Marco Pärtel: „Viscosa kultuuritehasest sai juhuse tahtel mu eluprojekt!“
Kõrgessaares asuva Viscosa kultuuritehase üks eestvedajatest Marco Pärtel räägib Hiiumaale kolimisest ja kultuuritehase ambitsioonikatest plaanidest.
„Tundub kuidagi nii, et meil midagi ei olegi olnud plaanis, aga kõik asjad juhtuvad,“ ütleb Marco Pärtel, kes 2022. aasta augustis hiiglasliku endise tehase koos kahe sõbraga ära ostis ning „Utoopia nr 9“ nimelise sihtasutuse asutas. Ja tõepoolest, sealt alates on palju juhtunud. „12 kontserti, 10 teatrietendust, üks püsinäitus ja üks väga lahe India DJ muusikaüritus. Kõik erinevad vajalikud kontseptsioonid saime ära proovida,“ loetleb Marco esimese hooaja tegevusi.
Viscosa kultuuritehas on end sisse seadnud hiiglaslikku hoonete kompleksi, kus kunagi tegutses nii kunstsiidivabrik kui ka hilisemal ajal kalatehas. Rahvasuus kutsutakse kohta Viskoosaks, kuigi ametlikult on tegemist Kõrgessaarega. Kui parkimisplatsil autost väljuda, ei saagi esmapilgul aru hoonete mastaapsusest, alles siseõuele astudes tabab vau-efekt, tegemist on tõelise industriaalse maiuspalaga. „Katusealust pinda on siin 12 000 m² ringis ja 2023. aasta suvel oli kasutusel umbes 3000 m²,“ räägib Marco mind tehasesse sisse juhatades. Need ruumid lubavad mõelda suurelt, siin on avarust ja fantaasia hakkab justkui iseenesest lendama, mis siin kõik võiks kunagi olla. Marco kõrge mõttelend kinnitab lennukat tulevikuvisiooni igati.
Biosfääri asemel Peosfäär
Pikalt oli laual projekt luua siia Biosfääri programmiala külastusekeskus. „Eesmärk oli koondada kokku loodusharidus ja turism, teha ruumi õpperuumidele. Kahjuks ei olnud sel hetkel kedagi, kes oleks olnud sellises mastaabis teema eestvedaja. Mis ei tähenda, et siin loodusharidusele tulevikus ruumi ei ole. Kuna aga Biosfäär sai juba lubatud, siis kõlapildiliselt asendasime selle Peosfääriga. Selleks kaasasime oma ala helgemad pead ja tegime esimese hooaja,“ räägib Marco.
Taaskasutus on kultuuritehase ruumides a ja o. Seda on näha igal pool, näiteks muljetavaldav blackbox-teatrisaal on loodud null euroga, osa baari sisustusest on pärit Tallinnast, endisest restoranist Vertigo, baaripukid on ise tehtud jne jne. Marco soovib võimalikult palju kohalikke ja kohalikku projektidesse kaasa haarata. „Keskkond ise dikteerib väga palju, millega tegeleme,“ on Marco veendunud. Näiteks pakutakse kultuuritehases kohalikku Viskoosa õlletootja erinevaid õllesorte ning plaanis on humalakasvatus ja kanala rajada tehase territooriumile. Tulevikus ka taskukohane kapselhotell.
Tallinnast Hiiumaale väärtust looma
Aga mis seob kinnisvaraplaneerimist ja loodusturismi õppinud ning Tallinnas pikalt kinnisvarasektoris tegutsenud Marcot Hiiumaaga? „Naine ja lapsed,“ vastab Tallinnast pärit Marco kiirelt. Ka hiidlane Triinu õppis ja töötas Tallinnas, aga kuidagi tõmbas kodusaarele tagasi ja kui südame kutse juba nii suureks läks, siis sündiski otsus kolida. Viimase tõuke andis koroonaaeg. Mõistlik tundus kasvatada lapsi nii mõnusas keskkonnas nagu Hiiumaa.
Kuidagi juhuse tahtel leiti igati sobiv maamaja Viskoosast kümmekonna kilomeetri kaugusel asuvas Puski külas „Nüüd meil tuleb Puski külas juba neljas talv, talvepuudki tellitud ja riita laotud,“ muigab Marco. Tema sõnul on Puskis külaelu aktiivsem kui kunagi varem. „Üks pere tuli pool aastat enne meid ja teised tulid kaks kuud varem.“ Muuseas, sellel aastal valiti Puski Hiiumaa aasta külaks.
Triinu olemist toetamas koduseinad, ei tekkinud tal küsimustki, kuidas realiseerida oma ambitsiooni. Küll aga sai põhiküsimuseks, kuidas Marco endale sobiva rakenduse leiab. Ja taas kord juhuse tahtel tekkis võimalus olla kaasamõtlejaks hiiglaslikus tehasekompleksis. Nüüd on käed-jalad tööd täis, nii et puhkehetkegi ei leia. Marco loodusturismi- ja kinnisvaraalane kogemus ning taust sobib sellise ettevõtmise jaoks nagu valatult. Tegelikult on terve pere, kolm last ning isegi Marco Tallinnas elav teismeline laps ning sõbrad ja sõprade lapsed, sellesse projekti kaasa haaratud. „Siin jagub kõigile tegemist ja rakendust. Kolme aasta pärast võiks Viscosas olla toimiv ettevõtluskeskkond, kus toimetavad kohalikud meistrid, leiavad aset väärt kultuurisündmused ning inimesed on selle koha omaks võtnud. Meie kontseptsioon on luua uut väärtust, hoida keskkonda avatuna ideedele ja jõudumööda seda parendada.“
***
1912. aastal rajas Kõrgessaarde kunstsiidivabriku Peterburi ettevõte AS Viscosa, mistõttu rahvasuus sai sellest paigast Viskoosa. Uhke rajatise omanike hulgas on ajalooürikutes nimetatud De la Gardie, Stenbock, Ungern-Sternberg, Stackelberg, Bodarevskaja. 1984. aastal hakkas osas hoonetes tööle Hiiu Kaluri konservitehas, siin valmisid näiteks konservid „Tallinna kilud“.
Selles numbris
- Hiiumaast ja endast
- Tiiu Masing: „Aeg ei ole raiskamiseks!“
- Tahkuna tuletorn kutsub laskuma
- Yui Yui: „Kui ma Eestisse tulin, sõin lund.“
- Hiiumaa rootslased
- Ebareaalne koht 12 miili kaugusel Eestist
- Lauri Saatpalu: „Ole valmis kõigeks!“
- Retro hiiu moodi
- Üllar Soonik: „Kõik mu huvid on loodusega seotud.“
- Ristna tuletorn – Eiffeli meistriteos
- Kalana – koht, kuhu tahaks jääda
- Margit Kääramees: „Meie jaoks on Orjaku sadam maailma ilusaim väikesadam.“
- Maret Kukkur „rabeleb kultuuriasjadega“
- Klaasikunstnik Kalli Sein: „Hiiumaa on loomiseks ideaalne paik!“
- Ülo Sooster 100
- Nelja Nurga galerii
- Hiiumaa sõber Justyna Seniuta
- Marco Pärtel: „Viscosa kultuuritehasest sai juhuse tahtel mu eluprojekt!“
- Kadri Valdma: „Tuleb kasutada vanu masinaid ja kohalikku toorainet, et oleks väike jalajälg.“
- Hiiumaa – roheline pärandsaar sinises meres
- Välismaalased Hiiumaast
- GO Reisiajakiri – Hiiumaa 2024