Küpros – armastuse jumalanna sündimise saar
Küprost peaks eestlasest elunautleja (loe: reisiv inimene) teadma küll – see saareriik on meile lähedal, sinna on kerge minna. Koorime selle ilusa vilja ära ja uurime, millist siseinformatsiooni raatsib meile Küprose kohta anda saarel elav eestlanna Kristi Märk.
Astun Küprosel lennuki pealt maha. Mida ma nüüd siis edasi teen?
Küprose Euroopa poole peal on kaks lennujaama, saare lõunaosas asub Larnaka ja põhjarannikul Paphose lennujaam. Kuna enamik eestlasi kasutab saarele jõudmiseks Ryanairi, kasutan näitena Paphose lennujaama, mis asub Paphose kesklinnast 16 kilomeetrit Limassoli poole.
Lennujaam on väike, passikontroll läheb üldjuhul kiiresti. Lennujaamast välja astudes on maja ees nii taksod, rendiautode parkla kui ka bussipeatus. Viimase juures on kaart koos graafikute ja marsruutidega. Sealt peatusest on võimalik istuda nii Paphos Bus’i (www.paphosbus.com) linnaliinibussi peale ja sõita Paphose sadamasse kui ka lennujaama ekspressbussile (enlimassol-airportexpress.eu), mis ühendab lennujaama Limassoliga, kust on omakorda otseühendus Larnaka lennujaamaga.
Tahan saarel olla kaks nädalat. Kas päevaraha arvestan sama palju kui Eestis reisides või on elamine-olemine kallim/odavam? Kui palju õlu maksab?
Laias laastus on hindade suurusjärk sama. Tõsi, nagu Eestis, on ka Küprosel võimalik komistada päris kallite, aga samas jällegi võrdlemisi soodsate kohtade otsa.
Toon näite Coral Bayst, kus on võimalik süüa osta nii peatänava väikestest „supermarketitest“ või siis kilomeetri kaugusele jäävast Philippose supermarketist, kus käivad ka kohalikud ning kus pole mitte lihtsalt märksa soodsamad hinnad, vaid ka sada korda suurem valik. Lisaks on boonuseks maja ees reas Philippose free delivery autod, mis pakuvad Coral Bay raames tasuta transporti nii sulle kui ka su poekottidele.
Mis üldisemalt transporti puudutab, siis hinnad on võrdlemisi soodsad ning ka majutuse suhtes on Küproselt võimalik leida midagi igale maitsele ja rahakotile. Sama loogika kehtib söögikohtade puhul, kuna Küprosel leidub nii kvaliteetseid tipprestorane kui ka India tänavatoitu ning kõike, mis jääb sinna vahele.
Kuna ma alkoholiga sõber ei ole, polnud mul selle hinna kohta aimugi. Uurisin siiski välja, et õlle pidavat kätte saama 3–4 euroga ning kokteilide hinnavahemik jääb 6–10 euro kanti.
Kus ööbida soovitad?
Oleneb sellest, mida keegi otsib. Kuigi saar ja vahemaad on võrdlemisi väikesed, on Paphose lennujaamast populaarsesse suvituspiirkonda Ayia Napasse siiski enam kui 170 kilomeetrit, kuhu tee peale jäävad nii Limassol kui ka Larnaka.
Esimene asukohavalik on mõistlik teha lähtuvalt sellest, milline saare osa enam huvi pakub. Sealt edasi juba konkreetsemalt: kui suur on reisiseltskond, kas plaanitakse ringi liikuda või terve aja kohapeal olla, kas väljas süüa või ise kokata jms.
Suur on erinevus, kas ööbimiskoht on ainult magamiseks ehk päevasel ajal on kavas ringi sõita ja saart avastada või on see tegelikult koht, kus veedetakse enamik ajast. Minu isa oli viimasel korral eravilla üle õnnelik seepärast, et sai südaöösel basseinis ujumas käia nii, et turvamehed välja ei ajanud. Hotellides ei tohi pärast teatud kellaaega basseini minna.
Muidugi on hotellides teised eelised, kasvõi toitlustuse pool. Need paketid on Küprosel täiesti olemas, ent võrreldes paljude teiste riikide kuurortidega ei ole neid pakkumisi palju. Sama kehtib ka hostelite ja muude soodsate majutuskohtade kohta: neid küll on, kuid pigem vähe, samas kui näiteks villade ning muu eramajutuse rent on populaarne. See on põhjus, miks booking.com-i kõrval tasub alati ka Airbnb lahti võtta, kuna seal on sageli suurem ja mitmekesisem valik. Kellel plaan pikemaks ajaks tulla, siis üks väärt koht, kust rendipakkumisi otsida, on www.bazaraki.com.
Villasid vahendavatel firmadel on üldjuhul olemas ka enda platvorm, mille kaudu saate otse broneerida, ja kohati on sealne hind soodsam. Sama kehtib ka hotellide kohta, kes eelistavad Bookingule vahendustasu maksmine asemel pakkuda klientidele pigem taskukohasemat hinda.
Soovitan juhul, kui olete endale meelepärase koha Bookingu või Airbnb kaudu välja otsinud, selle majutusasutuse nime enne broneerimist ka eraldi guugeldada.
Mõni konkreetne Küprose külastamist puudutav soovitus, millest lugejatel kasu võiks olla?
Mul on keeruline objektiivseks jääda, sest kuigi elan Limassolis, mille rannik on samuti imeilus, on mu südame võitnud Coral Bay ja sealne piirkond. Seda nii looduse kui ka ranniku mõttes, aga ka puht korralduslikult, kuna Paphose lennujaamast on sinna hea, kiire ja mugav minna. Tõsi, kui aus olla, siis seni olen seal olnud novembris, detsembris, jaanuaris ja veebruaris ehk ajal, kui Coral Bays oli hooajaväline rahu.
Kui konkreetsemalt soovitustest rääkida, siis näiteks Küpsosel villa rentimiseks ei pea üldse tingimata rikas olema (kohati kiputakse seda pelgama), vaid neljast kuni kuuest inimesest koosneva seltskonna puhul on võimalik, et see majutus on samas hinnaklassis või isegi soodsam kui hotell.
Soovitan villat valides olla hoolikas ning süveneda lisaks hinnale ka nii fotodesse kui ka asukohta, kuna siinkohal meenub ühe minu korraldatud reisil osalenud inimese naljaga pooleks öeldud kommentaar: „Siin nimetavad nad villadeks ka tavalisi maju ja ridaelamuid.“
Kas peaksin Küprosele tulles midagi kultuuriliselt spetsiifilist teadma?
Ma ei tea, kas see on niivõrd oluline kultuuriliselt spetsiifiline eripära, et esimesena välja tuua, ent kindlasti oleks vaja teada, et saarel on vasakpoolne liiklus. Seda eriti siis, kui on plaanis auto rentida. Võib-olla kõlab see kui elementaarne info, kuid mul on olnud juhus, kus hakkasin lennukist maha minnes ühe perekonnaga juttu ajama ning nad kuulsid alles minu käest ehk vahetult enne rendiautosse istumist, et rool on paremal pool.
Mis puudutab kõike muud, siis Küprosel on eriti tore reisida nendel, kellele meeldivad kassid, kuna kasse on siin tõesti kõikjal. Isegi mina, kes olen end eluaeg pigem koerainimeseks pidanud, leidsin endale Coral Bay rannast ühe kaaslase, kellega koos ma igal õhtul rannaliival kohtusin ning päikeseloojangut vaatasin.
Mida võiks ehk veel kindlasti teada, on see, et kui on plaan Türgi poolt okupeeritud Põhja-Küprost külastada, siis sinna saamiseks on vaja ületada riigipiir. Rendiauto puhul on sageli nõutav täiendav kindlustus.
Lisaks soovitan, et kui on mistahes konkreetne küsimus või vajate niisama Küprose-teemalist kaasamõtlemist, tasub see postitada Facebooki gruppi Eestlased Küprosel, kus on paar tuhat liiget. Seal on sisulised mõttevahetused ning vastused tulevad üldjuhul kiirelt ja nende abil saab päris hea pildi ette.
Kas Küprosel on levinud mõni petuskeem, mille eest peaks ennast hoidma või mida oskama tähele panna?
Meenus kaks olukorda. Esimene on seotud pangakaardimaksetega. Nimelt tasub enne viipamist või PIN-koodi sisestamist alati vaadata ekraanil olevat summat. Lisaks juhtus meie seltskonnaga ühe jäätiseauto juures see, et pärast kaardi kasutamist ütles müüja mu sõbrannale, et makse ei läinud läbi, ja palus sularahas maksta. Õhtul konto väljavõtet vaadates selgus, et ka kaardilt oli sama summa ikkagi maha läinud. Olenemata sellest, kas see oli teadlikult pahatahtlik tegu või tehniline apsakas, tasub alati tähelepanelik olla.
Teine näide on vähe suuremate summade kohta. Eelmisel aastal ma peaaegu rentisin villa, mida tegelikult pole olemas. Õigemini on see maja päriselt olemas, ent sulid kasutasid kellegi teise villa fotosid ning olid nende abil kokku pannud ilusa Facebook Marketplace’i rendipakkumise.
Facebooki kuulutuse kontaktisik ütles, et see pole tema maja, vaid ta aitab oma tädil seda rentida ning andis mulle meiliaadressi, kuhu kirjutada. Kirjutades tuli vastu hästi ilus ja sisuline kiri, kus ta selgitas hinnapoliitikat, et kui esimese kuu rent pluss tagatisraha korraga üle kanda, on allahindlus 20%. Et kuna soovijaid on palju, siis nad selekteerivad enne maja näitamist „õiged inimesed“ välja ning lepingus oli punkt, et kui maja siiski ei meeldi, siis kogu summa tagastatakse.
Lepinguga oli kaasas passi koopia, mis klappis nii selle nimega, mille Facebooki kontaktisik mulle andnud oli, kui ka meiliaadressi real oleva nimega. Tõsi, mis hiljem välja tuli, oli see, et minu lepingus kasutati eelmise õnge läinud ohvri dokumenti ja selleks otstarbeks loodud meiliaadressi, kuna lepingu sõlmimiseks paluti tal tõepoolest saata enda passist tehtud foto. Erinevalt eelmisest ohvrist pääsesin mina õnneks lihtsalt jahmatusega.
Broneerige endale majutus usaldusväärsete kanalite kaudu ning ka oma isikut tõendavast dokumendist tehtud fotoga ärge võimaluse korral kohe lehvitage.
Sinu loodud Facebooki lehe nimi on Maagiline Küpros. Mis teeb sinu meelest selle saare eriti maagiliseks ja võiks siin loo lõpus kõlama jääda?
Mulle meeldib see armastuse jumalanna sündimise legend ning mõte sellest, et mine tea, ehk aitab see saar kuidagi päriselt kaasa, et armastust saaks siia maailma rohkem. Lisaks, mis igapäevaelu puudutab, siis minu meelest on huvitav, kui palju eri rahvusi ja kultuure siia väikesele saarele ära mahub. Tänu asjaolule, et Küpros on hästi rahvusvaheline, on võimalik inglise keelega peaaegu kõikjal kenasti hakkama saada.
Samas, peamine Küprose maagia on minu jaoks kindlasti siinne loodus, eriti rannik, mille mitmekesisust on keeruline sõnadega edasi anda. Minu meelest on oma ilu ja võlu nii hooajal kui ka hooajavälisel ajal, mil tugevast vihmast põhjustatud tulvaveed merre kihutavad.
Lõpetuseks ütleksin veel nii palju, et kui ma vähegi saan ja oskan, mõtlen alati hea meelega kaasa, nii et minuga võib julgelt ühendust võtta. Tõsi, turismiatraktsioonidest, ostukeskustest, pubidest ja klubidest ei tea ma suurt midagi, nii et need küsimused võib panna pigem FB gruppi Eestlased Küprosel. Küll aga oskan ma loodetavasti üht-teist soovitada neile, keda huvitavad looduskaunid kohad, rannik koos kõigi oma nüansside ja eripäradega, unikaalsed majutuskohad, matkarajad ja maagilised vaated.
***
Mõned näited bussipiletite hindadest
Paphos Bus’i üheotsapilet maksab 1,50 €, päevapilet 5 €. Lennujaama ekspressbussi pileti hind on 9 €. Ühtlasi sõidavad suuremate linnade vahel InterCity bussid (www.intercity-buses.com), kus üheotsapilet on 4 € ja päevapilet 7 €, ent see buss ei lähe lennujaamast, vaid Paphose kesklinnast.
Kes soovib rendiauto soovitusi või teada, kui palju on normaalne maksta taksosõidu eest, sel tasub võtta appi FB grupp Eestlased Küprosel.
Tekst: Rene Satsi
Foto: Kristi Märk
Selles numbris
- Raamatuarvustus
- Kui kõrgus teeb liiga
- Ukraina köök – mitte ainult boršist
- Diivanisurf? See on imelihtne!
- Pianist Holger Marjamaa New Yorgi maailm
- Kuidas soodsalt Eestit avastada
- Küpros – kui rannailma asemel ootab lumi
- Küpros – armastuse jumalanna sündimise saar
- 7 soovitust rahaasjadest
- Vahepeatus keskläänes
- Eesti jäljed maailmas: Johan Pitka
- Cornwall – ajalooline ja võimas!
- Geir O. Kløver – Norra parima muuseumi juht
- Elukutse – matkaja!
- Supercouloir 2018/2022
- Jaanika Merilo: Ukrainast läbi pisarate, mälestuste ja lootuse
- TOOTEUUDISED
- KROONIKA