Go Reisiajakiri nr 24 – Juuni 2010
HISPAANIA – PATUNE JA VAGA
Hispaania ei ole igav keskmine. Rahvusvahelises mõõtmes möllu on Ibeeria poolsaarel saanud vähemalt II Puunia sõjast saadik, kui kartaagolane Hannibal tungis siit Itaaliasse ja Rooma väed omakorda Hispaaniasse. Ja möllu saab tänagi, kui FC Barcelona või Madridi Real jalgpalli mängivad, matadoorid härgadega mängivad või suured inimesed Valencia festivalil tomatitega mängivad.
Hispaanlane on põhjamaalasele kohati ikka täiesti arusaamatu inimtüüp. Ta kohe ei saa rahulikult laua taga istudes asju arutada. Ta peab kätega žestikuleerima, näovigureid tegema, emotsioonidel kõigi väljendusvahendite kaudu voolata laskma. Eesti kokkupuuted hispaania kultuuriga on napid, seetõttu me natuke pelgame seda temperamenti ja natuke ihaleme ka. Telemees Toomas Lepp, pooleldi hispaanlane, on tore näide – raske on temaga asju ajada, aga inspireeriv ja loominguline on ta vaieldamatult.
Hispaaniagi on tegelikult paljude kultuuride mosaiik. Oma jäljed on siia jätnud läänegootid, juudid, Omaijaadide muslimid, baskid, kantabrialased, frangid, katalaanid ja paljud teised veel olemasolevad või juba olematuse kadunud rahvad ja kultuurid. Veel on, vaatamata massiturismile ja globaliseerumisele, Hispaanias seda hispaanialikku omapära, mis eristab teda ülejäänud maailmast, teeb ta ainukordseks ja huvitavaks.
Turism on Hispaanias juba tõesti väga vana tööstusharu.
Apostel Jaakobuse tõenäolisest matmispaigast Santiago de Compostelast, mis avastati 9. sajandi esimesel poolel, sai järgmisest sajandist alates oluline palverännupaik kristlastele teiselt poolt Püreneesidki. 12. sajandist alates võime rääkida suisa rahvusvahelisest turismist koos kirjalike reisijuhtide, suveniiride, baski keele vestmike, valuutavahetajate, transpordi ja hotellimajandusega.
Hispaania on ideaalne puhkusepaik. Nii sellele, kes tahab lihtsalt plaažil hängida, sellele, kes tahaks mägedes matkata, neile, keda huvitab islamiarhitektuur või kristlik kultuurilugu, neile, kes tahavad osa saada Guggenheimi kogudest või muust moodsast kunstist. Ühesõnaga – väga paljud võivad Hispaaniast meelepärast leida. Soovitame soojalt, lausa tuliselt!
Tiit Pruuli ja Go Reisiajakirja meeskond
Selles numbris
- Ave Ungro. Minu Kolumbia. Lend Papagoi Nokial
- Martin Kala. Maailm, nõudmiseni
- Afrobeat = Gruuv + Poliitika
- Motomatk + peegelkaamera
- Millise fototehnikaga matkale minna?
- Kolmel korral röövitud
- Matk Islandi tuhavihmas
- Kirsiõed, Fuji ja Baruto
- Härjajooks Pamplonas
- Keelatud viljade maa
- Astu Hispaaniasse, millal tahad!
- Picos De Europas udu vaatamas
- Kantaabrias ürginimese radadel
- Püreneed - Kosutus nii kehale kui vaimule
- Hispaania ilma manjaana, lärmi ja Viktorita
- Ebavälismaa
- Kuhu minna?
- Dramaatiline Himaalaja ekspeditsioon
- Go Reisiajakiri nr 24 – Juuni 2010