TUULTE TAHUTUD MAA
Joosep Matjuse loodusfilm, Wildkino (2018)
„Tuulte tahutud maa” on audiovisuaalne jutustus Eestimaa loodusest selle erinevates ilmingutes. Filmi keskseks tegelaseks meie suurim imetaja põder, aga lisaks temale astuvad ekraanile paljud teised vee-, maa- ja õhuelukad. Kuigi filmis ei ole inimesi, on see siiski sisekaemus eestlase psüühesse – kes ja mis on see, mis on vorminud meie olemust, käitumist, maitset. Me nimetame seda paika Läänemere kaldal eestlaste maaks, aga samavõrd on see ju põtrade maa, huntide maa, hüljeste meri ja kotkaste õhk. „Tuulte tahutud maa” ei ole populaarteaduslik film, kuigi jutustaja teksti kaudu saavad nii mõnedki loomade käitumise eripärad selgituse. Pildi-ja helikeele poolest on tegemist pigem poeetilise filmiga, mis mõjub vaatajatele meelte kaudu, luues emotsioone ja nende kaudu äratundmist. Eesti on Euroopas kuulus oma maastike mosaiiksuse poolest. Õhust vaadates paistab maa kui külanaiste valmistatud lapitekk. See, et kõrvuti on nii lagedad kui ka metsaga kaetud elupaigad, ongi siinse rikkaliku elustiku alustala. Filmitud on Eestimaa eri paikades, kuid märkimisväärne osa tegevusest toimub Matsalu rahvuspargi luhtadel.
Riho Västrik, produtsent
***
Imetlen ikka, kui keegi leiab mahti tänapäeval levinud pealiskaudsusest läbi murda, keskenduda ja märgata ka pisemaid detaile. Peatumis- ja vaikimisoskus on omadused, mida kipub väheks jääma. Selles filmis olid need olemas ja õiges rütmis liikuvate piltidena lummavalt edasi antud. Rõõmsaks tegi ka taipamine, et tegelikult elan ju isegi selle kõige keskel. Astu vaid toast välja ning tee silmad ja süda lahti.
Kristjan Prii, arhitekt
***
Viimase kuue aasta jooksul olen veetnud umbes 150 hommikut või õhtut põtru oodates ja õnne korral neid pildistades. Tundub suur arv, kuid Joosepi käikude arv filmi tehes oli veel mitu korda suurem. Nii erilisi hetki, nagu filmis näha, pole ise kahjuks kogenud. Tal on olnud õnne, kuid selle taga on eelkõige suur-suur töö. Rukkiräägu ja hundikarja etteasted, põtrade seiklused metssigadega ning võimsa põdrapulli paaritumisrituaal olid minu jaoks need neli, mida nähes unustasin saalis istudes hingata.
Jarek Jõepera, fotograaf
***
Eestimaal elab umbes 1,3 miljonit inimest. Aga see ei ole ju kõik. Meil on veel loendamatul hulgal looduslikku rikkust: vett, kive, linde, loomi, taimestikku. Joosep Matjus on oma filmiga avanud uksed ja aknad „sinnapoole”, et inimesed saaksid piiluda meie looduse kaunitesse varasalvedesse. Meisterlik kaameratöö lubab meil terveks kinoseansiks unustada kõik muu ja lihtsalt voolata kaasa ekraanil elava iluga.
Kaarel Kuurmaa, filmikriitik
Selles numbris
- TUULTE TAHUTUD MAA
- Mullid ehk moules – rannakarbid Belgia moodi
- Kuidas valida sooja pesu?
- LONDON ja selle nurgatagused
- Jamaica-Jamaica, mi Yaad
- Franciscuse juurest Franciscuse juurde
- Ühe erilise kultuuri veetlus
- RANGSTON GYATHOK – sada aastat iseseisvust
- Kuidas venelased maailma südame võitsid
- Daniel Braha
- Kuidas ma lennuõnnetust ära hoidsin?
- Jõe-rafting jääb alatiseks meelde
- Kas ka tänapäeval seilavad puust laevadega rauast mehed?
- ÜLO TUULIK – maailmarändur Abrukalt
- TOOTEUUDISED
- KROONIKA