UUDISED
Mis toimub Põhja-Koreas?
Põhja-Korea riigitelevisioon andis mais teada, et 32-aastane valitsusjuht Kim Jong-un on roninud riigi kõrgeima ehk Paektu mäe tippu. Kümned sõjaväelased kogunesid kõrget juhti selle saavutuse puhul tervitama. "Mäe otsa ronimine annab enam vaimset energiat kui ükski tuumarelv," tsiteeriti Rodong Kim Jonguni meediakanalis.
Kes tahab teada, mis Põhja-Koreas tegelikult toimub, võiks lugeda Erki Loigomi raamatut „Põhja-Korea – nälg, hirm ja maailma suurim vangla. Kuidas ta püsib?“. Lühikese ajaloolise sissejuhatuse järel, kust selgub muu hulgas ka jaapanlaste roll Korea saatuse kujundamisel, antakse põhjalik ülevaade selle viimase kommunistliku kantsi tänapäevasest elust. Siin on juttu vangilaagritest, avalikest hukkamistest, igapäevasest elust ideoloogilise ja majandusliku surve all. Tegu on äärmiselt detailirohke teosega riigi kohta, mis püüab oma tõelist nägu paaniliselt maailma eest varjata.
GO Reisiajakiri
Eesti alpinistid teevad ajalugu!
Sel suvel tehakse Eesti alpinismis ajalugu. Mitte kunagi varem pole eestlased söandanud sirutada kätt mägironijate püha Graali – K2 (8611 meetrit) järele.
Jaan Künnapi Alpinismiklubi kasvandikele on see hetk nüüd tulnud: Andras Kaasik, kes jõudis teise eestlasena 2015. aasta jaanuaris seitsme kontinendi kõrgeimasse tippu, ning Jaan Künnapi Alpinismiklubi rändkarika kahekordne laureaat Tanel Tuuleveski on eesmärgiks võtnud tipu, millest isegi unistada julgevad vähesed.
Giidide, šerpade ja kogu ekspeditsiooni korraldusliku poole eest kannab hoolt Seattle’is baseeruv ettevõte Madison Mountaineering, mis reklaamib end kui esimest ja ainsat firmat, mis on viinud mägironijatest kliente giidi toel K2 tippu. Alpinistidele lubatakse 58 500 dollari eest ekspeditsioonil luksuslikke tingimusi: kogu toit, mis kahe kuu vältel tarbitakse, tuuakse kaasa USA-st, baaslaagris on ligipääs tasuta internetile ning šerpad katavad tugiköitega kogu marsruudi.
Jaan Künnapi sõnul on tema kasvandikel kogemusi K2 tarvis piisavalt ning šansid tippu jõuda „vinged“. Mehed on korra juba koos Everesti tippu jõudnud, kuid sel korral loodetakse ronida ilma lisahapnikuta. Mõlemal mehel on kaasas ka talisman legendaarselt Alar Sikult: Andras Kaasikul sulejope ja Tanel Tuuleveskil magamiskott.
K2 on maailma kõrguselt teine mägi, mis asub Pakistani ja Hiina piiril Karakorumi mäeahelikus. Seda nimetatakse ka „metsikuks mäeks“ ja „mägironijate mäeks“ ning peetakse raskeimaks 8000-liseks tipuks.
Eestlased on siiani osalenud kolmel ekspeditsioonil Pakistani 8000-listele, neist kõik on ebaõnnestunud. Kaasiku ja Tuuleveski ekspeditsioon K2-le toimub 24. juunist 18. augustini ning nende käekäiku saab jälgida firma kodulehel http://madisonmountaineering.com/. On, mida oodata!
Jane Riga
Selles numbris
- Killuke Kagu-Aasiat
- Tiit Pruuli soovitab
- ANDRES SÜTEVAKA: Minu tsirkus Barcelonas
- LENNUKIajakirjade kirju maailm
- Zürichi loomaaed
- Suurele inimesele suur hauakivi
- Reisiajakiri küsib: Miks on Kagu-Aasia teie arvates eriline ja oluline?
- Nelja näoga jumal
- Reis Aasia Hawaiile ja maailma lõppu
- Pulmakülalisena VIETNAMIS
- Väljasõit Chami saartele
- Nahkhiiri süüakse saba ja sarvedega
- Tashi Deleki radadel
- Matkapäevik MUSTANGI kuningriigist
- Myanmari mägihõimudel külas
- Kagu-Aasia suurim spetsialist Eestis
- Aasta looduse foto 2015
- UUDISTOOTED
- UUDISED
- Go Reisiajakiri 54 – Juuni 2015