Kloonitud vandersell
Samal ajal, kui targad teadlased uhketes laborites lambaid kloonivad, on fotograafid juba ammustest aegadest saati inimesi klooninud. Kui filmide ajastul oli see keeruline ja ettearvamatute tulemustega ettevõtmine, siis õnneks on tänapäeval elu märksa lihtsam.
Oma matkale Rummu karjääri võtsime kaasa eriti kerge varustuse: 100 grammi kaaluva kaamera Sony HDR-AS200V Full HD Action ja Manfrotto 0,8 kilogrammi kaaluva statiivi. Minu märg käterätt kaalus nendest rohkem! Kuna matkal olles on iga lisakilo eriti valusalt tunda, siis võib selline kerge varustus olla raskele peegelkaamerale mõnus vaheldus.
Kloonipildi kõige olulisem põhimõte on see, et kaamera oleks kindlalt paigal ja seadistatud niipalju kui võimalik manuaalseadetele: fookus, säri, ava ja valge tasakaal (white balance). Kõige parem oleks, kui pärast kaadri paikasättimist kaamerat enam rohkem ei puututaks. Meie kaameral oli wifi kell, mille abil saime kaamerat puudutamata pildistada, kuid kui kaameral kaugjuhtimisvõimalust pole, siis aseta statiiv hästi kindlale pinnasele ja vajuta väga ettevaatlikult päästikut. Kui teed endast pilti, siis võid seadistada kaamera 10-sekundilise aegvõtte peale, nii on piisavalt aega, et kaadrisse joosta. See, kui palju kloone valmistad, on juba maitse küsimus, meie otsustasime viie kasuks. Kaval on teha palju kloone erinevatesse kohtadesse ja siis saab hiljem mõne kasutamata jätta, kui tundub, et see ei sobi. Tähele peaks panema seda, et kloonid üksteist ei kataks, siis on neid lihtsam hiljem välja lõigata. Raskusi võivad valmistada ka väga kõvasti tuules lehvivad taimed, sest ka need teevad eri kaadrite kokkusulatamise raskeks.
Kui oled leidnud ilusa koha, siis kindlasti tee võimalikult palju pilte, sest mingi hulk läheb alati aia taha.
Reisilt tagasi
Kui oled seiklusrohkelt matkalt tagasi, siis on aeg arvuti taga kloonid ühele pildile kokku panna. Mina kasutan selleks Adobe Photoshopi, aga kindlasti saab seda teha ka paljude teiste programmidega.
1. Vali välja õnnestunumad pildid ja kopeeri need eraldi kausta.
2. Ava Photoshop, kus esimese asjana lao kõik väljavalitud pildid ühte faili üksteise peale. Vali ülevalt menüüst File/Scripts/Load Files into Stack...
3. Avanenud aknas vajuta nuppu Browse... ja otsi üles valitud piltide kaust, kus tee aktiivseks kõik pildid. Nüüd vajuta OK ja siis veel kord OK. Nüüd näed, kuidas arvuti laadib kõik failid kihtidena üksteise peale, see võib pisut aega võtta.
4. Programmiakna paremal servas on kihid (Layers). Iga kihi ees on silma märk, vajuta ülemised silmad kinni, nii et jäävad lahti ainult kaks kõige alumist.
5. Kui nüüd teha mõni osa sellest maskist mustaks, siis näeme alumist kihti. Alumise kihi pealt tahame näha osa, kus on modell. Selleks võtame vasakult tööriistaribalt pintsli tööriista (Brush Tool) ning seadistame seda nii, et sel oleksid pehmed ääred ja et see oleks umbes inimese laiune ning värvus peab olema must.
6. Nüüd hõõru selle koha peal, kus alumisel kihil on inimene, niikaua, kuni inimene on täielikult näha.
7. Korda eelmise punktides 4-6 kirjeldatud tegevusi iga kihi peal, kuid arvesta, et iga järgneva kihi peal on üks kloon rohkem, keda välja pintseldada.
Kui kõik läks hästi, on pilt nüüd valmis ja võid selle salvestada. Ära unusta ka sõpradele näidata!
Tekst ja fotod: Virgo Haan
Selles numbris
- Reisikirjandus
- Toidunippe Uganda köögist
- Kloonitud vandersell
- Kai-Mai Olbri: Maroko – minu hinge sügiskodu
- Norra iidseimad piltmõistatused
- Konsulaarabi kolmandates riikides
- Kultuurne motobande Alpides
- Päikeselind
- Kohtumised kuningaga
- MAROKO enne ja nüüd
- Lõuna-Etioopia salapärased hõimud
- Imelised himba naised
- Veel põnevaid reisisoovitusi
- Kõrbehõimud, tühjus ja liiter vett
- Reisiajakiri küsib: miks elate Aafrikas?
- Elu pärast kodusõda. Kesk-Aafrika Vabariik
- MALI lummuses
- Ehe Aafrika elu Kongo külas
- Müstilisel Kaydara-maal
- UUDISTOOTED
- KROONIKA
- Go Reisiajakiri 56 – Oktoober 2015