Kas Küpros on Euroopa?
Mis maa see Küpros õieti on? Vastavad Küprosel elavad eestlased Kristi Märk ja Liina Tutenpal.
Legendi järgi on Küpros armastuse jumalanna Aphrodite sündimise saar. Nii oma pindalalt (9251 km2) kui ka rahvaarvult (ca 1,2 miljonit) on see Vahemere kolmas saar. Riigi ametlikud keeled on kreeka ja türgi keel. Laialdaselt kasutatakse ka inglise keelt.
Saarel on vasakpoolne liiklus, rendiautodel punased numbrimärgid ning elektripistikud on kolme haruga. Kõige muu suhtes võib Küprost iseloomustada kui maagiliste randade, päikeseloojangute, oliivipuude, palmide ning värskete puuviljade maad, kus on väga palju kasse ja eesleid.
Maaliline ja mitmekesine loodus pakub silmailu aasta ringi. Saare keskosas asub Tróodose mäestik, mille kõrgeim tipp (1952 meetrit) on Olümpose mägi, nii on talvehooajal võimalik nautida korraga mitut aastaaega – hommikul suusatada Tróodosel ja pealelõunal nautida mereäärses kohvikus päikesepaistet. Mägedest leiab lisaks armsatele küladele muinasjutuliste vaadetega matkaradu, koopaid ja koski.
Kas Küpros on Euroopa?
Jah. Kuigi geograafiliselt asub saar Lähis-Idas, kuulub Küpros alates 1. maist 2004 Euroopa Liitu ning siinseks rahaühikuks on euro. Lisaks on Küpros Schengeni alaga ühinemise protsessis.
Kas Põhja-Küprose Türgi kontrolli all olemine mõjutab kuidagi lõuna eluolu? Kuidas ja mida põhjaosa üldse mõjutab?
1974. aastal toimunud Türgi invasiooniga on seotud hulgaliselt emotsioone ja valu, kuna sisuliselt jäädi ju ilma enam kui kolmandikust oma maast ja saarest. Selle tulemusel on Põhja-Küprose teema saare lõunapoolel üsna tabu ja sellest väga ei räägita või kui räägitakse, siis mitte positiivsel toonil. Kuna põhjapool kuulub Türgi koosseisu, olles Euroopa Liidust väljas, on riigipiiri ületamiseks vaja passi. Rahaühikuks on Türgi liir ning viis korda päevas kajab mošeede palvekutsung. Enne ükskõik kummalt poolt riigipiiri ületamist on soovitatav hoolikalt lugeda erinevaid reegleid ja seadusi.
Kas eestlasel on raske Küprosel elamisega harjuda?
Eks igas uues riigis tundub alguses keeruline, ent pigem ei ole raske, kuna inimesed on sõbralikud ja oskavad hästi inglise keelt. Hinnatase on Eestiga sarnane või odavam, näiteks värske toit on palju odavam. Tõsi, kinnisvara hinnad on praegu laes. Üks asi, millega on ilmselt kõige keerulisem harjuda, on ametlik asjaajamine ja paberimajandus. Paljud asjad, mis Eestis tunduvad lihtsad ja on veebis kiirelt tehtavad, võtavad siin väga kaua aega, kuna on vaja joosta erinevate asutuste vahet.
Üks veider või huvitav fakt sellest maast, mida paljud ilmselt ei tea.
Küprosega on seotud palju legende, millest tuntumad on seotud armastuse jumalanna Aphroditega. Näiteks Aphrodite Bathsi koske tuntakse Aphrodite sünnikohana ning legendi järgi ujus ta just seal. Enda näo kolm korda sellesse vette kastmine aitab jääda naisel lapseootele. Paljud Aphroditega seotud legendid on troopilise kliima kõrval kindlasti üheks põhjuseks, miks Küpros on populaarne abielude registreerimise ja armastuse tähistamise sihtpunkt.
Milline on Küprose köök? Kas selline asi üldse eksisteerib?
Küprose köök sarnaneb Kreeka köögiga, kuigi need kaks on siiski piisavalt erinevad. Traditsiooniliste toitude hulka kuuluvad souvlakia (grillitud lihakebab), sheftalia (grillvorst), afella (koriandris marineeritud sealiha), praetud halloumi juust, oliivid, pita leib, juurviljad, lambaliha, artišokid, kikerherned ja küülikuhautised. Tänu imelisele kliimale saab värskeid aiasaadusi nautida peaaegu aasta ringi. Üks kuulsamaid köögivilju on Küprose kartul. Need kartulid on suured, meie mõistes lausa hiiglaslikud ning sellele kartulile on isegi püstitatud oma ausammas – Xylofagou.
Subjektiivselt: kõige parem ja kõige viletsam asi selle maa juures?
Suurimaks plussiks on asjaolu, et Küpros on ümbritsetud türkiissinisest Vahemerest ning siin on enam kui 320 päikeselist päeva aastas. Samal ajal on vaja meeles pidada, et Küprose talved on vihmased, jahedad ja siinne niiskus poeb naha vahele. Lisaks on vaja arvestada, et Küpros asub seismoloogiliselt aktiivses piirkonnas, mis tähendab, et igakuised maapinnavärinad on normaalne nähtus. Näiteks jaanuaris toimus Küprosel kolm maavärinat magnituudiga 3 või enam.
Kas Eestil oleks Küproselt midagi õppida? Rahva mentaliteedist, poliitikast, ükskõik millest?
Üks positiivsemaid asju selle riigi puhul on kindlasti see, et inimesed on väga sõbralikud ja lahked, sealhulgas meeletult lapsesõbralikud. Lahkust jagub tõesti kõikjale, olgu selleks ukse taha jäetud üllatused või jalutuskäigul kuuldud lõputu arv tervitusi, kuna kõik tahavad head päeva soovida. Jah, eks päikesel ja kliimal on selles kindlasti oma roll, ent sellest hoolimata on meil eestlastena siit õppida rohkem sõbralikkust, viisakust, inimlikkust, lahkust ja südamlikkust.
Kas Küpros on religioosne maa?
Enamik Küprose kreeklasi on kristlased, kuuludes Küprose õigeusu kiriku koosseisu. Küprose türklased on moslemid.
Kas Küprosel on midagi, mida mujal maailmas kuskil ei ole?
Siin on haruldane kooslus – Küprosel on üks Vahemere vanim kultuuriruum, mis täis lugusid ja legende. Ühtlasi on see üks maailma kõige turvalisemaid riike, kus on samas troopiline kliima ja Euroopa kõige puhtama veega rannad, mis asuvad Euroopa Liidus, ent mille kohal kõrgub Lähis-Ida kliimavööndi kuum päike.
***
Tõrvatilk meepotis
Küprose muidu nii päikselist olemust varjutab ÜRO patrullitav puhvertsoon, mis eraldab saare põhjaosas asuvat Türgi poolt kontrollitavat ala ja saare lõunaosas asuvat Küprose Vabariiki. Tsoon on olnud pildil alates 1974. aastast, kui Türgi sõjavägi okupeeris Küprose põhjaosa pärast riigis toimunud riigipöördekatset. Puhvertsoonis paiknevad mahajäetud külad ja tühjad alad, kus elasid varem nii kreeka kui ka türgi rahvusest inimesed. Puhvertsoon on kohati kuni 7,4 km lai. Küprosel kehtivad piirangud, mis takistavad inimeste ja kaupade vaba liikumist puhvertsoonis, ning selle ületamine on võimalik vaid teatud kontrollpunktide kaudu.
Tekst: Rene Satsi
Foto: Shutterstock
Selles numbris
- Euroopa Liit ja Eesti: koos tugevamad kui eraldi
- Alati külalislahke Armeenia
- Aserbaidžaan on peateel
- Muusikarütmis Austria
- Värviline Bulgaaria
- Belgia eri kultuuride virvarr
- Veini sünnimaa Georgia
- Hispaania äri eripära
- Holland ehk Madalmaade Kuningriik
- Mitmetahuline Horvaatia
- Väike ja kauge Island
- Iirlased elavad oma aja järgi
- Suurejooneline Itaalia
- Kreeka on küberruumi kaitse kants
- Silmapaistvalt tegus Leedu
- Rahvusvaheline Luksemburg
- Läti paistab silma oma riigi ülesehitamisel
- Mitmekesine Malta
- Moldova vajaks rohkem enesekindlust
- Kliimateadlik ja vastutustundlik Norra
- Rongiga läbi Portugali
- Tõnu Õnnepalu prantsuse kultuurist. Ja Eestist.
- Rootsi tee NATO-sse
- Ainulaadne arhitektuur ja loodus Rumeenias
- Eestlased Saksa kultuurielus
- Iseseisva San Marino uhkus
- Elurõõmus Serbia
- Slovakkia on Eestiga sarnane
- Soomes tegutsev Eesti pankur
- Õppimisvõimalused Suurbritannias
- Šveitsi täpsus on osa identiteedist
- Väike ja mõjukas Vatikan
- Lastesõbralik Taani
- Avatud ja sõbralik Tšehhi
- Eristuv Türgi
- Mis suunas liigub Ungari?
- Ukraina vabadus on Euroopa vabadus
- Ukraina vajab lootust
- Sõja mõjud kestavad kaua
- Ajakirjanikud sõjas
- Valgevene võitlus jätkub
- Venemaa tulevik sõltub Ukrainast
- Poolast kaitstakse Euroopa piiri
- Kas Küpros on Euroopa?