Millise fototehnikaga matkale minna?
Matkakihk tõstab pead sageli siis, kui inimene peab parajasti kontoritooli nühkima. Hing uitab ringi, kuid keha ja kohustused hoiavad tubastes tegemistes. Tulukese kõrvetust võib siis leevendada mõni hea foto varasematest matkadest. Kuid matkal hea foto tegemine nõuab kompromisse, vaeva ja eelnevat planeerimist.
Võtame siin vaatluse alla pikemad matkad, kus on vaja kaasas tassida nii sööki, magamisasju kui ka fotovarustust. Kui ühepäevasel matkal jõuab kaasas tassida kõike vajalikku kaalule suuremat tähelepanu pööramata, siis mitmepäevasel matkal hakkab väsimuseuss ühel hetkel ikka nii korralikult närima, et läheb ära nii matka- kui ka pildistamistuju.
Söögi, riiete ja magamistarvete osas kokkuhoidu saavutada pole võimalik, sest ilma nende asjadeta lihtsalt ei saa hakkama. Niisiis peavad kompromissid tulema fotovarustuse arvelt. Õige kompromissi tegemiseks tuleb enne teele asumist selgeks teha nii matka kui ka pildistamise eesmärk.
Kas pildid peaksid lihtsalt väljendama matkaseltskonna meeleolu ja kujutama hetki matka käigust või võiksid need olla midagi looduspildi ja reportaaži vallast? Esimene variant lubab pildistada siis, kui aega tekib. Teise variandi puhul tuleb pildistamisele aega võtta või matk lausa pildistamisest lähtuvalt planeerida. Looduspilt peaks ju väljendama läbitud paikade tõelist palet ja ilu, reportaaž kujutama matkaseltskonna pingutusi ka kõige täbaramates olukordades.
Esimese variandi puhul piisab tihti vaid pisikesest kompaktkaamerast, teise variandi puhul tuleb kokku panna fototehniline varustus, mis võimaldab süvenemist.
SELTSKOND JA MARSRUUT
Suurema seltskonna puhul saab varustuse kandmise koormust ühtlasemalt jaotada – matka pildikrooniku kanda on fotovarustus, ülejäänud üldvarustus jaotatakse teiste matkaliste vahel. Sellele kokkuleppele jõuda on suhteliselt lihtne.
Raskem on kokku leppida matka marsruudis ja ajalises kestuses. Pildistajal on kindlasti oma nägemus, milliseid kohti läbida, sest teda kannustavad tagant potentsiaalsed pildimotiivid. Piltide tegemine võtab omajagu aega ja niimoodi peavad teised kas ootama või endale mõne muu tegevuse leidma. See võib teisi matkalisi häirima hakata ja nende matkanaudingut vähendada.
Oluline on pildistaja vajadused teistele eelnevalt täpselt selgeks teha, sest lisaks marsruudieelistustele on fotograafil ka ajaeelistused. Päikesetõusud ja -loojangud pakuvad parimat valgust, eriti mägedes matkates. Sellest lähtuvalt soovib fotograaf laagripaika võimalikult hommikuse pildistamispaiga lähedale, mis ei pruugi näiteks matka seisukohalt alati väga otstarbekas olla. Fotograaf on tihti nõus hea pildi nimel kannatama halvemaid tingimusi (näiteks ööbima tuulises kohas vms). Kindlasti segab teisi magajaid see, kui pildihuviline matkaja hommikul vara ennast püsti ajab ja kolistama hakkab, et kiiresti enne esimest valgust hommikust süüa ja pilte tegema rutata.
Lühidalt, tõsise pildistamishuviga matkajad ei sobi hästi kokku tavamatkajatega, sest nende liikumise tempod on liiga erinevad. Tihti pole fotograafide puhul üldse võimalik ajalist marsruuti paika panna, sest näiteks mõne põneva mägijõe juures võib kuluda kaks tundi täiesti märkamatult.
Niisiis peaks matkaseltskond koosnema sarnaste huvidega inimestest. Vastasel juhul on konfliktid garanteeritud ja matkast tehtud pildid toovad hiljem meelde ka matkal kogetud ängi, kui pidi ootama ühe inimese taga, kes võis tunde ühe koha peal mingit mõttetut kompositsiooni sättida.
TEHNIKA
Paraku ei saa ka fotohuvidega matkajad ilma telkide, magamiskottide, magamisaluste, söögi, joogi ja nõudeta hakkama. Isegi suurimal fotofanaatikul pole võimalik pikemalt ilma söömata ja lageda taeva all külmetades hakkama saada. On küll võimalik osta kallimat, kergemat ja väiksema kubatuuriga varustust, kuid kokku tuleb seda ikkagi suur hulk ja edasine sõltub fototehnikast.
Ideaalis tahaks matkal pildistada läbitud maastikku, huvitavaid detaile, matkakaaslasi ja ka põnevaid elukaid, keda matkal kohata võib. Ideaalis oleks selleks vaja statiivi, lainurkobjektiivi, valgusjõulist portreeobjektiivi (35 mm F2 või 50 mm F1,4), millega lõkkeõhtul meeleolukaid võtteid haarata, makroobjektiivi kivimustrite ja põnevate taimede tarvis ning teleobjektiivi elukate jäädvustamiseks.
See kõik annab kokku fotokoti, mille kaal jääb 12–20 kilo vahele. Kõige kaasastassimine on seega ilmvõimatu, tuleb teha valik.
Alustame kaamerast. Kui jätta statiiv koju, siis peaks kaamerakere olema selline, mis võimaldab ka väga kõrgete ISO- tundlikkustega pilti teha ilma, et müra detaili tapma hakkaks. Hetkel on selliseid kaameraid turul vaid viis (Nikon D3s, Nikon D3, Canon 1D Mark IV, Nikon D700 ja Canon 5D Mark II). Need kaamerakered võimaldavad käes hoides teha ka väga hämaras detailseid ja piisavalt puhtaid pilte.
Järgmiseks objektiividest. Fikseeritud fookuskaugustega objektiivid on küll kvaliteetsemad, kuid selle koha pealt tuleb silm kaalu nimel natuke kinni pigistada. Õnneks on viimasel ajal üllitatud väga terava joonisega suume. Minu soovitus on võtta kaasa üks lainurksuum, üks pikem telesuum ning tele- konverter. Näiteks 24–70 mm F2,8 lainurkobjektiiv, 70–200 mm telesuum ja 2x telekonverter.
Nendega on tagatud head maastiku- ja portreekaadrid, sest hea kaamerakere asendab F2 või F1,4 suurusest avast tuleneva valgusjõu. 70–200 mm objektiivi külge 2x konverteri keerates saame sellest 400 mm teleobjektiivi. Võib-olla on see isegi liiga pikk, sest matkapildid võiksid ikka olla rohkem keskkonnaportreed kui tavalised passipildid. Keskkond annab pildile konteksti ja matkates ongi kontekst peamine.
2x konverter tuleb abiks ka lähipildistamisel, sest enamikul 70–200 mm objektiividel on omadus väga lähedale fokuseerida, mis teevad neist teatud piirangutega makroobjektiivide asemikud. Lisades konverteri, saame vajadusel pisikesi detaile veelgi suuremalt kaadrisse püüda.
Niisiis, et matkapilte rahuloleva muigega vaadata saaks, tuleb matkakaaslasteks valida sarnaste huvidega inimesed ning seljavalu vältimiseks tuleb kaasa võtta vaid kaks objektiivi. Head matka nautimist ja nauditud hetkede kojutoomist!
Selles numbris
- Ave Ungro. Minu Kolumbia. Lend Papagoi Nokial
- Martin Kala. Maailm, nõudmiseni
- Afrobeat = Gruuv + Poliitika
- Motomatk + peegelkaamera
- Millise fototehnikaga matkale minna?
- Kolmel korral röövitud
- Matk Islandi tuhavihmas
- Kirsiõed, Fuji ja Baruto
- Härjajooks Pamplonas
- Keelatud viljade maa
- Astu Hispaaniasse, millal tahad!
- Picos De Europas udu vaatamas
- Kantaabrias ürginimese radadel
- Püreneed - Kosutus nii kehale kui vaimule
- Hispaania ilma manjaana, lärmi ja Viktorita
- Ebavälismaa
- Kuhu minna?
- Dramaatiline Himaalaja ekspeditsioon
- Go Reisiajakiri nr 24 – Juuni 2010