Kroonika
Kaspar Eevald vallutas Everesti
21. mail kell 2.44 jõudis Eesti mägironija ja ekstreemsportlane Kaspar Eevald Everesti tippu, 8849 meetri kõrgusele.
Kuigi Everesti ekspeditsioon ei kulgenud Kasparil ja ta tiimil lihtsalt – Eesti mägironijat kimbutasid tervisemured, ilmaolud olid oodatust karmimad –, õnnestus tal pikaaegne unistus täide viia ning ka laskumine möödus viperusteta.
GO Reisiajakirja toimetus soovib Kasparile õnne!
***
Anatoli Norman – esimene Eesti talvituja Antarktikas
Eesti Meremuuseum koostöös Eestis Polaarklubiga avab juunis Suurel Tõllul näituse „Anatoli Norman, esimene Eestist pärit talvituja Antarktikas“.
Anatoli Norman (1937–2023) oli kolmas inimene, kes Eestist üldse Antarktikasse jõudis, seejuures esimene talvituja siit. Enne teda said jala Lõunamandri pinnale okeanoloog, meregeoloog Ivar Murdmaa ning kirjanik Juhan Smuul, mõlemad siiski vaid lühiajaliselt.
Anatoli jõudis talvituda kolmel korral, sama palju kui meteoroloogid Vladimir Gussev ja Rein Randmets. Huvitava faktina on Anatoli Norman meie talvitujatest ainus seismoloog ning ainsana talvitunud kolm korda ühes ja samas polaarjaamas – Novolazarevskajas Printsess Astridi rannikul, 100 kilomeetrit merest. Vello Park aga jõudis Eesti rekordina talvituda Antarktisel neli korda, ent kolmes eri jaamas (Molodjožnaja, Mirnõi, Vostok).
Näituse kuraatorid on Katrin Savomägi Eesti Polaarklubist ning Alo Ervin Eesti Meremuuseumist. Näitus jääb avatuks septembri lõpuni.
***
Rinko Kawauchi näitus „Kauge kumav täht siramas su käes“
Fotografiskas saab näha tuntud Jaapani fotograafi Rinko Kawauchi fotonäitust.
Kawauchi unistav ja poeetiline käekiri on ainulaadne ja vägagi eristuv tänapäeva fotograafias. Näitust rikastavad tema enda kirjutatud luuletused, mis aitavad veelgi paremini mõista fotograafi olemust.
Tema looming paneb mõtisklema selle üle, kui väikesed me oleme suurte loodusnähtuste kõrval ning kas me oskame igapäevaselt hinnata seda, mida loodus meile kinkinud on.
Näitus jääb avatuks septembrini.
***
Villa Vie Odyssey – kruiisilaev püsielanikele
Põhja-Iirimaal Belfastis Harland & Wolffi laevatehases, kus kunagi ehitati valmis Titanic, seisis pikalt kuivas dokis tagasihoidlik alus nimega Villa Vie Odyssey. Kui see 31-aastane laev 30. mail pärast põhjalikku renoveerimist vette lasti, sai sellest üks kruiisitööstuse põnevaid uuendusi. Villa Vie Odyssey on nimelt üks kahest praegu tegutsevast püsivalt elamiseks mõeldud kruiisilaevast.
Belfastist alguse saanud reisil osaleb umbes 300 reisijat või siis „elanikku“. Laev külastab 425 sadamat 147 riigis kõigil seitsmel kontinendil, tehes maailmale kolme ja poole aastaga tiiru peale. Ülemaailmne marsruut, mis on jagatud 1301 päeva jooksul 16 segmendiks, on koostatud nii, et see haaraks kevad-suvised hooajad nii põhja- kui ka lõunapoolkeral. Laeva elanikud ei pruugi enam kunagi päris talvekülma tunda.
Tegemist on lõputu kruiisiga, kus reisijad saavad valida maksa-palju-tarbid ja päris omandiõiguse vahel, veetes laeva pardal kasvõi ainult 35 päeva või siis kogu oma elu. Laev ise asendatakse plaanide kohaselt iga 15 aasta tagant.
Täpsemalt siin: villavieresidences.com
***
Astu Metsaekspressi!
Kevadine Eesti loodus on ilus, kui seda rongiaknast vaadata. Ja veel ilusam, kui mõnes peatuses rongist maha astuda ja veidi metsas seigelda. Rong on kiire ja keskkonnasõbralik viis metsaradadele jõudmiseks ehk Metsaekspress.
Raudteede lähedusest leiab sadu matkaradu, lõkkekohti ja looduslikke huviväärsusi, millest Riigimetsa Majandamise Keskus ja Elron on teinud Metsaekspressi jaoks valiku. Kaardilt leiad näiteks kuklaste kuningriigi, mägralinnaku, meteoriidikraatrid, helesinise laguuni ning ka kodumaised loomad ja seikluslikud RMK matkarajad – kokku üle 60 metsaseikluse.
Vaata lähemalt rmk.ee
Selles numbris
- Raamatuarvustus: Iida Turpeinen "Surelikud"
- Raamatuarvustus: Tuul Sepp "Loovad loomad muutuvas maailmas"
- Mida odessiit sööb?
- Noor Andres Sööt dokumentalistina Antarktikas
- Gringo trail
- Tšiili – matkaja unistus
- Lastega maailma pikimas riigis
- Võimas veematk piiritsoonis
- Elo Ruutu. Kas lennukit juhtida on kergem kui autot?
- Jalgsimatk Lähis-Polaar-Uuralis
- Tõnis Milling: igal juhul ümber maailma!
- Kuu aega naisena islamiriigis
- 12 aastat surfiparadiisis
- Hawaiil ja Mehhikos maailma parimaid laineid püüdmas
- Jaan Roose: kõrgusekartus on primitiivne hirm
- Tooteuudised
- Kroonika