Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

„Eesti lipp ümber palli“ uus ja täiendatud trükk nüüd väljas

24. märts 2011
Jahtlaev Lennuki ümbermaailmareisist (1999-2001) valmis reisi järel ka raamat. Tiit Pruuli korjas toona kokku kõik selle seikluse olulisemad juhtumid. Teos on kauplustes ammu läbi müüdud. Sestap anti Lennuki reisi 10. juubeliks välja raamatu „Eesti lipp ümber palli“ uus ja täiendatud trükk. Väljavõte on peatükist „Merehaigus“, kus Indrek Tarand kirjeldab, kuidas merehaigus teda ookeanireisil kimbutas.

Sagedamini esinev merehäda on mai de mer ehk tavaline merehaigus. See ebamugav tõbi tekib nägemistaju ja sisekõrva tasakaalutaju vahelisest konfliktist. Haigus võib avaldu­da väga erinevais vormides. Enamik purjeta­jaid elab pärast pikemat kindlal maal olekut esimestel merepäevadel, eriti, kui need juhtu­vad karvasemad olema, läbi merehaiguse mal­bed vormid – unisuse ja väsimustunde. Päev-kaks pärast sadamast lahkumist oli salong ta­vapärasest hõredam, isegi lugemine ei istu­nud, lihtsalt magati või mõeldi kois omi kurbi mõtteid (sest merehaigus ei soosi kohe kuida­gi filosofeerimist ja kaunitele kunstidele keskendumist). Veidi raskema merehaiguse sümptomiks on söögiisu puudus ja iiveldus.

Kaptne Mart SaarsoAga siingi peavad kõik veel vapralt vastu, võit­levad haiguse ja iseendaga, heidavad pinguta­tult oma enesetunde üle nalja ja sunnivad end kuiva leiba sööma. Paraku ei allu see hai­gus kuigi palju autosugestioonile ja tahtepin­gutusele. Kui su pea on ikka nõnda ehitatud, et paarikümnest sõlmest suuremat tuult ei talu, siis pole midagi muud teha kui kannatada. Ainult kannatamine võib siin tulemuseni viia. Esiteks lõpeb iga maruilm ja sõit kord otsa. Teiseks tahab merehaigusest vabanemi­ne siiski mingit treeningut. Mart mäletab, kuidas ta kaheteist-kolmeteistaastase poisike­sena oma esimesi avamereretki tegi. Iga vähe­gi tuulisema ilmaga teadis ta ette, et Pirita muulidest välja saades ei möödu palju aega, kui tuleb kalu toita. Seetõttu oli ta ka väga mõistev meie vahetusmeeste osas, kel harju­mata ookeanilaine olemise ebakindlaks loksu­tas. Ja kui üks neist neljandat päeva näost ro­helisena roolis püüdis seista, sest seista suu­tiski ta vaid roolist kinni hoides, andis Mart lahkesti loa tal end veidi varem kui ette näh­tud, laevast maha kirjutada.

Vahetusmadrus Tarand, kes samuti iseen­daga südi kahevõitlust pidas, kirjeldas olukor­da järgneva eneseirooniaga: „Mõni mõtleb, et merehaigus on vältimatu, sest tasakaalumehhanism inimkehas lihtsalt toimib nii. Minu kogemuses, mis ei pruugi põhineda teaduslikul maailmavaatel, on see ennekõike psühholoogiline probleem. Ma olen endale sisendanud, et ma ei karda seda haigust, ja õnnestunud autosugestiooni korral ei taba see mind ka tormise ilmaga. Kuid va­hetevahel juhtub vastupidine. Näiteks Funchali sadamast Madeiral Lennukiga mere­le minnes teadsin raudkindlalt, et ookean on nii suur meri, mida minusugune pole varem näinud, ja sestap jään vältimatult merehaigeks. Esimene kiilulaine, mis meid muuli ta­gant väljudes tabas, saavutas tulemuse.

Tundsin südame all kerget puperdust ja esi­mene kõõks või öök järgnes viivitamatult. Närisin põski, toppisin näppe kõrva ja ampsa­sin kiiresti kuivikut. Läks kergemaks. Ka laine polnud mitte miskit muud kui hellitav. Tuul soodne. Meeskonna ülejäänud ja karastunud liikmed käitusid tavapäraselt. Veerand tunni pärast tundsin, kuidas sigaret hakkab teisiti maitsema… Tubakasuits tundus magusimalana ja magu asus esimesi arglikke kokkutõmbeid tegema. Oli viimane võimalus end kokku võtta, sestap sõin kiiruga ära õuna ja nosisin tüki leibagi sisse. Aitas paariks minutiks. Oli tarvis kokpiti põhja kummarduda, et miskit otsa sorida, sinnapaika see töö jäigi, sest sisi­kond hakkas pahupidi minema. Kogenud ok­sendaja ei ava kohe suud, vaid suudab end alltuulepoordini kallutada… ja siis kostab säält hääli. Iga inimene on pisut erinev, justkui vaskpillidki ajavad erinevat heli. Igatahes saab protsess alguses suhteliselt ruttu läbi ja poolseeditud toidukese maomahlakastmes pista­vad mereelukad nahka. Pärast sellist tühjendust on natuke aega kergem… Seda muidugi üksnes juhul, kui oksendamishoos mõni tummisem toidutükk ninaõõnde ei trehva. Seal kõditab ja kipitab too happeline tükike ja toi­dab haistmismeelt maomahla magushapu lõh­naga. Siis võib juba lihtne nuuskaminegi suju­valt öögatuseks üle minna. Poole tunni pärast tekib tunne, et polegi mõtet mingit asendit te­kil võtta, niikuinii tuleb kohe ripplamangusse tagasi asetuda.

Kahekümnendal korral annavad kõhutõmblused kaladele juba minimaalselt toitu. Läbi kõri väljastub ehk vaid rohekat sappi. Magu aga tõmbleb seda enam, nii et toenglamang kestab kauem. Isegi sülitada ei saa, sest see ollus on nii liimjas, et tolgendab lõuani ja tuleb neelates suhu tagasi. Abiks võib olla mõni vallatum lainehari, mis sihverplaadist üle käib. Targemad mehed anna­vad nõu pikali visata. Eks tekil oldud kaksteist tundigi sunnib mõtet sinnapoole. Aga blokeering tuleb ka kähku: „Kurat, siis peab ju alla kajutisse minema, lõhnavast kambüüsist mööduma… Parem pikutan siin.“ Apaa­tia on juba nii suur, et ei tee märkamagi, kui­das teistel, kes laeva edasiviimisega tegele­vad, jalus oled. Halssimisel kukud kõpsti al­latuult ja lamad sootidel. Viimaks saab teis­tel villand ja nad kamandavad su koisse. Sääl mõtled lõpuks vaid ühte: „Mis mul kuival maal viga oli, miks ma pidin siia tulema? See ei lõppegi ju ära!“ Heasüdamlikumad mees­konnakaaslased toovad plastmasspange kois­se, et poleks tarvis muud kui koonuke selle servani kergitada. Peldikusse ju minna ei saa, ei jõuaks õigeks ajaks kohalegi, ja teiseks säälgi on lõhnad.

Vingematel kordadel olen saanud merehai­guse ka „nakkuse teel“. Siis, kui keegi on juba enne mind pange kaissu võtnud ja mul tuleb seda tühjendamas käia. Aroomid ja sõltuvalt toidukorrast ämbris loksuv ollus mõjuvad nii, et pangetäiele läheb järele ka suur osa enda sisemusest. Vaid väga kanged sõitjad on minu imestuseks säilitanud rahu ka olukorras, mil neil kellegi seedimata lihatükk või õunasüda laubal või habemes tolkneb. Pesevad hiljem näo puhtaks ja asi ants.

Piiksud viimase mahla seedeelundeist ämbrisse. Protestivaimus ülesvõetud laulujo­ru ei aita, sest selgematel hetkedel kuuled ise­gi, et viisi pidada ei suuda. Vajud unne.

Ärgates on enamasti kõik korras. Lähed väl­ja, viskad iseenda üle paar krõbedamat kommentaari ning suudad taas laevatöid teha. Eks soliidne ole igaks juhuks WC üle küürida ja soodid veest läbi tõmmata, et teised ei peaks sinu järelt liig palju koristama. Ja siis ei pelga enam köögitoimkondagi. Stabiilsus on käes ja see, et kunagi sadamas kai kõikuma tikub või et mittekõikuvas WC-s istudes käega seinast hoidma pead, pole üldse hirmutav perspek­tiiv. Elu on jälle ilus ning elamist väärt.

Parem olla merehaige kui igavesti haige mere järele.“

„Eesti lipp ümber palli“ uus ja täiendatud trükk on müügil Rahva Raamatus ja teistes hästi varustatud raamatupoodides.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Kuuba reisile viib Keiu Virro

23. oktoober 2024

Tere tulemast maailma koduseimasse lennujaama!

25. september 2024
Lennujaamas leidub meelepäraseid ajaveetmis võimalusi igale maitsele – 13 söögikohta, 9 poodi sh apteek, raamatu- ja digipood, valuutavahetus, spetsiaalsed alad…
Kõik podcastid