Kunstnik Jaak Adamsoni (1938–2022) poeg, ajaloolane ja haridustegelane Andres Adamson ütleb, et isa sündis küll Tallinnas ja elas oma elu teise poole Slovakkias, kuid pidas end surmani hiidlaseks. Ta veetis saarel, vanaisa talus Orjakus, enamiku oma lapsepõlvest, sh sõja-aastad; kooli läks siiski juba Tallinnas.
„Isa on ise ühes telefilmis (1978) öelnud, et ta on Hiiumaalt kogunud umbes 50 legendi, mida ta siis töötles ja/või oma maalide alusmaterjalina kasutas. Samal ajal oli tal ka näitus nimega „Hiiu legendid“ ja selleks trükiti buklett mõnede legenditekstidega, tema sõnastuses,“ mäletab Jaagu poeg.
Andres on ka ise hiljuti välja andnud 17. sajandi Hiiumaast jutustava lühiromaani, mis tõukub legendidest ja juttudest, mida autor kuulis poisipõlves isalt või koos temaga mööda saart rännates.
„Kui lisasin oma raamatule „Nõia nimi olnud Mats“ illustratsioonideks fotosid tema maalidest (muidugi vaid neid, millest mul kasutuskõlblikke oli), siis panin juurde needsamad tekstid, muutes neid vaid õige pisut,“ selgitab Andres.
∗∗∗
„Pärimus õndsast lapsest“ (1974). Erakogu
( „Maalitud muide minu titevoodi päitsele.“ – A. A.)
Hiidlane olnud naisega hirmus kuri, et naisel last ei olnud. Lubanud end üsna merde ära uputada. Kord olnud mees kodunt ära ja naine saanud kogemata öökulli kätte. Hea nõu peetud. Naine kutsunud külast oma ema, mähkinud tema abiga öökulli ilusasti riiete sisse. Mees tulnud koju. Ämmal kohe uudist rääkida: „Tule vaata, naisel laps!“ Mehel hea meel: „Kus ta õige on?“ Ämm vastu: „Tule vaata, sängis naise kainlas.“ Mees vaatab ja vaatab: „Jah, õige tubli poiss näikse olevat. Isa silmad, ema nina ja õiged tünnivitsutamise küined.“ Laupäeval lasknud naine öökulli lahti. Kull lennanud aknast välja oma teed. Mees seda nähes hüüdma: „Oh sa heldekene! Küll see on õnnis laps, üsna lennates läheb taiva!“
„Seajooksurada” (1973). Erakogu
Kord oli Luidjal Antsu-Jürna talus vanaperenaine raskesti haige, suremas. Poeg Priidu arvas, et „jo ta nüüd läheb“, ja otsustas matusteks sea tappa. Eideke pole tahtnud kodustele tülinaks olla, sööki-jooki vastu ei võtnud ja läks peagi hingusele. Tülinaks ei tahtnud olla, aga kallist kodust ja omastest ei soovinud ometi lahkuda ja ta hing läks sea sisse. Kui Antsu-Jürna Priidu ja Pendi Peeter matusteks siga tapma hakkasid, kiskus veristatud loom end meeste käest lahti, muljus maha uue roigasaia ja jooksis metsa; poeg kirvega järel. Vinga-võnga läbi madala lodumetsa, viimast jõudu kokku võttes üle kõrge nõmme, jõudis haavatud siga Pärnaku mäele, kus halja tamme all voolas hõbekraanidest selget allikavett. Sametrohelisel murul olid kuld- ja hõbevaagnatel hõrgud road, purpurpunastel vaipadel troonisid karraga tikitud patjade kuhilad, kus mõnus lesida ja liikmeid pehmitada. Siga jõi ja sõi ning heitis hinge. Kui Priidu kohale jõudis, leidis ta surnud sea, kõik nõidus oli kadunud. Tänapäeval on Luidja ja Pärnaku vahel, Rattagu metsas, maantee hästi käänuline. Seda teelõiku kutsutakse Seajooksurajaks.
Selles numbris
- Michele Parrucci: „Ma olen zen inimene.“
- Ioannis Basdanis ja Diana: „Söögitegemine on hobi, mitte äri.“
- Hiiumaal ei jää keegi nälga
- Kaja Antons tõi Hiiumaa Köögi ja Pagari pildile tagasi
- Kärdla Lennujaam – 100 jalgpalliväljaku jagu tõhusust
- Riina Tamm: „Hiiumaa Haiglas on väga püsiv kollektiiv!“
- Hiiumaa spordikeskuse juht Martin Lauri: „Hiidlased on meie keskuse soojalt vastu võtnud!“
- Ain Tähiste: „Kevadel avame Hiiumaa merenduse ja kalanduse virtuaalse teejuhi.“
- Sander Kopli: „Hiiumaale elama tulla on väga hea mõte!“
- Taavi ja Birthe Liivandi: „Saatuse käpp on meie loos sees.“
- Ettevõtluskonsultant ja kalanaine
- Vaprad kalurid
- Olukorrast metsas
- Piret Eesmaa: „Hiiu Leht toimib kogukonna jõust!“
- Hiiumaa tuletornid – Tahkuna
- Nele Eller: „Leiame käsitöölise enam-vähem igale alale.“
- Jaak Adamson ja Hiiumaa legendid
- Enn Kunila, metseen selle sõna kõige paremas mõttes
- Edith Karlson: „Kulgen saarel looduse rütmis, kuulan ja vaatan.“
- Tõnu Õnnepalu: „Hiiumaa talvedes on midagi väga erilist.“
- Õie Laksberg: „Saunal jäägu sauna lõhn!“
- Hiidlasele on saun püha
- „Poole peega hiidlased“ Siim Nestor ja Raul Saaremets
- Rudolf Tobias ja Hiiumaa
- Hiiumaa randade mitu nägu
- Hiiumaa salapaigad
- UNESCO biosfääri programmiala
- Matkatee võlu
- Roheline sihtkoht
- Omal käel ümber Hiiumaa
- 5x3 soovitust
- GO Reisiajakiri – Hiiumaa 2023