Avastus kaugel planeedil: kas seal võib olla elu?
K2-18 b on eriline planeet, mida kutsutakse “hüdrokeaanilseks maailmaks”. See tähendab, et arvatavasti on seal ookean ja atmosfäär, mis on rikas vesiniku poolest. Teleskoop avastas selle planeedi atmosfäärist huvitavaid aineid: dimetüülsulfiidi (DMS) ja dimetüüldisulfiidi (DMDS). Maal toodavad neid gaase peamiselt elusolendid, eriti pisikesed veetaimed ehk fütoplankton.
Kuigi teadlased ei räägi loomulikult juttu maavälisest tsivilisatsioonist, on gaaside leidmine iseenesest väga põnev fakt. Viimaseid peetakse “biosignatuurideks” – märkideks, mis võivad näidata, et planeedil toimuvad bioloogilised protsessid. Just selliseid märke on teadlased kosmosest otsinud juba pikka aega.
K2-18 b planeedil võib leiduda vedelat vett. Varasemad uuringud on näidanud, et selle planeedi atmosfääris on ka metaani ja süsinikdioksiidi. Kõik need andmed kokku maalivad pildi kaugest ookeanimaailmast, kus on olemas justkui kõik vajalik (ja uute andmete järgi võib-olla ka õige keemia) elu tekkeks.
Teadlased on avastuse suhtes muidugi ettevaatlikud. Kindlasti on vaja teha veel palju uuringuid, et milleski kindel olla. Aga kui esialgsed leiud kinnitust saavad, võib see olla tohutu samm edasi vastamaks küsimusele, mis on inimkonda alati huvitanud: kas me oleme universumis üksi?