Kesk-Aasiasse!
Hüvasti õhtune klaasike Alsace’i veini ja mõnus heakodanlik äraolemine!
Homme hakkavad rongi rattad jälle ragisema ja läheb taas sõiduks. Meie tulevik, see on platskaartvagunid, vaksalihooned, kauplemised kohalike autojuhtidega, odavad sööklad, tamburis ringi käiv viinapudel, uhked mošeed, igavad stepid ja kõred mäed, mis vanal suitsetajal hinge sõna otseses mõttes kinni löövad.
Sõidame vaatama, mis on saanud endistest Kesk-Aasia liiduvabariikidest Kasahstanist, Kõrgõzstanist, Tadžikistanist, Usbekistanist, Türkmenistanist. Viimati olin sealkandis 2004 aasta hilissügisel. Vahepeal on Fedtšenko liustik kõvasti sulanud, mitu diktaatorit kukkunud, palju gaasi ja verd maha voolanud.
Sõidame kolmekesi: noor ja uje tütarlaps – minu tütar Helena (18), vana ja tark mees – kirjanik Olev Remsu (62). No ja mina.
Enda iseloomustamiseks lisan siia foto, kus olen viis aastat tagasi 4500 m kõrgusel merepinnast, Pamiiri maanteel Murgabi läistel. Mõnikord agressiivne ja rumal, mõnikord heasüdamlik ja geniaalne (see pool pole paraku pildile jäänud).
Tegelikult ongi minu mineku põjus eelkõige Helenas. Kui suur laps tahab sõita isaga reisima, tuleb sellest võimalusest midagi mõtlemata kinni haarata.
Helena tunnistab ausalt, et enne, kui hakkas reisiks valmistuma, et teadnud Kesk-Aasiast suurt midagi. Ei teadnud isegi seda, et Oxus on Amudarja. Ei mingeid eelarvamusi, ei mingeid erilisi ootusi peale selle, et tahaks seiklus. Ekstreemset seiklust.
Minu noorus möödus põlguses kõige sovetliku ja ebeesteetilise vastu. Ja Kesk-Aasia sümboliseeris mulle mõlemat. Kesk-Aasias oli koos parim osa sellest, mida ma ei sallinud. See oli otsekui kvintessents sellest, mida nõukogude võim suutis korda saata. Nii nagu ma ei joonud kunagi kalja nendest kollastest ebahügieenilistest tsisternidest, mis mu lapsepõlves linnatänavail seisid, nii ei söönud ma ka kunagi arbuuse, mida tõmmud mehed autokastidest müüsid. See oli räpane, ebaesteetiline. Need inimesed ja nende toodud arbuusid olid mingist võõrast ja igas mõttes vaesest maailmast, kuhu ma ei tahtnud kuuluda. Kest-Aasia oligi mahajäänuim ja vaeseim osa impeeriumist
Kirjanik Remsuga on jälle see asi, et tema parimatest aastatest nii mõnedki parimad hetked on möödunud uidates Venemaal ja Kesk-Aasias. Nagu näitas meie aastatagune rongireis Vladivostokki, tunneb ta end neis paigus nagu kala vees.
Kokkuvõttes võiks siis öelda, et homme lähevad Moskva rongile nagu kolm erinevat põlvkonda, kolm erinevat maailmanägemist.
Tegelikult sõidab Moskvasse koos meiega veel suur hulk lõbusaid viinaninasid. Aga neid tutvustame homme.
8 kommentaari
-
Paul
31. detsember 2009 kell 14:54 -
Siiri Kuus
7. jaanuar 2011 kell 22:36Miks suitsetaja hing kinni jääb mägedes?
-
Siiri Kuus
7. jaanuar 2011 kell 22:36No mina tahaks tütre asemel kaasa kuhu iganes 🙂 Peaasi, et reisile 🙂
-
Marilin
20. jaanuar 2011 kell 22:17Lahe…selline reisimine on kindlasti väga hariv ja põnev:)
-
Siiri Kuus
26. jaanuar 2011 kell 12:43Ma eelmine kord lugesin vaid ja pilt jäi kuidagi tahaplaanile 😀 Kas see keskmise sõrme näitamine oli vajalik või niisama moe pärast 😀 😀 😀
-
Marilin
26. jaanuar 2011 kell 12:48Heh…ma ei pannudki seda tähele et keskmist sõrme näitab:D nüüd alles:D:D:D haahaa:D
-
Siiri Kuus
26. jaanuar 2011 kell 12:49No naljakas jah, kuidas algul ei märka 😀
-
Reemet Ruuben
13. mai 2011 kell 23:03Ja mis tekitas sellise emotsiooni pildistamise hetkel? 😀
Lahe ettevõtmine! Ise pole veel kordagi Kesk-Aasia peale mõelnud. Jälgin Tiidu seiklusi huviga.