KROONIKA
Sada pilku Mongooliale
Oktoobris avab Mongoolia Suursaatkond Tartu Ülikooli muuseumis koostöös Tartu Ülikooli, Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi ja festivaliga Orient näituse „Sada pilku Mongooliale. Mandala – salajase tantra tempel, fotod ja rituaalesemed“.
See on eelkõige fotonäitus. Suureformaadilistel, enam kui meetrisuurustel piltidel on näha Tšoidžin-laama templikompleksist pärit skulptuure, thangka’sid, tsam-tantsu maske jne. Näitus annab hea ülevaate Mongoolia kuulsaima skulptori ja pühamehe Öndör Gegeen Zanabazari loomingust, näha saab raevukaid kaitsejumalusi, budasid, bodhisattva’id... Lisaks fotodele eksponeeritakse pühapilte originaalkujul, samuti kloostriorkestri pille, mitmed neist ka eestimaistest erakollektsioonidest. Näitus on pühendatud Mongoolia-Eesti diplomaatiliste suhete 30. aastapäevale ja jääb avatuks novembri lõpuni.
***
Erilised loodushääled Sise-Aasia pärimusmuusikast
Tuva kurgulaulukoor ja rahvusorkester toovad festivali Orient raames lavale erilise kontserdi Sise-Aasia rahvaste pärimusmuusikaga, kontsert toimub 9. novembril kell 19 Vene Kultuurikeskuses Tallinnas.
Tuvalaste, kuid ka mongolite ja teiste Sise-Aasia rahvaste pärimusse kuuluv kurgulaul ehk höömei on lahutamatult seotud nende rahvaste traditsioonilise maailmapildi ja elukorralduse ning geograafilise asukohaga. Nomaadid on elanud sajandeid karjakasvatajatena steppides, ümbritsetuna mägedest,
kohisevatest jõgedest, loomadest. Nii on tuva kurgulaul ja üldse rahvamuusika suuresti välja kasvanud loodushäälte imiteerimisest. Seesuguse jäljendusmaagia abil on püütud leida kontakti loodusvaimudega, neid tänada-lepitada ja neilt kaitset paluda, taotleda karja- ja jahiõnne, samuti küsida nõu esivanematelt. Aastal 2009 lülitati höömei kaitsealuse kultuuriväärtusena UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Kontserdid toimuvad ka Põlvas, Riias, Kaunases, Vilniuses ja Varssavis.
Täpsem info: www.festivalorient.com
***
Septembris avati RMK matkatee Hiiumaa haru
Peraküla-Aegviidu-Ähijärve on jõudnud nüüdseks ka Eesti läänesaartele – 234 kilomeetri pikkune Hiiumaa haru marsruudil Heltermaa-Ristna-Sarve on avatud. Heltermaa sadama juurest alguse saav rada viib läbi Hiiumaa metsade, külade ja rannikute, jõudes lõpuks suure ringiga Heltermaale tagasi.
„Näiteks saab rajal näha Hiiumaa ainsat pangaastangut Kallaste panka, ronida maailma ühe vanima tuletorni, Kõpu kõrgustesse, avastada Eesti suurimat liivikut Kaibaldis või imetleda Kõpu kõrgeid metsastunud liivaluiteid, mis on kohati puudelatvadestki kõrgemad. Matkatee läbib ka Kassari saart, kuhu viib saare ühes küljes üle mere – suvisel ajal vaikse ilmaga saab mereala ületada kuiva jalaga, ent muul juhul tasub üle mere minnes kummikud jalga panna, sest vesi võib seal ulatuda põlvini,“ ütles loodusradade spetsialist Andre Kaur.
Hiiumaa haru on mõeldud eelkõige jalgsimatkajale, kuna paljud kaunid paigad ei ole jalgrattal kahjuks ligipääsetavad. Rada on looduses tähistatud valge-rohelise-valge värvimärgistusega, kilomeetripostidega ning suunavate viitadega.
Vaata lisa https://loodusegakoos.ee/kuhuminna/matkatee/hiiumaa-matkatee
Selles numbris
- Sügisene toekas supp. Rahvuslikud metamorfoosid
- Kanasupp Piirissaare moodi
- Eneseväljendus seintel
- Reisimisest väärikas eas – vaba kui lind!
- Siracusa, Euroopa häll
- Guatemala, kohutava ajalooga paradiis
- Jalgrattal Tartust Varssavisse
- Tarrvi Laamann – pidevas liikumises
- Eestlaste esmatõusust Gasherbrum II tippu
- Saladused inimvaenulikus tühjuses
- Külas Tšingis-khaanil
- TOOTEUUDISED
- KROONIKA