogemusi Eesti jäätmekäitlusest. Meis elab romantiline lootus, et selles prügisse uppunud piirkonnas hakkavad toimuma aktsioonid puhtama keskkonna nimel.
Selles numbris
- Killuke Kagu-Aasiat
- Tiit Pruuli soovitab
- ANDRES SÜTEVAKA: Minu tsirkus Barcelonas
- LENNUKIajakirjade kirju maailm
- Zürichi loomaaed
- Suurele inimesele suur hauakivi
- Reisiajakiri küsib: Miks on Kagu-Aasia teie arvates eriline ja oluline?
- Nelja näoga jumal
- Reis Aasia Hawaiile ja maailma lõppu
- Pulmakülalisena VIETNAMIS
- Väljasõit Chami saartele
- Nahkhiiri süüakse saba ja sarvedega
- Tashi Deleki radadel
- Matkapäevik MUSTANGI kuningriigist
- Myanmari mägihõimudel külas
- Kagu-Aasia suurim spetsialist Eestis
- Aasta looduse foto 2015
- UUDISTOOTED
- UUDISED
- Go Reisiajakiri 54 – Juuni 2015