Ilmamadu
Seda elukat on vist kõik näinud. Enamasti lesib ta templitesse viivate treppide ääristusel ja vahib sind hirmsa näoga. Temast tuleb alati mööda minna, et päris pühakohta jõuda.
Sanskriti keeles Nāgaḥ, teistes keeltes sarnaselt, meil praegu lihtsalt siis naga. Hiiglaslik madu.
Vete, merede, ookeanide, jõgede, järvede ja kaevude valitseja. Elab sügaval maa all. Surematuse kehastus. Kaitsja ja hoidja. Kosmiline ja igavene. Pärast maailma lõppu jääb tema ainsana alles ning temast saab alguse uus maailm.
Arvatakse, et need templikatuste nurkades olevad ülespoole käänatud kuldsed moodustised on ka stiliseeritud nagad. Või maonahamuster templite katustel ja mujalgi. Või Bangkok Airwaysi logo. Või paljud kaelaehted.
Olevat kunagi olnud Vaikses ookeanis suur manner, kuid naga hävitas selle, nii et järele jäi ainult Indoneesia, Austraalia ja veel pisemaid saarestikke. Aga Kambodža rahvas khmeerid pärinevat sellest nagast. Lao rahvas laod peavad endid samuti naga kaitse all olevaks.
Nagasid on palju
Phaya Naga või Phaya Nak on Mekongi jões elutsev naga, kes kaitseb Lao pealinna Vientianet ning kogu Lao maad ja rahvast. Mekongi jõgi lahutab Lao ja Tai maad ning nii nagu lao ja khmeeri rahvas peab endid nagade kaitse all olevaks või lausa neist pärinevaks, niisamuti austab tai rahvas Garudat, imelindu. Nõnda siis ongi laod ja khmeerid justkui mao- või veerahvas ja taid nagu linnu- või õhurahvas.
Igal sügisel, oktoobris, just budistliku paastu lõpu ajal, täiskuul, tõusevad Taimaa pool Phonephisai kandis Nong Khai provintsis, Laose poolt vaadates Pak- Ngeumi provintsis umbes 20 km ulatuses jõe põhjast üles helendavad, umbes kanamunasuurused mullid. Need mullid hõljuvad õhus kuni saja meetri kõrgusel mitu minutit. See on selle kandi suurim turismiatraktsioon igal aastal, tai keeles Bang Fai Phaya Nak.
See saab muidugi olla ainult Phaya Naga, kes neid helendavaid palle välja saadab. Räägitakse, et kui Buddha tuli maa peale, et oma ema külastada, siis nagad hakkasidki oma austuse märgiks neid helendavaid palle jõepõhjast üles saatma. Räägitakse veel, et ka nagad mediteerivad budistliku paastu ajal ning kui nad mediteerimise lõpetavad, siis paiskavad neid helendavaid pallikesi vetevoogudest välja.
Nagadel on tihtipeale mitu pead − 5, 7, 9 või koguni sadu. Nad on väga ustavad. Mõned neist on ka väga targad. Nāgārjuna olevat paljud oma kirjutised saanud just Nagarajalt, nagade kuningalt. Sealt pärinevat ka väga tähendusrikas Prajñā-pāramitā Sūtra. Väga mõjuka Yoga Sutra autor Patanjali pidi koguni ise pärinema nagadest.
Kõikide nagade kuningas
Räägitakse, et kui Buddha oli jõudnud Valgustuseni, läks ilm pimedaks ja seitse päeva sadas vihma. Aga maa alt välja tulnud seitsmepealine naga Mucalinda kaitses Buddhat vihma ja tormi eest.
Neljakäeline Jumal Vishnu istub tavaliselt oma naga, Ananta-Shesha peal. See on üks ilusamaid Vishnu kujutisi, mida ma olen juhtunud nägema. Siin istub ta Ananta-Shesha peal koos oma kauni kaasa Lakshmiga.
See tema naga pidavat olema siis kõikide nagade kuningas (ehkki nojah, nagade kuningaks on nimetatud ka teisi nagasid), aga just tema on see, kes valitseb kõike loodut. Ta oli olemas enne kõike ning jääb alles ka pärast kõigi ajastute lõppu. Kas pole lohutav teada?
Ananta-Shesha ja tema kehastuste kohta on palju lugusid. Ramayanas on ta Rama vend ja ustav kaaslane Lakshmana. Mahabharatas on ta Krishna vanem vend Balarama. Rama ja Krishna on omakorda Vishnu kehastused, kui keegi ei peaks teadma.
Naissoost nagadel pidavat olema paarisarv päid. Arjuna, üks Mahabharata peategelasi, oli abielus ühe naga printsessi Uloopiga.
Madude austamine on muidugi levinud üle terve maailma. Meilgi on ju mees, kes teadis ussisõnu.
Tekst: Tõnn Sarv
Fotod: Wikimedia
Selles numbris
- Ela hästi, kodumaa
- Pytheas – suurim reisikirjanik
- Knolling – jaga teistega reisi ettevalmistust!
- Kodutöö enne reisi
- Valgustusaja reisipiltnik Karl Ferdinand von Kügelgen
- Ilmamadu
- Noored mõistavad maailma
- GPS-kunst - mis see on?
- Maasturite metsikus mekas
- Põhjamaine linnuparadiis
- Kaks teed, üks mägi
- PRIIT KALDAS – mees, kes tantsib laudadel
- Saaniga saab sinna, kus on ilus!
- Ütenkoon saamega porosi püüdmän
- Kas päkapikud on olemas?
- Jokk-mokki laat
- Riddu Riđđu ehk torm kaldapealsel
- Kohtumine saami keeletunnis. Anna Afanasjeva
- Alta kaljujoonised
- Põhjamaa, me sünnimaa, virmaliste maa
- Kohtumine Lovozeros. Tatjana Setško
- Siida – saami kultuuri lahutamatu osa
- Koola poolsaare saamid
- Kaheksa aastaaja rahvas
- UUDISTOOTED
- KROONIKA
- Go Reisiajakiri 57 – Detsember 2015