Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

GO Reisiajakiri ilmub 6 korda aastas. Aastatellimus maksab 18 €.

TELLI GO REISIAJAKIRI!
GO Reisiajakiri 101

Servus aus Tirol

Timo Tamm
10. august 2023

Millised on Tirooli piirkonna levinumad traditsioonid, parimad matkateed ja kohalikud toidud?

Eestist autoga sõites umbes 2100 kilomeetri kaugusel Kesk-Euroopas, sügaval Alpide mäestikus on üks väga omanäoline maa. Tegu ei ole iseseisva riigiga, see on kunagiste valitsejate vaheliste sõdade tulemusel jagatud tänapäeval kaheks suureks ja üheks väikseks osaks kahe eri riigi vahel. Suurim linn on seal Innsbruck ning seda maad kutsutakse Tirooliks. Põhja-Tirool ja Ida-Tirool asuvad Austria lääneosa väljaulatuvas osas ning Lõuna-Tirool Itaalia põhjaosas. Suuruselt on see ligi kaks korda väiksem kui Eesti. Nagu meie kodumaalgi, on seal sajandite jooksul nähtud erinevaid aegu, aga nagu meil, on piirkonna traditsioonid ja tavad väga olulised ka tänapäeval. Kuigi enamasti teame seda kanti mäesuusatamise keskusena, toimub seal veel nii mõndagi huvitavat.

 

Tirool paistab silma karnevalide rohkusega

Tirooli kultuur ja elu on läbi põimunud mägedega. Kuna ammustel aegadel oli ühendus orgude vahel keeruline, siis on traditsioonid ja kombed piirkonna nägu ning erinevad omavahel ka Tirooli eri osades. Talvisel ajal vahetult enne kevadet toimub arvukalt karnevale. On karnevale, mis leiavad aset igal aastal, ja on sellised, mida peetakse iga nelja või viie aasta tagant. Üks kõige tähtsamaid – Imst Schemenlaufen – toimub üle nelja aasta (järgmine 2024. aasta veebruaris). On selliseid, kus osalejad on ainult mehed (Telfs Schleicherlaufen), ja selliseid, kus osalejad ainult naised (Patscher Schellenschlagerinnen). 

Üks kõige omanäolisemaid karnevale on Fiss Blochziehen, mille ajalugu ulatub kaugesse keskaega. Selle käigus veavad maskides ja kostüümides osalised läbi küla 30 meetri pikkuse männi, mis hiljem oksjonil ära müüakse. Juba 270 aastat on üle kolme aasta toimunud Nassereith Schellerlaufen, mis on värvikirevate ja meeleolukate karnevalide üks uhkemaid. Üritus kestab terve nädala ning siis jäetakse hüvasti talvega ja tervitatakse tulevat kevadet. 

Kevade tähtsaimad pühad on ülestõusmispühad ja palmipuude püha ning mai esimesel nädalavahetusel toimuv kevadfestival Gauder Fest. See UNESCO kultuuripärandisse kuuluv festival on toimunud juba umbes 500 aastat. Festival algab pidulikult õllevaadile kraani paigaldamisega ning kulmineerub suure loomade ja inimeste värvikireva rongkäiguga, mille käigus saab näha ja proovida paljusid kohalikke traditsioone. Kui karnevalid peetud, ülestõusmis- ja palmipuude pühad möödunud, hakkavad taluperemehed vaatama mägede poole. Kohe kui Alm (mägitalu) lume alt välja sulanud (need on sõna otseses mõttes täielikult lume alla mattunud, nii et teinekord pole isegi korstnat näha), hakkab pihta Almauftreib, mille käigus lähevad taluperemehed koos pere ja loomadega mägedesse. Nii on seal kombeks olnud juba üle 1300 aasta.

 

Suvi toob mägedesse matkajad

Keskajast saati, suvisel pööripäeval, viivad kohalikud inimesed mägedesse suurte lõkete jaoks tulematerjali ja öö saabudes need süüdatakse. Kui lõkked süttivad, tekib müstiline ja ilus vaatemäng, mis sarnaneb meie muinastulede ööga. Kui meil on see iidne tähtpäev paganlik tähtpäev, siis seal on see seotud kristlusega. Suvine aeg on parim aeg mägedes matkamiseks. Radu on lõputu kogus ja neid on igale maitsele. Saab käia rahulikel terviseradadel või mööda kõrgeid tippe või millelgi vahepealsel. Saab osaleda organiseeritud grupimatkadel koos matkajuhiga. Eestis võib austerlaste poolt väljastatud ametliku sertifikaadiga mägimatkajuhi leida veebilehelt www.chillen.ee, aga teekonna võib ette võtta ka iseseisvalt.

Kel tahtmist ja jaksu, võib planeerida matka Kotkatee (Adlerweg) matkarajal, mille läbimine võtab pea kuu aega ning mis ulatub üle Tirooli Austria-poolse osa. Kõrgemal on olemas mägihütid, kus ööbida ja varju leida, ning natuke madalamal pakuvad öömaja ja maitsvaid traditsioonilisi roogasid ka turismitalud. Kaiserschmarrn ja Apfelstrudel on Tirooli kohalikud road, mida kindlasti igaüks sinna minnes proovima peaks. Kes ainult magusat ei soovi, võib proovida ka kohalikku omapärast Frittatensuppe’t (pannkoogisupp). Peale lummavate vaadete võib nendel radadel näha vabalt ringi liikuvaid lehmi, kes rahulikult lehmakella helina saatel karjamaadel toimetavad ja vahel ka matkajaid lähemalt kaema tulevad. Puutuda neid siiski ei tasu, sest neile see ei meeldi. Tähelepanelik vaatleja võib matkates märgata ka kohalikke sümboleid maaoravaid, keda seal arvukalt elab, või ka ilusaid lilli eedelveisse, aga neid korjata ei tohi, sest liik on kaitse all (kes endale sellist soovib, võib selle osta mõnest lillepoest).

Mägede vahel matkates võib sattuda ka kohalike simmanile. Seal end tagasi ei hoita ning ka tänapäeval võib näha, kuidas kohalikud mehed kannavad siiani uhkusega lederhosen’eid (traksidega nahkpüksid) ja naised drindl’it (traditsiooniline kleit) ning joodeldamise saatel tantsu vihuvad. Erinevalt eestlaste Andrese ja Pearu moodi naabritevahelistest suhetest, suhtlevad seal kogukonnad ja naabrid omavahel palju ning väga sõbralikult. Austerlased ja eriti Tirooli piirkonna elanikud peavad esmatähtsaks mõnusat, hubast olemist. 

Kui meil Eestis ja paljudes teistes maades lüüakse klaase kokku hüüu „terviseks“ saatel, siis Tiroolis kõlab see tervitus „ein Prosit der Gemütlichkeit“ (’mõnusa olemise terviseks!’)  ning sellega saab kokku võtta kogu Tiroolis valitseva elu ja melu – peamine asi on tunda ennast hästi. Seda tunnet saab kogeda ka iga väljastpoolt tulija, kes silmad lahti ja meeled avali ringi liigub. Kes aga pikka matka teha ei soovi, saab proovida via Ferrata’sid või kaljuronimist. Lisaks on võimalik mägiratta radadel sõita või lausa kotka kombel mägede kohal erinevate vahendite abil liuelda. Kui on huvi rohkem linnas aega veeta, siis Innsbruck pakub selleks võimalusi. Sealt võib leida muuseume, mis tutvustavad Tirooli ajalugu, ja vanalinna koos ilusate kohvikutega ning saab külastada ka Swarovski kristallitehase kõige esimest asukohta ja seal asuvat kristallmaailma.

 

Suvehooaeg lõppeb lehmade vaatemänguga

Suve lõpus, kui ilmad jahenevad ja aeg on mägedest tagasi orgu tulla, hakkab pihta traditsiooniline Almabtrieb. Kui kõik lehmad suve elu ja täie tervisega üle elavad, siis ehitakse nad uhkelt ning rahvarõivais peremehe juhtimisel tullakse mägedest alla talvituma. Seda rõõmsat ja omanäolist vaatemängu saab jälgida üle Tirooli, kui toimuvad festivalid ja pidustused järjekordse hooaja lõppemise tähistamiseks. See on üks kõige tuntumaid festivale, mida sealmail peetakse.

Tirool on pikkade traditsioonide ja tavadega maa otse Euroopa südames, kus hoitakse au sees talupojakultuuri. Kohalikud on alati sõbralikud, tervitavad ning võtavad vastu külalisi aasta ringi.

 

Tekst: Andy Kuurmann
Foto: Eric Fahrner / Shutterstock

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Viimati blogis

Reisitrendid kosmoseturismist mängukohvrini

24. september 2024
KOSMOSETURISM Tahtsid juba lapsena kosmonaudiks saada? Sind erutavad märksõnad nagu kosmoseturism ja 0-gravitatsioon? See kõik ei pea unistuseks jääma –…

Finnair valiti 14. korda Põhja-Euroopa parimaks lennufirmaks

27. juuni 2024
"Oleme uhked selle auhinna üle, mis on tunnistuseks Finnairi meeskonna töökusest ja pühendumusest. Me püüame iga päev tagada klientidele kõige…
Kõik postitused