Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri 85

KROONIKA

Timo Tamm
19. oktoober 2020

Eesti uurib Läänemeres hapnikuvaegusest tekkinud surnud tsoone

5. oktoobril asusid Eesti mereteadlased ekspeditsioonile TalTechi uurimislaevaga „Salme“, et analüüsida Läänemere hapnikutaset ning nn surnud tsoonide levikut Soome lahest Taani väinadeni aastaajal, kui mere hapnikutase on kõige madalamal ning geograafiliselt kõige ulatuslikum. 

Uurimisretkel osalevad TalTechi, Tartu ja Tallinna ülikoolide teadlased, Eesti Maaülikool annab neile kaasa analüüsiks vajalikud mõõteriistad.

TalTechi mereteadlase Urmas Raudsepa sõnul on uurimistöö eesmärk välja selgitada, kui suurele alale võib hapnikuvaegus Läänemeres veel areneda ja mida toob see kaasa mere ökosüsteemile.

***

Ääretagused paigad Fotografiskas

Rootsi fotograaf Erik Johansson on ühtaegu tehniliselt osav, uudishimulik kui ka piiritu kujutlusvõimega kunstnik, kes suudab luua esmapilgul tuttavlikke maailmu, mis lähemal vaatlusel osutuvad aga kummastavateks.

Tehniliselt kõrge tasemega sürrealistlikud fotod kutsuvad vaatajat põnevale teekonnale. Iga detail on loodud nii, et vaataja leiaks tee reaalsusest kaugemale, sürreaalse maailma lugude juurde. Muuhulgas adresseerivad tema tööd seda, kuidas mõjutab inimene oma tegevuse või tegematusega planeeti.

Lisaks fotoandele on Johanssonil ka hea matemaatiline mõtlemine. Selleks, et luua niivõrd veenvalt visuaalseid illusioone, on vaja kõik nii perspektiivi kui ka objektide füüsiliste omaduste seisukohast üksikasjadeni läbi mõelda. Ta peab kaugused ja perspektiivi täpselt välja arvutama, et kombineeritud keskkond mõjuks reaalsena. Väga olulist rolli mängivad ka valgus ja fookuskaugus.

Näitus jääb avatuks järgmise aasta 17. jaanuarini.

***

Oktoober on hõimukuu ja 17. oktoobril tähistatakse hõimupäeva

Juba 1928. aastast on oktoobris tähistatud hõimupäeva, sel aastal on see tähtpäev 17. oktoobril!

Kaunis tava sai alguse 1931. aastal, mil Helsingis toimunud 4. soome-ugri kultuurikongress võttis vastu otsuse tähistada oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel hõimupäeva. Viimased üheksa aastat on hõimupäev olnud Eestis ka riiklik tähtpäev ning lehvivad riigilipud. Hõimupäeva tähistatakse ka Soomes ja Ungaris ning Venemaa soome-ugri rahvaste seas.

Sel aastal on hõimupäev 17. oktoobril ja sel puhul toimub Tartus ERM-is hõimupäevade peakontsert.

16. oktoobril koguneb Tallinnas traditsiooniline hõimupäevade konverents „Hõimurahvaste emakeeled ja küberruum“. Mõlemad sündmused on nähtavad ka veebis.

Oodatud sündmus on ka kontsertlavastuse „Soome-ugri maastikud“ ettekanne 18. oktoobril. Täpsemalt kõigest www.fennougria.ee.

Koostöös ERR-i portaaliga Jupiter jõuab huvilisteni ka palju põnevat video-, filmi- ja helimaterjali.

Kel on soov hõimupäeva tähistada ka sotsiaalmeediakeskkonnas Facebook, võib oma profiilipildile „kleepida“ soomeugrilaste lipu motiivides riba. Lipu kavandi autor on Poola fennougrist Szymon Pawlas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimati blogis

Laose workation | november 2024

20. november 2024
Kädi võtab meie kogemuse kokku: Maailma kõige valjem vaikus… On reise, mis seavad kõik su sihikud ja radarid paika. Perspektiiv…

Reisitrendid kosmoseturismist mängukohvrini

24. september 2024
KOSMOSETURISM Tahtsid juba lapsena kosmonaudiks saada? Sind erutavad märksõnad nagu kosmoseturism ja 0-gravitatsioon? See kõik ei pea unistuseks jääma –…
Kõik postitused