Silmapaistvalt tegus Leedu
Mart Tarmak on olnud Eesti diplomaat Leedus 1990. aastate alguses ja uuesti aastast 2020.
Meie maailm kõigub hetkel tugevasti. Kuidas on Leedu suutnud tulla toime Venemaa surve ja agressiooniga piiri lähedal?
Leedu on koos Eestiga üks suuremaid Ukraina abistajaid nii militaar- kui ka humanitaarabiga. Leedu lõpetas esimese Euroopa Liidu liikmesriigina täielikult energiakandjate impordi Venemaalt. Piiril Venemaa Kaliningradi oblastiga pole suuremaid intsidente olnud, küll aga ei ole siiani lõplikult möödas Minski poolt tekitatud põgenikekriis Leedu–Valgevene piiril. Venemaaga on vastastikku vähendatud diplomaatide arvu ja alandatud esinduse taset, samuti on suletud Leedu konsulaat Peterburis, ent endiselt töötab konsulaat Kaliningradis.
Kuidas on Leedu panustanud Euroopa Liidu ühisesse kaitsepoliitikasse?
Leedu panustab EL-i ühisesse julgeoleku- ja kaitsepoliitikasse, sealhulgas nii Euroopa tsiviil- ja sõjaliste võimete loomisesse kui ka EL-i vastupanuvõime suurendamisse hübriidohtudele, osalemisele EL-i missioonidel ja operatsioonidel ning EL-i partnerluspoliitikasse. Kuna Leedu julgeolekus on keskne liikmelisus NATO-s, toetatakse väga tihedat koostöö EL-i ja NATO vahel. Leedu poliitikute valdav seisukoht on, et kaitsepoliitikas ei pea EL NATO-ga konkureerima, vaid seda täiendama.
Milline on olnud Leedu roll Euroopa Liidus alates liitumisest 2004. aastal?
Leedu roll on olnud ehk silmapaistvam, kui riigi suurus seda eeldaks. EL-is saab mõjusam olla ühiselt tegutsedes ning Leedu on seda teinud koostöös Eesti ja Lätiga, viimastel aastatel on Leedu jaoks üha olulisem Põhjala-Balti koostöö. Leedu oli esimese Balti riigina EL-i eesistuja 2013. aasta esimesel poolel. Järgmine kord on 2027. aasta alguspool. Kaunas oli 2022. aastal Euroopa kultuuripealinn.
Millised on Leedu suhted Euroopa Komisjoniga ja milline on olnud riigi mõju otsustusprotsessidele Brüsselis?
Leedu toetab tugevat Euroopa Komisjoni, samas ei ole poliitikute seas üksmeelt, kui kaugele Euroopa integratsioon võiks minna. Samuti ei ole ühtset seisukohta ühehäälsuse suhtes. Ühelt poolt võiks vetost loobumine tuua kaasa Leedu mõju vähenemise EL-is, teiselt poolt aga hõlbustaks veto puudumine näiteks sanktsioonide kehtestamist Venemaa suhtes. Leedu on oma vetoõigust juba ka kasutanud, kui blokeeris ELi–Venemaa suhete uuendamise pärast sõda Georgias. Nii et Leedu seisukoht on mitmetähenduslik – sanktsioonide kehtestamisel oleks üksmeelest loobumine kasulik, aga ühtlasi kaoks vahend, millega EL-i poliitikat otseselt mõjutada. Möödunud aastal oli Leedul eriarvamus Euroopa Komisjoniga Kaliningradi transiidi küsimuses, kus Leedul tuli korrigeerida oma rangemat positsiooni. Hiinaga erimeelsuste ja Venemaast energiasõltuvuse lahendamine EL-i tasandil oli Leedule väga oluline. Euroopa Komisjoni kuulub Leedust keskkonna-, ookeanide ja kalandusvolinik Virginijus Sinkevičius. Kui ta 2019. aastal 29-aastasena ametisse asus, oli ta kõigi aegade noorim EK liige.
Milline on olnud Leedu roll NATO liikmena ja milline on riigi suhe alliansi juhtivate riikidega?
Leedu täidab oma NATO-s võetud kohustust ja eraldab igal aastal SKT-st vähemalt 2% kaitsekulutusteks. Praegu täidab seda kohustust vaid üheksa NATO liikmesriiki. Seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas olid Leedu kaitsekulutused 2,52% SKT-st. 2023. aasta eelarves on kaitsekuludeks kavandatud 2,5% SKT-st, kuid Seimase mullu novembris tehtud otsus lubab neid vajaduse korral suurendada 3%-ni. Leedu tähtsamaid partnereid kaitsevallas on USA. 2017. aastal sõlmis Leedu USA-ga kaitsealase koostöö lepingu. Leedus paiknevas NATO lahinggrupis on praegu umbes 1700 liitlassõdurit. Juhtriik on Saksamaa, panustajariigid Belgia, Holland, Horvaatia, Luksemburg, Island, Norra, Prantsusmaa ja Tšehhi. Ämari kõrval on teine lennubaas, kus paiknevad Balti õhuturbemissiooni teostavad NATO liikmesriikide lennukid, Šiauliai lähedal asuv Zokniai.
Millised on Leedu suurimad sotsiaalsed väljakutsed ja kuidas riik nendega tegeleb?
Eelmisest aastast on elanike suurim probleem energiahindade tõus, mille leevendamiseks võttis valitsus vastu mitu toetusmeedet. Hinnad on viimastel kuudel langenud ja viimaste arvestuste kohaselt ei tulegi eelarvesse sisse kirjutatud toetussummasid täies ulatuses kasutusele võtta. 5. märtsil ehk samal päeval, kui Eestis valiti Riigikogu, peeti Leedus kohalikud valimised, kus valiti kohalikud volikogud ja otse ka meerid. Eri kohtades on oma spetsiifika, kuid mitmes maapiirkonnas oli peamiseks probleemiks tööpuudus. Samas on paljudel aladel tööjõupuudus, mida mõneti on leevendanud põgenikud Ukrainast. Statistikaameti andmeil on tööpuudus viimase 15 aasta kõige madalam. 2022. aasta juulis täiendati tööhõiveseadust, mille alusel said hõlbustust nii välismaalt kodumaale tagasi pöördujad kui ka nende tööandjad.
Reisiajakirjana küsime veel, kas oskate soovitada turismiobjekte Leedus?
Annan vastuse lakooniliselt ja täislauseteta.
Viis suuremat linna: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys.
Mereäärsed kuurortlinnad Palanga, Neringa.
Lisaks võiks Leedu 103 linnast soovitada külastamiseks järgmisi: mineraalvetega Birštonas ja Druskininkai (siin on ka veepark ja aasta läbi tegutsev suusakeskus), kompaktse vanalinnaga Kėdainiai, Žemaitija linn Plungė, Väike-Leedu linn Šilutė, 2023. aasta Leedu kultuuripealinn Tauragė ja Trakai, karaiimide keskus.
Mõisatest Bistrampolis, Ilzenbergas, Kretinga, Pakruojis, Taujėnai, Užutrakis.
Tekst: Rene Satsi
Foto: Venot / Shutterstock
***
Lugemissoovitus
Undinė Radzevičiūtė
Ei mingit Baden-Badenit
tõlge Tiiu Sandrak, Loomingu raamatukogu 2014 nr 2–3
Minu selge lemmik ilmub eesti keeles alles lähemate kuude jooksul kirjastuses Salv. See on Saulius Tomas Kondrotas ja tema novellikogu „Päikeseloojangute kollektsionäär“. Koguni Alessandro Baricco on öelnud, et tema inspiratsioon niimoodi kirjutama hakata tuli Kondrotase lugemisest.
Rosita Raud, teatrikunstnik
Selles numbris
- Euroopa Liit ja Eesti: koos tugevamad kui eraldi
- Alati külalislahke Armeenia
- Aserbaidžaan on peateel
- Muusikarütmis Austria
- Värviline Bulgaaria
- Belgia eri kultuuride virvarr
- Veini sünnimaa Georgia
- Hispaania äri eripära
- Holland ehk Madalmaade Kuningriik
- Mitmetahuline Horvaatia
- Väike ja kauge Island
- Iirlased elavad oma aja järgi
- Suurejooneline Itaalia
- Kreeka on küberruumi kaitse kants
- Silmapaistvalt tegus Leedu
- Rahvusvaheline Luksemburg
- Läti paistab silma oma riigi ülesehitamisel
- Mitmekesine Malta
- Moldova vajaks rohkem enesekindlust
- Kliimateadlik ja vastutustundlik Norra
- Rongiga läbi Portugali
- Tõnu Õnnepalu prantsuse kultuurist. Ja Eestist.
- Rootsi tee NATO-sse
- Ainulaadne arhitektuur ja loodus Rumeenias
- Eestlased Saksa kultuurielus
- Iseseisva San Marino uhkus
- Elurõõmus Serbia
- Slovakkia on Eestiga sarnane
- Soomes tegutsev Eesti pankur
- Õppimisvõimalused Suurbritannias
- Šveitsi täpsus on osa identiteedist
- Väike ja mõjukas Vatikan
- Lastesõbralik Taani
- Avatud ja sõbralik Tšehhi
- Eristuv Türgi
- Mis suunas liigub Ungari?
- Ukraina vabadus on Euroopa vabadus
- Ukraina vajab lootust
- Sõja mõjud kestavad kaua
- Ajakirjanikud sõjas
- Valgevene võitlus jätkub
- Venemaa tulevik sõltub Ukrainast
- Poolast kaitstakse Euroopa piiri
- Kas Küpros on Euroopa?