GO Reisiajakiri 90 – August 2021
Tarmo Soomere – väärikas president
JUHTKIRI
Vaktsineerimine ja reisimine
Olen Grööni merel ja vaatan murega Eesti koroonanäitajaid. Veel natuke ja mu plaan seilata Teravmägedele lendab vastu taevast, sest mu kodumaa on taas punases.
Mõnede asjade üle ei ole mõtet vaielda. Näiteks selle üle, kas maa on lame. Vaieldamatult kehtivad ka Ohmi seadus, Gaussi magnetvälja seadus ning palju muid elementaarseid füüsika- ja loodusseadusi, mida lünkliku põhiharidusega inimestel on mõnikord raske mõista.
Siis on asjad, mille üle võiks vaielda. Vaidlemise põhjus on kas teadmatus, intellektuaalne nauding teadmiste jagamisest või diskussioonist kui sellisest, samuti erinevad esteetilised, poliitilised vm hoiakud ja vaated.
Me võime vaielda selle üle, kust on pärit COVID-19. Sest me ei tea veel kindlalt, läks see laiali loodusest või laborist. Mina usun näiteks, et loodusest, aga mu usk ei maksa palju, tõendeid mul pole.
Me võime vaielda, kas sellele koroonaviirusele reageerimine on olnud igal hetkel ja iga riigi puhul adekvaatne. Positsioonid ses vaidluses sõltuvad meie liberaalsuse astmest, sellest, kas peame tähtsamaks majanduse käigushoidmist või nõrgemate inimeste elusid, ning paljudest muudest faktoritest.
Aga tänases olukorras pole mu meelest mõtet vaielda selle üle, kas vaktsineerida või mitte. Praegusel juhul esindavad vaktsineerimisvastased mu jaoks põhimõtteliselt rumalavõitu tegelasi, kes ei saa aru, et meie kõigi heaolu sõltub sellele haigusele piiri panemisest. Oluline: räägin vaktsineerimisvastastest, mitte neist, kelle tervislik olukord tõesti ei luba vaktsiini manustada.
Kuidas vaktsiinist keeldujatega käituda?
Eks mäletame ju kooliajast, et rumalamaid ja aremaid tuleb ikka järele aidata. Selleks on laias laastus kolm võimalust: piits, präänik või suvetöö õppetükkide kordamiseks.
Meil ei ole aega lõputult seletada, et tunnustatud vaktsiinide teoreetilised kõrvalmõjud on palju vähem ohtlikud kui ränga haiguse põdemine ja selle järelmõjud. Meil pole enam mõtet kulutada ressurssi seletamisele, et Sputnik pole parem kui Astra Zeneca.
Me peame tegema julge ja selge otsuse – kui oled vaktsineeritud, on sulle avatud kultuuri- ja lõbustusasutused, sa võid töötada igal ametikohal, reisida maailmas ringi. Kui sa vaktsineerida ei soovi, siis tuleb arvestada oluliste piirangutega, sest enamik inimesi tahab võimalikult kiiresti tagasi pöörduda normaalse elu juurde.
Kõik, kes tahavad reisida, kes tahavad, et maailm oleks taas kättesaadav igaühele, peaksid aitama ka ullikestel aru saada, millised valikud meie ees seisavad.
Tiit Pruuli
Selles numbris
- Omelette de la mère – kokakunsti kohtumine loodusimega
- Katri Raik: „Narva jääb alati omanäoliseks”
- Jazz-lauljatari reisimaailm: Susanna Aleksandra Veldi
- Soomeugrilaste maailmakongress poliitika ja viiruse küüsis
- Arktika Tallinnas
- Margus Kalam – seiklejahingega Aasia asjatundja
- Saar, kuhu võiks elama kolida
- Antwerpenis tõelist Belgiat otsimas
- Mehhiko värviline ja lõhnav maailm
- Seišellid – unistuste reis tänu pandeemiale
- Omnibusega ümber Põhja- ja Kesk-Euroopa
- Tarmo Soomere: „Inimene ise ja inimsuhted on väärtus.“
- TOOTEUUDISED
- KROONIKA