Hiidlast tõmbab mere äärde aastaajast olenemata – kümmelda päikeses ja soolases vees, püüda tormituuli, uudistada, mida maru kaldale on kandnud, lihtsalt vaadata merd. Hiiumaal on üle 400 kilomeetri mitmekülgset rannajoont. Midagi igale maitsele! Tutvustame viit randa, et jaguks midagi igasse saare otsa.
Ristna rand - Võimsa ookeanifiilinguga rand!
Kaldalauka, Ristna rand, Paradiisirand – nimesid on rannal mitu, nagu ka nägusid. Kes esimest korda Ristna randa satub, hüüatab tihti „see nagu polekski Eesti!“. Kõrgelt kaldapealselt avanevad vaated üle lahe ja kaugele avamerele – imeilusad päikeseloojangud ja tormivaatlejate meelispaik.
Kaldapealset saab mõnusasti uurida mööda pisikesi teeradu. Ristna kaitserajatised vahetult ranna ligidal on samuti atraktsioon, mis uudishimulikke sinna kohale toob. Randa, kuhu tasub sõita kasvõi teisest Hiiumaa otsast.
Asukoht? Hiiumaa kõige läänepoolsemas tipus.
Kas autoga saab ligi? Saab, tulles Ristna poolt. Kalana poolt pääseb ligi rattaga või jalgsi (umbes 500 m sadamast).
Milline? Otse läänetuultele avatud sügav kauss. Kui Eesti liivarandades oleme harjunud esmalt kümneid kui mitte sadu meetreid madalas vees kahlama, siis Ristnas algab ujumissügavusega vesi teisest sammust. Vesi on selge, tihti karge.
Lained? Tuntud oma võimsate vahuste lainete poolest, eriti lõuna- ja läänetuulega. Asjata ei kutsuta Eesti surfarite mekaks.
Lapsed? Lastel peab silma peal hoidma, sest vesi läheb kiiresti sügavaks ja suured lained löövad pisematel jalad alt.
Teisi randu lähedal? Kaleste rand ja telkimisala (6,5 km).
Lussuliiva supluskoht - Käina rahva kuurort. Juhhuu!
Seitsme- ja kaheksakümnendatel oli too Käina-rahva kõige armastatum rand. Vahepeal jäi ranna kasutus soiku, nüüd on taas elavnenud. Laiemalt sai rand tuntuks, kui Evelin Ilves saatis sealt oma legendaarsed tervitused Kalaranda. Nimi ju ise kõlab ka nii... kutsuvalt. Kes ei tahaks minna randa nimega Lussuliiva?
Armas pisike rannaala, mõnus vaade merele, kõrkjatele, lindudele... Pisut metsiku ja salajase peidukoha tundega. Taamal ammub lehmakari. Tõesti üks hästi hubase tundega supluskohake.
Asukoht? Käina poolt tulles tuleb keerata vasakule Orjaku suunas. Parkla asub endisest Padriku poest (tumepruun majake) otse üle tee.
Kas autoga saab ligi? Saab parklani. Parklas pole ühtegi varjulist kohta. Parklast rannani on mõnisada meetrit jalutada.
Milline? Väike, muruse rannariba, liiva-mudaseguse ja vetikase merepõhjaga. Ei teagi, kas seal läheb lõpuks sügavaks ka, sest seda jalutuskäiku pole veel mallanud ette võtta. Lisaks parklale saanud ka lamamistoolid, riietevahetuskabiini, infotahvli ja piknikulaua. Ka prügikast on olemas.
Lained? Rahulik ja vaikne lahesopike. Ei sobi tuulehuvilisele.
Lapsed? Väga hea lasterand, sest vesi on soe ja madal. Võib lasta lastel rahulikult pikalt vees olla. Rannaala on väga väike, nii et nad ei saa ka kuhugi kaduda.
Lähedal teisi randu? Kassari supluskoht (ca 9 km).
Prähnu rand - Väidetavalt Hiiumaa kõige ilusam rand!
Prähnut on nimetatud Hiiumaa kõige ilusamaks rannaks, ehkki selle üle võib ju vaielda. Imeilus on seal küll, ruumi on piisavalt, päike loojub merre ja merepõhi on puhtast liivast. Kriiksuv kiik on ka. Tõeline paradiis.
Ujumine teeb kõhu ju tühjaks. Seega võileiva või lausa piknikukorvi võiks kaasa võtta, pood on umbes kahe kilomeetri kaugusel. Emmaste poolt tulles saab teha snäkiringi sealses poes ning miks mitte täiendada ka lugemisvara kohalikus raamatukogus.
Asukoht? Rand jääb Emmastest 13 km kaugusele Kõpu suunda minnes. Pärast 10‒12-minutilist sõitu keera enne Nurste poodi vasakule külavaheteele.
Kas autoga saab ligi? Parkimisruumi on kiige kõrval rohuplatsil.
Milline? Prähnu rand lööb hinge kinni – ilus pikk liivarand, kus ruumi tundub olevat pea lõputult. Ja rääkides lõpmatusest, siis selliselt mõjub ka aeg, mida käid selleks, et päriselt ujuma hakata. Ent see ei vähenda ranna ilu põrmugi, treenib vaid kannatliku meelt.
Lained? Mardihansu laht väga suuri laineid tekkida ei luba, aga sobiva ilmaga saab surfata ka. Ujumiseks sobivad sealsed lained väga hästi.
Lapsed? Lastele sobib väga hästi. Vesi läheb aeglaselt sügavaks ja märjal liivaribal on ruumi lossi ehitada.
Lähedal teisi randu? Liivalauka rand (ca 15 km).
Palli rand - On inimesi, kes ainuüksi selle ranna pärast nõus saarele sõitma!
Üks väga eksootiliselt üksildane rannake. Rannake vist ei sobigi öelda, sest avar liivane rannakaar on ikka oma kaks kilomeetrit pikk. Siin käib suvel nii matkajaid, sest telkimiseks-matkamiseks on see imeilus koht, kui ka kohalikke, kellel on õnn pidada seda oma kodurannaks.
Vesi mõjub tavaliselt karastavana, aga ükski suplus pole selle taha jäänud. Kärsituma loomuga inimestele pakub lisaks peesitamisele-ujumisele jalutuskäike piki randa või metsa all. Kui oled õigel ajal õiges kohas, siis leidub seal isegi seeni. Garanteerida muidugi ei saa.
Asukoht? Luidjalt keerata paremale (suunaviit „Palli telkimisala“), sõita otse ja 3 km pärast keerata suunaviida juurest uuesti paremale. Luidja-Rattagu teelt kokku natuke alla 5 km kaugusel.
Kas autoga saab ligi? Tee randa on metsatee, sellega tasub ka arvestada. Suvel võib juhtuda kordi, kus Palli parkimisala on autosid täis.
Milline? Taas imeilus ja pikalt kulgev liivarand. Meri võib siin jahe olla, sest on väga avatud, ent selle saab rand andeks ka soojaarmastajalt, sest on lihtsalt nii ilusa kõva liivapõhjaga. Kiiresti läheb sügavaks ja vesi on üldiselt kristallselge.
Lained? Avatud merele, kohati võivad päris korralikud olla.
Lapsed? Lastega peredele soovitaks ehk Luidja randa (6 km), mis pole sugugi kaugel. Seal on võimalus ka mänguplatsil aega veeta ja vesi on mõjunud alati natuke soojemana.
Tõrvanina rand - Tõrvanina rand on Kärdlale lähim liivarand.
Tõrvanina rannas ootavad puhkajat laulvad liivad, telkimiskohad rannamändide all, vaade Lehtma sadamale ja Kärdlale. Piki randa rannamändide all asub ka RMK telkimisala.
Vette minek on omal vastutusel, kuna rand ei ole ametlik suplusrand ja puuduvad vetelpäästeteenused.
Asukoht? Kärdlast sõita Kõrgessaare poole, 5 km pärast keerata paremale Lehtma poole. Kärdla-Lehtma tee 8. kilomeetril keerata paremale parklasse.
Kas autoga saab ligi? Jah. Kruusakattega piirdega parkla telkimisala alguses mahutab kuni 14 sõiduautot või 1 suure bussi, lisaks parkimistasku matkaraja infotahvli juures (4 sõiduautot või 1 väikebuss), parkimistaskud telkimisala lõkkekohtade juures (2‒3 sõiduautot).
Milline? Tõrvanina on kuulus oma valgete laulvate liivade poolest ja liivane on ka merepõhi.
Lained? Küllaltki rahulik laht.
Lapsed? Sobiv ja turvaline.
Lähedal? Kärdla supluskoht (ca 11 km), Hausma supluskoht (ca 11 km), Mangu rand (ca 13 km).
***
Rohkem Hiiumaa randadest saad lugeda www.hiiumaa.ee.
Selles numbris
- GO Reisiajakiri – Hiiumaa 2025
- Fred Jüssi: „Laiskus on mehe mõõt!“
- Henri Arras: „Ouk on lähim hiiukeelne sõna „meteoriidikraatrile“.“
- Andrus Talvari: „Minu lemmiktoit on hea toit.”
- Leib merest: Hiiumaa kalapüügi aastaring
- Jari Lindroos avas hiidlastele pitsasadama
- Pöördumine kormoraniusku
- Martin Lauri: „Olen hingelt rahvussportlane.“
- Meelis Pielberg: „Purjetamine on osa Hiiumaa identiteedist.”
- Jaanus Rohumaa: „Lasin Hiiumaal ennast täielikult ära tinistada.”
- Heikki Hõbemägi: „Käina ja kardirada lihtsalt kuuluvad kokku!“
- Kolm kohtumist Hiiumaa käppadega
- Tahkuna tuletorni legendid ja Pariisi kuma
- Hiidlased lisasid Kassari lahe maailma kauneimate hulka
- Ring Hiiumaale peale
- Raido Randmaa: „Hiiumaal käib kell kaks korda aeglasemalt.”
- Reelika Kasemägi ei taha kadakate vahelt välja tulla
- Reet Roos: „Sajandite tarkust pole mõistlik minema visata.”
- Mees, kes loopis Kassari kabeli katusele pilliroogu
- Hiiumaal rattaga kruiisimas
- Tule, läheme randa!
- Kas Hiiumaal võib kohtuda karuga?
- Karin Poola: „Tuleb puudutada inimese hinge.“
- Risto Kõrgemägi: „Hiiumaa on Eesti oma Bali saar!“
- Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo: "Miks me siit üldse lahkume?"
- Mikk Saar õpib Hiiumaal kalamehe ametit
- Mõttetus keset aasa
- Nele Eller hoiab käsitöölisi hoos
- Helgi Põllo: „Rahvariided on pärandvara.”