Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri 103

Kuidas targalt reisida?

Timo Tamm
27. detsember 2023

Iga päev vajab kusagil maailmanurgas konsulaarabi keskmiselt kolm eestlast, olgu mure seotud reisidokumendi kaotuse, varguse või muu õnnetu vahejuhtumiga. Oluline on meelde jätta neli r-tähega algavat sõna: reisiinfo, reisikindlustus, reisidokumendid ja reisi registreerimine.

Reisi Targalt on Välisministeeriumi 2017. aastal loodud veebileht, mille eesmärk on jagada infot reisisihiks valitud riikide kohta. Lehelt leiab juhiseid, millele tähelepanu pöörata enne reisile minekut, ning nõuandeid, mida teha, kui reisil olles vajatakse konsulaarabi. Reisi Targalt veebilehelt leiab reisiinfo 220 riigi või territooriumi kohta. Reisiinfo jaguneb oma ülesehituselt üldjuhul neljaks sektsiooniks: reisihoiatus, riigi info, riiki sisenemise tingimused ja kontaktid.

Eriti praegu, kui maailm meie ümber võib iga hetkega muutuda turvalisest ebaturvaliseks, on oluline enne reisi planeerimist uurida reisihoiatusi. Reisihoiatus on Välisministeeriumi antav soovituslik hinnang turvaliseks viibimiseks välisriigis või -regioonis. Reisihoiatuse andmisel lähtutakse üldjuhul teabest, mis pärineb Eesti välisesindustelt ja aukonsulitelt, muudelt pädevatelt riigiasutustelt, Euroopa Liidu liikmesriikidelt või institutsioonidelt, rahvusvahelistelt organisatsioonidelt ning avalikest allikatest.

 

Kes on veebikonsul?

Rohkem kui 11 aastat tagasi soovisime olla oma oskusteabega keskkonnas, kus inimesed palju aega veedavad. Seetõttu alustas Facebookis tööd Välisministeeriumi veebikonsul, sest virtuaalsed keskkonnad võimaldavad kodanikega avatumalt ja vahetumalt suhelda. Lehel jagame reisiinfot ja konsulaarteenuseid puudutavat infot ning vastame inimeste küsimustele. Samuti jagame vajaduse korral nõuandeid ning infot kriisiolukordades tegutsemiseks.

Hetkel on veebikonsulil ligi 10 000 jälgijat, nende hulgas on nii Eestis elavad reisihuvilised kui ka välismaal elavad eestlased.

 

Enne reisi…

Väga oluline on reisi ajaks vormistada nõuetekohane reisikindlustus. Reisikindlustus peab katma võimalikud ravi-, haigla- ja esmaabikulud ning võiks hõlmata teisi ootamatusi, nagu hilinenud või tühistatud lennud, pagasi kaotsiminek jne.

Enne reisile minekut tuleb kindlasti aegsasti kontrollida oma reisidokumentide kehtivust! Meeles tuleb pidada, et ELi ja EMPi (Euroopa Majanduspiirkond) piires reisides piisab kehtivast ID-kaardist. Mujal Euroopas aga võiks eelistada passi isegi siis, kui riiki saab siseneda ID-kaardiga, sest see välistab võimalikud sekeldused piiril. Ühed populaarsemad sihtriigid – Ühendkuningriik ja Türgi – on passiriigid! Väljaspool Euroopat reisides tuleb pass, mille kehtivuse nõue võib riigiti erineda, alati kaasa võtta.

Sama oluline kui reisikindlustuse sõlmimine on oma reis registreerida Välisministeeriumi Reisi Targalt veebilehel. See on lihtne ja tasuta toiming. Lühiajalise välisriigis viibimise registreerimise eesmärk on vajaduse tekkides tagada võimalikult kiire ja efektiivne konsulaarabi Eesti kodanikule või Eestis elavale välismaalase passi (nn halli passi) omanikule, kes viibib välisriigis turistina või töölähetuses. Registreerimine on kasulik, sest see võimaldab teie enda või teie lähedastega kiiresti kontakti saada juhul, kui

  • on põhjust karta tõsist ohtu teie elule või tervisele;
  • kui välisriigis on juba toimunud mingi sündmus, mis võib ohustada teie turvalisust;
  • olete sattunud õnnetusse ning mingil põhjusel ei saa te ise lähedastega kontakteeruda.

Kui Välisministeeriumil puudub info välisriigis viibivate isikute kohta, siis ei ole võimalik abistamist planeerida ega korraldada.

Siinkohal toome illustreeriva näite reisi registreerimise kasulikkusest. Enne 7. oktoobril 2023 toimunud Hamasi terrorirünnakuid Iisraelis ei olnud oma lühiajalist viibimist riigis registreerinud ükski Eesti kodanik ega välismaalase passi omanik. Sõjategevuse eskaleerudes hakkasid inimesed oma viibimisest Iisraelis ministeeriumile ja saatkonnale teada andma. Iga päevaga kasvas kohapeal abi vajavate kodanike arv, jõudes lõpuks 83-ni. Välisministeeriumi konsulaarosakond koos Tel Avivis asuva Eesti suursaatkonnaga aitas riigist lahkuda 67 kodanikul, nendest 12 aitasime erilendudele. Olime nende inimestega ühenduses igapäevaselt nii e-kirja kui ka telefoni teel, jagades neile soovitusi ja juhiseid.

Kõige mugavam on oma reis registreerida Välisministeeriumi Reisi Targalt veebilehel või kasutades ruutkoodi. Reisi korrektse registreerimise järel saadetakse registreerunule automaatne vastussõnum, mis sisaldab ka linki reisi registreerimise tühistamiseks. Seda saab kasutada, kui reis mingil põhjusel ära jääb. Kui reis ununes enne Eestist lahkumist registreerida, siis saab seda teha ka juba välismaal olles.

Lõpetuseks – kui need 4 „r“-i said enne reisi tehtud, siis viimase asjana tasub oma mobiiltelefoni salvestada või märkmikusse üles kirjutada teile lähima Eesti saatkonna või aukonsuli kontaktandmed ning Välisministeeriumi ööpäev läbi avatud konsulaarabi telefon +372 5301 9999.

***

Targalt reisija neli „r“-i:

  • reisiinfo,
  • reisikindlustus,
  • reisidokumendid,
  • reisi registreerimine.

 

Tekst: Tiina Väärtmaa

Illustratsioon: Shutterstock

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimati blogis

Laose workation | november 2024

20. november 2024
Kädi võtab meie kogemuse kokku: Maailma kõige valjem vaikus… On reise, mis seavad kõik su sihikud ja radarid paika. Perspektiiv…

Reisitrendid kosmoseturismist mängukohvrini

24. september 2024
KOSMOSETURISM Tahtsid juba lapsena kosmonaudiks saada? Sind erutavad märksõnad nagu kosmoseturism ja 0-gravitatsioon? See kõik ei pea unistuseks jääma –…
Kõik postitused