Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
Go Reisiajakiri 5

Go Reisiajakiri nr 5 – Detsember 2006

GO Maailm
10. november 2006

Lumi ja mäed

Vähe on taevase töödejuhataja loomingus ilu, mis oleks ilusam kui mäed. Võibolla võiks kirgliku armastuse akti võrrelda tuldpurskavate mägede-iludus- tega Okeaanias. Võibolla võiks naiserinnad oma kauniduselt võistelda lumiste tippudega Pamiiris, Himaalajas, Alpides. Eestimaa annab meile küll lund, aga mägedega – nagu hästi teame – on, vähemalt esmapilgul, kehvavõitu. Sellest hoolimata on Eestis hämmastavalt palju alpiniste ja mägimatkajaid. Ehk ongi see madalatelt maadelt pärit meeste-naiste igatsus – minna ja avastada midagi sellist, mida kodukandis kogeda ei saa. Ja seejuures ei heiduta ei kõrgmäestikuhaigus, lumepimedus, tapvalt külmad tuuled ega varitsevad laviinid. Eestlased on oma poole sajandi pikkuse alpinismi ajaloo jooksul tõusnud sadadele märkimisväärsetele tippudele Elbrusest Everestini. Mägironimisest on saamas lausa laulupidu – Džomolungma ekspeditsiooni liikmeist said rahvuskangelased, 43 eestlast käisid üheskoos Aafrika kõrgeimal tipul Kilimanjarol, Alar Sikk plaanib järgmisena ette võtta Lõuna-Ameerika ja Antarktika katused jne jne.

Ja lõpuks – lumiseid mägesid on ikkagi ka Eestimaal: Väikesel Munamäel ja Kuutsekal saab täitsa lahedalt slaalomit sõita, Tehvandil saab peagi valmis moodne hüppemägi, Otepää Seinamägi garanteerib adrenaliinilaengu ka kogenud sööstlaskujatele, kaljuronijad on leidnud treeningupaiga Kadaka autoturu taga Astangul. Talvine Eesti pakub mägede huvilistele enese proovile panekuks suurepärase kestvusspordi ülesande – saada lumeilveseks. Selleks tuleb päiksetõusu ja päikseloojangu vahelisel ajal läbida jalgsi 20 Eesti kõrgeimat tippu. Olgu need tipud meie mägise maa auks siinkohal ka ära toodud: Suur Munamägi (318), Vällamägi (303), Kerekunnu (296), Tsälbämägi (293), Rohtõsuu mägi (289), Haragamägi (289), Papisöödü mägi (288), Kivestmägi (288), Mustikamägi (286), Vänni Korgõmägi (285), Tõudrõmägi (285), Iisraelimägi (284), Mustikamäe lõunaosa (283), Kulliperä mägi (282), Plaani Jaanimägi (281), Kaldõmägi (281), Lukumägi (281), Olgluiõmägi (280), Viinamägi (280), Tsärdsomägi (278). Nii et lumisel talvel jagub mägede armastajatele tegemist nii Eestis kui kodust kaugemal.

Nii et kutsume koos luuletaja Artur Alliksaarega:

Lähme mägedele matkama! Kukkumist pole karta. Kuristikud kuristavad parajasti kurku ja neil pole aega meid vastu võtta.

Tiit Pruuli ja GoDiscover meeskond.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimati blogis

Reisimine konfliktipiirkonda ehk tähelepanekuid Ugandast (II)

1. aprill 2025
Giid andis meile selge suunise, et kui koju lähete, siis rääkige kaunist loodusest, sõbralikest inimestest, rikkalikest söömaaegadest. Uganda (Aafrika) on…

Reisimine konfliktipiirkonda ehk tähelepanekuid Ugandast (I)

31. märts 2025
Mitte nii rahulik, aga sõbralik ja lõbus küla-elu turul. Banaanid, kohvi kui ka kitsed on müügiks. Vaikus mitte. Foto: Jüri…
Kõik postitused