Kuidas teha oma fotoraamatut?
Fotograaf ja Lumiere fotostuudio asutaja Rene Türk jagab seekord praktilisi teadmisi, kuidas suurest hulgast reisidel kogunenud fotodest üks korralik fotoraamat teha.
Tõsi on, et me kõik pildistame, kui reisime. Uute kogemustega kohtumine lausa ahvatleb vajutama kaamera või telefoni pildistamisnupule. Imelised loodusvaated, õitemered, enneolematu kulinaaria, kohtumised inimestega, armsad kodu- ja metsloomad. Nimekiri on vist lõputu ja polegi vaja küsida, miks. Ikka selleks, et iga pilt annab meile võimaluse rännata hiljem oma mälestustes tagasi, et saaksime sõpradele ja tuttavatele näidata veel avastamata või ammu avastatud kohti, jagada oma elamusi ja õigustatult − meil kõigil on reisil ju kaamera kaasas (kas või telefoni näol). Mida aga nende kaamerates ja telefonides leiduvate reisipiltidega koju jõudes peale hakata? Üks võimalus on, et mitte midagi. Facebookis ja Instagramis on ju pildid jagatud, ise olen rahul ja sõbrad samuti kadedaks tehtud. Kuid olete mõelnud, et ka siit saab sammu edasi minna, tehes näiteks reisist omaenda fotoraamatu.
Oma reisist oma fotoraamat!
Kindlasti tekivad kohe küsimused ja kahtlused − see vist on väga keeruline ja ilmselt väga kallis, nõuab eriteadmisi ja kas see on üldse võimalik? Vastangi kohe ära, et kui saad hakkama pildi püstitamisega sotsiaalmeediasse, siis on sul olemas ka oskustepagas reisiraamatu tegemiseks.
Tänapäeval on hulk ettevõtteid, kes osutavad raamatutrükiteenust lahkelt ka siis, kui tiraažiks on üksainus raamat, ning need ettevõtted teavad väga hästi, kuidas teha raketiteadus ehk küljendamine ja kujundamine väga lihtsaks ja igaühele käepäraseks. Fotoraamat on peaaegu üks lihtsamaid ja säilivamaid viise, kuidas väga kaunis vormis arhiveerida oma reisifotod, esitleda neid sõpradele ja rännata mälestustes. Reisifotode arhiveerimisel raamatu näol on kindlasti ka sügavam tähendus. See on üks osa meie pärandusest järeltulevatele põlvedele. Kujutage ette, et teete enamikust oma elureisidest raamatud ja ühel päeval on neid terve virn! Teie lapselapsed ütlevad isegi raamatusse vaatamata: „Minu vanaisa ja vanaema olid rändurid, järelikult olen mina ka!” See on väärt teadmine, kas pole! Lisaks kajastavad pildid infot, mis sajandi pärast võib olla täiesti muutunud. Mõni liustik, mida enam ei ole, või seal, kus oli linn, on nüüd hoopis mets.
Ettevalmistused
Fotoraamatu tegemiseks on kindlasti mõistlik teha mõned lihtsad, kuid hädapärased ettevalmistused. Soovitan alustuseks reisipildid sorteerida ja salvestada kõik raamatusse minevad pildid ühte kataloogi. Kaamerad ja nende sensorid on küll võimekad, kuid inimsilm on sensorist tublim „nägija” ning hea on teha piltidele väike järeltöötlus. Täiesti sobiv on automaatne fototöötlus, mis näiteks telefonidel on juba sisse ehitatud ja tavaliselt kannab nimetust Enhance või Auto. Kui see tundub keeruline ja pildid on hoopis arvutis, võib kasutada Google’i pilvepõhist fotorakendust, mis töötleb pildid ja saadab need sulle siis tagasi (Pikemalt on rakendusest juttu 25.07.2017 portaalis Geenius artiklis „Kuidas panna Google Photos enda pilte ilusamaks töötlema?”.)
Fotoraamatu tellimiseks ei ole geograafilisi piire. Üks tuntumaid trükkijaid Blurb.com asub küll välismaal, kuid saadab valmis raamatud mõistliku tasu eest väga kiirelt koju kätte. Kodumaistest firmadest pakuvad sellist võimalust näiteks Prindistuudio, Zoombook, fotoraamat.ee jt. Blurb.com on saanud oma tuntuse ennekõike teostuse lihtsuse, kasutusmugavuse ja suure valiku raamatuformaatide näol. Nii saad valida, kas teed raamatu landscape-, ruudu- või portrait-formaadis või publitseerid oma reisiloo hoopiski ajakirjana. Lisaks on võimalus juurde tellida ka e-raamat.
- Laadi www.blurb.com-i lehelt alla ja paigalda oma arvutisse rakendus BookWright. Blurb.com-i lehelt saab selleks täpsed ja lihtsad juhised. Seejärel ava rakendus arvutis.
-
Avades programmi, on kohe olemas nupp „Tee oma raamat”.
-
Valikus on kuue eri suurusega raamatu võimalus. Valikute juures soovitan mõelda, kus valmis raamatut hoidma hakatakse. Kodune raamaturiiul näiteks võib seada mõõtudele piiranguid. Näitena valisin raamatuformaadi Standard Portrait mõõtudega 20 x 25 cm.
-
Nüüd on aeg anda oma raamatule nimi. Mina valisin selleks oma viimase Montenegro reisi ja raamatu nimeks saabki „Montenegro 2017”.
-
Raamatu tegemise avaaken näeb välja selline. Üleval vasakul asuv nupp Photos annab võimaluse varem sorteeritud ja ühte kataloogi tõstetud pildid nüüd lisada BookWrighti programmi.
-
Kõige lihtsam võimalus pildid raamatuks kokku panna on usaldada BookWrighti automaatset lahendust Auto-Create Book ehk "tee automaatselt raamatule kujundus ja lisa pildid raamatusse”.
-
Kui pildid jäid enne järeltöötlemata, siis BookWright pakub võimalust see nüüd ära teha. Selleks on vaja ainult aktiveerida funktsioon Auto-Enhance. Märkides ära kõik programmi lisatud pildid ja vajutada nupule Auto-Create Book, pannaksegi raamat kokku. Algoritmiks igale lehele üks pilt.
-
Preview-nupult (üleval vasakul) saab näha fotoraamatu eelvaadet. Kui paigutus sobib ja pildid on sobivas järjekorras, võib asuda tellimuse vormistamisele. Kui soovid raamatu põnevamalt koostada, siis BookWright pakub tohutult eelseadistatud leheseadeid nii ühele kui ka üheksale pildile korraga. Lisaks on võimalus lisada tekste ja piltide kirjeldusi mitmes kirjastiilis. Täpselt samad võimalused on esikaane ja tagakaane kujundamisel. Siit edasi on ainult tellimuse vormistamine. Julgustuseks ütlen, et iga järgmise raamatu tegemine läheb veel lihtsamalt. Minu koostatud 92 pildiga (igal lehel üks pilt) fotoraamat trükituna Premium Lusteri fotopaberile maksaks 44 eurot. Ühe tõeliselt tähendusliku raamatu, sinu enda raamatu eest ei ole seda palju!
Mõni lisasoovitus, mida tasuks järgida
Raamatu paberi valikul on kuus eri võimalust. Soovitan kindlasti valida standardpaberist kvaliteetsema variandi. Kui kahtled kvaliteedi suhtes, võid esmalt tellida trükinäidiste paki, millel on näha erinevad paberid ja nende kvaliteet.
Kui asetad pilte lehele üle kahe lehekülje, siis jälgi kindlasti, et raamatu keskkoha murdepunkt pigem toetaks fotot, kui lõhuks esteetikat.
Kujundamisel on võimalik lisada lehtedele lõikeäärte info. See näitab ära turvalise tsooni, kus tehakse lehel väljalõige. Üle ääre nihkunud pildi serv lõigatakse ära.
Blurb.com pakub ka võimalust raamatu müügiks. Näiteks kui paned tervele reisiseltskonnale kokku reisiraamatu, siis on kõigil võimalus isiklik eksemplar osta otse Blurbi e-poest.
Tekst ja fotod: Rene Türk
Selles numbris
- Reisikirjandus
- Üks eriline TeeRännak Taiwani
- Metsik ja maitsev võsakulinaaria
- Kuidas teha oma fotoraamatut?
- Kuidas saadate raha välismaale?
- Eesti kapten Abhaasias
- Kopenhaagenisse Põhjamaade disainiga tutvuma
- Meelelahutus hispaanlaste moodi
- Autodega Siberi südames
- Limulunga ja Lealui. Aga kuningat me ei näinudki...
- Kreekas purjetamas ehk harjutusi ankruga
- Püstloodis kõrgustesse
- Raskuste kiuste Kazbeki tippu!
- Suusamatk Venemaale – elamus garanteeritud!
- Taasavastades Vürtsisaari
- TOOTEUUDISED
- KROONIKA