Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri Hiiumaa 2025

Jari Lindroos avas hiidlastele pitsasadama

Tekst: Jaano Martin Ots, foto: Erakogu
1. märts 2025

Soomlane Jari on tegus mees, keda lennukad ideed on viinud eri elukohtadesse. Otsus soetada Kärdla lennujaama kõrvale merepiiriga kinnistu, millele planeering nägi ette sadama rajamise, osutus elumuutvaks.

 

Roograhu on väikelaevasadam Hiiumaa põhjarannikul, Kärdlast paar meremiili idas. Sadama faarvaater on kitsas ning madala veetasemega külastavad sadamat mootorpaadid ja purjekad, mille süvis jääb alla kahe meetri.

Suuremad laevad peatuvad Kärdla sadamas, kuid nende meeskonnad külastavad siiski kindlasti ka Roograhu sadamat – väiksema paadi, auto või jalgrattaga. Roograhu Jari restorani kuulsus ulatub Eestist kaugemale.

Rahvusvahelise firma juhist Hiiumaa sadamakõrtsi pidajaks

Jari Hiiumaale jõudmine oleks nagu lugu mõnest eneseabiõpikust. Soomlane lähetati Eestisse Caterpillari Baltimaade äri arendama. Algul paariks kuuks planeeritud töö venis pikemaks – Jari leidis Eestist abikaasa ning jäi Tallinna. Suvilakohta otsides pakkus tuttav maakler talle Roograhu. Sellel lasus kohustus rajada sadam, kuid varem Soomes Inkoos koos tütrega sadamat, restorani ja hotelli pidanud Jari leidis, et mis siin ikka, teeme ära.

Unistus mereäärsest suvilast paisus plaanist suuremaks. Jari korrastas sadama ja ehitas paadikuuri. Siis valmis sadamahoone, kus peale sadamakapteni töötoa on restoran ja viie toaga hotell. Merevaatega suvila Jari siiski sai, Roograhu hotellis on üks tuba alati talle reserveeritud. Sellega kaasneb aga kohustus kinnisvara korras hoida, sadamat hooldada ja muru niita. 

Päris pitsa ja kohalik kala

Otsides, millega teistest restoranidest eristuda, lasi Jari ehitada päris itaaliapärase pitsaahju. Enne Hiiumaal sellist ei olnud. Roograhust saigi Hiiumaal populaarne söögikoht. Paadikuur kohandati ümber pidusaaliks, kus saab suvel korraldada ka suuremaid üritusi. Sügisest kevadeni on see endiselt veesõidukite talvekorter.

Roograhu sadamast käivad merel kohalikud kalurid ning nende toodud värske kala on restorani menüüs tähtsal kohal. Jari meenutab, et Roograhu oli üks esimesi toidukohti, kus hakati säinakotlette pakkuma. Varem peeti säinast prügikalaks, nüüd on säinakotleti oma menüüsse võtnud paljud teisedki toidukohad. 

Soome seilajad ja Saksa lendurid

Jari meenutab, et Roograhu sai soome seilajate hulgas ruttu populaarseks. Hankost jõuab kiire mootorpaadiga Hiiumaale paari-kolme tunniga, purjekaga läheb päev. Ka Jari on purjetaja ja mootorpaadikippar, kuid enam aktiivselt purjetamas ega kalal ei käi.

„Müüsin oma mootorpaadi kohalikele kaluritele ära selle kaubaga, et need kolm tundi igal suvel, mis ma ise tahan merel käia, saan paati ikka kasutada,“ naerab mees. 

„Helsingi paadimess on olnud hea koht, kus soomlased on Hiiumaa kohta infot saanud. Estofiilist purjetaja Kalevi Westersund on palju kordi Hiiumaal käinud ja teinud väga head tutvustustööd. Sõna on läinud liikuma ja nüüd paljud juba helistavad mulle otse ja küsivad, et mis ilm teil seal on ja kas saab tulla sööma. Ikka vastan, et kõik on teretulnud,“ selgitab Jari.

Ta meenutab, et kord käisid tema juures söömas saksa lendurid, kes olid lihtsalt huvi pärast väikelennukiga Kärdla lennujaamas maandunud.

„Sellest kirjutati ühes Saksamaa lennuajakirjas ja pärast seda on meile tulnud ka mitmeid lennukiomanikke,“ meenutab Jari. Paar eralennuki omanikku Soomest käivad tänini igal aastal mõnel nädalavahetusel pitsat söömas. 

Sadam nagu sadam muiste

Roograhu on igati tänapäevane väikelaevasadam. Merelt saabuva laeva meeskond saab kõhutäie süüa, külma joogi ning soovi korral ka sooja sauna ja pehme voodi. Vee- ja elektri­ühendused kuuluvad kaikoha juurde, samu ühendusi saavad kasutada matkaautodega külastajad. Slipp paatide vette laskmiseks on tasuta, samuti on restorani külalistele paadikoht sadamas tasuta.

Ning Jari on alati rõõmsal meelel valmis külalistele Hiiumaa eripärasid ja vaatamisväärsusi tutvustama.

Viimati blogis

Avastus kaugel planeedil: kas seal võib olla elu?

17. aprill 2025
K2-18 b on eriline planeet, mida kutsutakse "hüdrokeaanilseks maailmaks". See tähendab, et arvatavasti on seal ookean ja atmosfäär, mis on…

Ära kunagi anna alla!

17. aprill 2025
Lugu ilmus GO Reisiajakirjas 8. juuni 2018 See polnud väga ammu aega tagasi, kui David Eubanki nimeline ameeriklane enam-vähem kõikide…
Kõik postitused