Hiidlastele kala maitseb ja teha oskavad nad seda ka. Ja kõike, mida nendel on, jagavad nad hea meelega. Oled sa saarele käimas lähemalt-kaugemalt, pettuma igatahes ei pea – kala on ja kala saab.
Talvine kilu – ilus, suur ja värske
Pahlakilu on klassika, mida pole palju nimetada üheks hiidlaste rahvusroaks. Nii koostisosasid kui ka töövõtteid on vähe. Tarvis on värsket kilu, maitseaineid oma käe ja maitse järgi, pahl, millele kilud tihedasti laduda, ja hõõguvad söed kala küpsetamiseks.
On neid, kes lasevad kilul enne piimas natuke seista, on neid, kellele meeldib kalale raputada peale kuivatatud tilli, ning neidki, kes panevad kaladele pahlal tükikese võid peale. Üldjuhul hindab hiidlane aga kala valmistamisel ääretut lihtsust. Soov on ju võimalikult palju tunda just ehedat kala maitset.
Tule tegemiseks tasub valida lehtpuud, kuusk-mänd võivad vaiku välja ajada, mis annab tugeva kõrvalmaitse.
Esimene samm on kilude maitsestamine. Lisa kaladele kergelt soola, värskelt jahvatatud valget pipart ja näpuotsaga suhkrut. Mida vähem maitseaineid, seda rohkem kala särada saab, mistõttu on kvaliteetne tooraine kohe eriti oluline.
Nüüd järgneb ehk kõige keerulisem osa – ootamine. Kilud peavad maitse juurde saama ning tuli ei tohi olla liialt tugev. Muidu on oht kilud ära kõrvetada.
Paljudel peredel on pahlad, mis ajas muutunud lausa perekonnareliikviaks. Kala küpsetamiseks sobiva metallist resti leiad tänapäeval aga ka kaubandusvõrgust.
Kui söed kenasti hõõguvad, siis on järg retsepti ühe kõige aktiivsema osa käes. Kilu tuleb laduda tihedalt pahlale ja asetada kalad süte kohale. Mõne minutiga on kuldne ja kergelt krõbe pahlakilu valmis. Kõige olulisem on olla esireas ja ninapidi juures, sest parim pahlakilu on ikka otse sütelt.
Pahlakilud
Kui tahad kodus proovida pahlakilu valmistamist, vajad
- värsket kilu
- soola, pipart ja natuke suhkrut
- pahla (kahepoolne grillrest)
- lõket või ahju või hõõguvat sütt
Kuidas teha?
Lisa kalale maitse järgi soola, pipart ja suhkrut. Kilud tuleb jätta mõneks ajaks maitsestuma.
Määri pahl õliga, et kalad küpsemisel kinni ei jääks. Aseta kilud pahla vahele. Aseta pahl süte kohale, keera ühele ja teisele poole.
Kilud küpsevad süte kohal mõne minuti jooksul, kuni nende pind muutub kuldseks ja õrnalt krõbedaks. Parim viis pahlakilude nautimiseks on kohe ning soojalt. Serveeri maitse järgi, näiteks taluvõi ja värskelt küpsetatud karaski ning kartuliga.
***
Toomingate õitsemine toob tuulekala
Igal aastal kordub see sama. Tunne, et alles ta ju jõudis, möödub silmapilk ja juba on käes see tuulekala tagumine aeg ning viimane kutse. Tuulekalaks kutsuvad hiidlased tuulehaugi.
Eriti osatakse toda kala hinnata ja vääriliselt kohelda just saartel. Väidetavalt on neidki ilma peal, kes siiralt küsivad, et miks peaks üldse tuulehaugi sööma, on ju tema luud veidralt rohelist värvi ja nokk on tal ka ees. Uuriks vastu, kas pole see siis osa tuulekala võlust ja kütkest, et ta nõnda eristuv ja äratuntav. Boonuseks seegi, et nii silmatorkavad luud teevad kala puhastamise mõnevõrra lihtsamaks.
Tuulekala valmistamiseks on viise lõputult: praetult, keedetult, marineeritult, suitsutatult, kuivatatult jne. Üksluisust pelgama ei pea. Kui isu millegi kiire ja lihtsa järele, siis tasub tuulehaugi praadida. Lõika kala sobivateks juppideks, maitsesta ja prae kuldpruuniks. Kuivatatud tuulehaug on mõnus suvine snäkk, mis heaks kaaslaseks külmale õllele. Eriti veab, kui paariliseks osutub traditsiooniline hiiu koduõlu. Suitsutuulehaugist, mis justkui templiks korralikule saare suvele, võib rääkima jäädagi. Tõeliseks delikatessiks on mõistagi tuulehaug marineerituna.
Marineeritud tuulehaug
- 500 g tuulehaugi fileed
- 200 ml valge veini äädikat
- 100 ml vett
- 2 spl suhkrut
- 1 spl soola
- 1 tl musta pipart
- 1 sibul, viilutatud
- 1 porgand, tükeldatud
- maitseks loorberit, tilli või midagi muud enda maitse järgi
Kuidas teha?
Puhasta tuulehaug ja lõika parajateks tükkideks. Marinaadiks sega kokku äädikas, vesi, suhkur ja sool. Kuumuta koos tükeldatud porgandi ja sibulaga. Lisa marinaadile must pipar, loorberilehed, till. Aseta tuulehaugi tükid purki ja vala peale marinaad. Sulge purk, lase jahtuda ning seejärel pane purk külmkappi, seisab seal kuu-kaks.
***
Teeme säina taas suureks
Säinas on tuntud kui mageda vee kala, kellega suurema tõenäosusega võis kohtuda kevaditi. Viimastel aegadel on teda aga rohkelt igal pool.
Tegemist on üksjagu silmapaistva kalaga: küljed hõbedased, pealt mustjasroheline ja kõhu alt valge. Rahvasuus on säinal mitu kutsumise viisi nagu heal lapsel ikka, näiteks raudpea, seinamees, tümakala ja „vaese mehe siig“. Nii nagu siigagi, kutsuvad osad ka säinast hellitavalt rahakalaks.
Vaatamata sellele, et säinas on harrastuskalurite seas populaarne kala, ei ole ta kalasõprade toidulaual alati esimene valik. Peamiseks põhjuseks arvukad peenikesed luud, mis võivad muuta roa nautimise keeruliseks. Oskajad kokad või kalamehed suudavad säinast aga võluda väga maitsvaid kotlette ja samuti äkist.
Säina äkine
Ega asjata kutsuta säinast „vaese mehe siiaks“. Äkis temast jääb hõrk, mis sarnaneb maitse poolest siiaga, kuid on valmistamisel keerulisem. Y-luud tuleb välja lõigata, kala hästi peeneks saada, nii umbes 4 x 4 või 5 x 5 mm suurusteks kuubikuteks. Kilo kohta üks hästi hakitud sibul. Lisada veel soola, tähtis on kasutada kivisoola, sest meresool võib muuta kala mõrkjaks. Maitse järgi pipart. Maitse pidevalt, et saaksid vastavalt enda soovile timmida. Õigesti valmistatud äkis peaks olema tõega maitsev ja luud peaksid olema märkamatud. Kui tahta täiesti luuvaba tulemust, siis võib kasutada ka hakklihamasinat. Äkist tasub teha ainult väga värskest, soovitavalt äsja püütud kalast.
***
Ilma suitsulestata pole hiiu suve
Paljude suvehiidlaste ja saare külaliste jaoks tähendab suvi Hiiumaal suitsulesta. Lest on au sees ka kohalike hulgas. Iga endast lugupidav hiidlane või tema naaber teab vähemasti üht imehead retsepti, mis lestakalast. Seega tee kohalikuga juttu ning uuri tema lesta tegemise nõkse.
Mõnusat aastaringset kalapidu – nüüd, mil sul on Hiiumaale omane ajaratas selge. Kilu talvel, kevadel tuulehaug, suvel lestad. Sekka säinast igal ajal ja igalt poolt. Lihtsustatult muidugi. Kalapüügi aastaring on tegelikult ikka rikkalikum. Märkimata ei saa jätta, et omamoodi aukohal on hiidlaste toidulaual siig. Siig pannakse kindlasti ka jõululauale ja siiakala soomused rahakoti vahel toovad (raha)õnne.
Rohkem infot, kust ja kellelt kala saab, leiad koduleheküljelt hiiumaa.ee.
Selles numbris
- GO Reisiajakiri – Hiiumaa 2025
- Fred Jüssi: „Laiskus on mehe mõõt!“
- Henri Arras: „Ouk on lähim hiiukeelne sõna „meteoriidikraatrile“.“
- Andrus Talvari: „Minu lemmiktoit on hea toit.”
- Leib merest: Hiiumaa kalapüügi aastaring
- Jari Lindroos avas hiidlastele pitsasadama
- Pöördumine kormoraniusku
- Martin Lauri: „Olen hingelt rahvussportlane.“
- Meelis Pielberg: „Purjetamine on osa Hiiumaa identiteedist.”
- Jaanus Rohumaa: „Lasin Hiiumaal ennast täielikult ära tinistada.”
- Heikki Hõbemägi: „Käina ja kardirada lihtsalt kuuluvad kokku!“
- Kolm kohtumist Hiiumaa käppadega
- Tahkuna tuletorni legendid ja Pariisi kuma
- Hiidlased lisasid Kassari lahe maailma kauneimate hulka
- Ring Hiiumaale peale
- Raido Randmaa: „Hiiumaal käib kell kaks korda aeglasemalt.”
- Reelika Kasemägi ei taha kadakate vahelt välja tulla
- Reet Roos: „Sajandite tarkust pole mõistlik minema visata.”
- Mees, kes loopis Kassari kabeli katusele pilliroogu
- Hiiumaal rattaga kruiisimas
- Tule, läheme randa!
- Kas Hiiumaal võib kohtuda karuga?
- Karin Poola: „Tuleb puudutada inimese hinge.“
- Risto Kõrgemägi: „Hiiumaa on Eesti oma Bali saar!“
- Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo: "Miks me siit üldse lahkume?"
- Mikk Saar õpib Hiiumaal kalamehe ametit
- Mõttetus keset aasa
- Nele Eller hoiab käsitöölisi hoos
- Helgi Põllo: „Rahvariided on pärandvara.”