Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
Go Reisiajakiri 2

Go Reisiajakiri nr 2 – Talv 2006

GO Maailm
7. veebruar 2006

Suured rändurid

Eestimaalt on võrsunud mitmeid inimesi, kelle nimed jäävad aegade lõpuni maailmaavastuste ja -reiside ajalukku. Adam Johann von Krusenstern, Otto von Kotzebue, Fabian Gottlieb Bellingshausen, Ferdinand von Wrangel, Karl Ernst von Baer, Alexander Theodor von Middendorff, Eduard von Toll, kui nimetada vaid kõige nimekamaid.

Ehkki erakordsete rännakute sajandid on seljataga ja kosmosematkad ootavad veel ees, pole suured reisimehed Eestist tänapäevalgi kadunud. Eesti alpinistid on tõusnud maailma katu- sele, Eesti purjetajad seilavad üha sagedamini avaoo- keanil, matkajad on uute eksootiliste paikade kõrval taasavastanud Venemaa avarused ja mäed. Mart Saarso ja ta kaaslaste Antarktika-unistust ei tapa ka kõige armutum bürokraatia. Ja reisimeeste- maailmakodanikena ei tee me vahet, et Priit Vesilinnu reiside vahepeatuseks on Washington ning Ivar Murdmaal Moskva.

Tegelikult ei pea selleks, et olla Suur Rändur, tingimata kodust kaugele minema. Uku Masing suhtles oma Tähtvere kodust sadade maailma kul- tuuride ja tuhandete inimestega. Fred Jüssi kodumaapildid ja -lood ulatu- vad kaugele Eestimaa piiride taha. Sergei Stadnikov oli ammu enne seda rahvusvaheliselt tunnustatud egiptoloog, kui ta esimest korda Egiptusesse jõudis.

Tõeliselt suured rändurid suudavad rännata mitte ainult ruumis, vaid ka ajas. Ajas rändamine tähendab, et minevikku tundes osatakse tulevikku ette näha ning oma reisidest jäetakse jälg, mis ulatub kaugemale kui homsed ajalehed.

Lennart Meri on selle ajakirja tegijate ja loodetavasti ka lugejate jaoks üks ilusamaid näiteid reisimehest, kelle rännakutel pole piire. Ei ruumis ega ajas. Aastakümneid tagasi nägi ta oma missiooni hääbuvate soome- ugri väikerahvaste kultuuripärandi talletamises ning seeläbi uue elujõu andmises neile rahvastele. Lennart Meri reisid ja reisikirjad on kindlasti üks osa Eesti taasiseseisvumise loost. Tema reisiraamatud näitavad, kuidas inimesed ja ideed mööda maailma liiguvad, kuidas sest liikumisest kasvab kultuur.

Igaüks meist peaks koostama oma Suure Reisi plaani, eeskujusid suurte rändurite näol on ju palju. Ja ei tohi heituda, kui unistuste-rännak ei teostu sel või järgmisel aastal. Kui kõvasti tahta, siis saavad ühel ilusal päeval kõik reisid teoks!

Tiit Pruuli ja GO Discoveri meeskond

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimati blogis

Laose workation | november 2024

20. november 2024
Kädi võtab meie kogemuse kokku: Maailma kõige valjem vaikus… On reise, mis seavad kõik su sihikud ja radarid paika. Perspektiiv…

Reisitrendid kosmoseturismist mängukohvrini

24. september 2024
KOSMOSETURISM Tahtsid juba lapsena kosmonaudiks saada? Sind erutavad märksõnad nagu kosmoseturism ja 0-gravitatsioon? See kõik ei pea unistuseks jääma –…
Kõik postitused