Miami rannal ja alligaatorite soos
13. aprill 2011
17. aprillil 2009
Juba lennukist jälgime allolevat Florida soist maastikku. Ja seda on samanimelisest poolsaarest enamus... ning ilmselt on nende soojas mudas palju alligaatoreid. Alles Miami lennuvälja lähedal hakkavad paistma elamud koos ookeaniranna, palmide ja väikeste basseinidega majade vahel.
Lennujaamast sõidame rendiautoga Miami Beach'i linna. Siinse ettetellitud korteri leidmisega on probleem. Nimelt ei leia me oma korteri ees lubatud võtmeid. Helistame mitmel korral ja kogeme, et siinsed hispaaniakeelsed teenindajad ei oska inglise keelt. Ja ega keegi kohale tule! Peale pooletunnist otsingut avastame ise, et meie korter on hoopis hoovimajas. Number on sama, lihtsalt B täht tuleb ette. Ja võtmed on tõesti ukse ees! Peagi on sama probleem Saksamaalt tulnud vanapaaril, aitame neidki. Aga see on pisiprobleem, kortermajutus on Euroopa vahendusfirmast varakult ja soodsalt tellitud ja toimib.
Peagi valmib õhtusöök supermarketist ostetud toidust. Külmik ja vajalikud nõud on kõik olemas. Head isu. Reisiväsimus ja lõunamaise öö kuumus uinutavad nagu niidetult...
18. aprillil
Alustame sõitu piki saarteketti kulgeval maanteel Key Westi. Meie mikrobussi juht Eve on kogenud: juba poolteist tuhat kilomeetrit USA teedel eelmise rendiautoga. GPS muidugi on siin hädavajalik. Kuidas muidu leida õige tee mitmekorruselistel ristmikel! Palju on ilusaid vaateid saartele, neid ühendavatele sildadele ja ümbritsevale merele, ookeanile. Paaril korral kasutame kiiremaid tolliteid, need on maksulised. Ja jõuamegi imelise saarteketi lõppu, Key West'i linna.
Siin on USA lõunapoolseim punkt. Ja vastavate kirjadega triibuline betoonpost teatab, et Kuubani on siit ainult 90 miili. Kõnnime kuuma Trumani avenüü varjulistel palmidega teedel. Samas leiame kirjanik Hemingway majamuuseumi, majakamuuseumi. Sadamas näeme palju suuri kruiisilaevu. Palmide varjus on kõikjal luksusvillasid. Käime president H. Trumani väikese Valge maja juures. Ja Aleksander jõuab isegi piraadimuuseumi tornist linnavaateid videole jäädvustada...
Just parajal ajal jõuame kirjanik Hemingway lemmikbaari -- Sloppy Joe -- juurde. Söögi ajal imetleme laes rippuvate lippude seas ka Eesti oma. Jah tõesti igas sadamas on vähemalt üks eestlane, nagu Hemingway väitis!
19. aprillil
Alustame oma Miami Beach'i linna kodust sõitu mööda Florida poolsaart. Esimene osa teest ühtib eilsega. Ühes tollipunktis soovitab GPS-seade sellest mööda sõita. Nii teemegi, kuid peale matka tuleb Eestisse trahviarve. Muidugi, seadme häälestus oli vale.
Esimese peatuse teeme Everglades rahvuspargi alligaatorite farmis. Teeme tunnise ringkäigu alligaatorite ja krokodillide vahel. Need on veidi erinevad loomad ja neid võib eristada selja mustri ja hammaste järgi. Saame teada, et maakeral olevat kokku 23 krokodilli liiki ja ainult 2 alligaatori liiki. Kindlatel kella-aegadel saab siin vaadata alligaatorite ja madude šoud. Ka külastajad saavad mitmeid loomi katsuda, kui nende hirmuäratav suu on kinni seotud!
Pileti sees kõige põnevam osa on sõit 20-kohalise lamedapõhjalise hõljukiga alligaatorite soos. Põhjalik instrueerimine ohutuse jaoks ja sõit algab. Hõljuki möirgav lennukimootor tõstab meie aluse kohati õhku ja võimaldab järske kannapöördeid, nii et vesi lendab! Kaldal ja hõljuki ümber ujuvad tõelised alligaatorid. Veekraavi olemasolu soos pole hädavajalik: hõljuk tõuseb möirates õhku ja sõidab ka selle kohal õhus.
Alligaatorite farmist sõidame 60 km edasi rahvusparki. Selle väravast viib asfalttee võsa, soo ja raba vahel aina edasi. Eestimaaltki nii tuttav, ainult palju soojem. Viitadelt loeme Coe külastuskeskus, Kuninga palmide külastuskeskus, Männimaa külastuskeskus, Raba hälvikuala jt.
Peatume ühes, Flamingo nimelises külastuskeskuses Florida lahe kaldal. Teisel pool lahte on üle saarte kulgev autotee Key Westi. Külastuskeskuses on hotellid, kämpingud ja teenindusmajad söögikohtadega. Aga ka telkimise ja pikniku kohad laudade, pinkide ja grillimisalustega. Parklates on autosid, paljudel veesõidukid taga või peal.
Kas teil matkaradu on? On: i-punkti töötaja soovitab minna 5 km kaugusel algava Karu järve rajale. Sõidame sinna parklasse ja peale autotõkendit olemegi Karu järve matkaraja alguses. Rada kulgeb üsna sirgjooneliselt tiheda troopilise lehtmetsa varjus. Paremal pool olev kraav on veematkajate jaoks. Mõnus on liikuda varjulisel matkarajal, eriti lõunamaise keskpäeva kuumuses. Varju annavad paljud lehtpuud, arvame ära tundvat manglipuu. All maapinnal kasvab palju lilli. Ronitaimed loovad džungli mulje. Kuid sääski ja moskiitosid ikka leidub. Ilmselt vähem kui teistel siinsetel matkaradadel. Ilmselt vähendavad neid ka metsalinnud. Laulavad need üsna valjult, ainult näha on neid raske.
Just see rada on kirjelduse järgi sobiv metsalindude vaatlemiseks.
Peale paari pööret toob matkarada meid Karu järveni. Soolane vesi viitab ühendusele teiste järvede ja merega. Kas siin võib ujuda? Alligaatorite hirmus igaks juhuks ei proovi.
Tagasiteel autoni tegeleme sääskedega, kes sunnivad meid sörkima.
USA matka päevad mööduvad kiirelt. Veel on ees Miami rannamõnud ja New York. Käidud on Dallases, Memphises, Mississipil, indiaanlaste 'Great Smoky' mägedes. Kokku läbisid Sirje, Eve, Meeta, Aleksander, Uno ja allakirjutanu USA teedel ligi 3000 kilomeetrit rendiautodega. Siin on toodud paari päeva muljed koos piltidega. Pikemalt veebil http://yloka.edicypages.com/. Kohtumiseni uued sõbrad, Miami rahvuspargid ja alligaatorite sood!
2 kommentaari
-
Reemet Ruuben
4. mai 2011 kell 21:42 -
Maarja .
28. mai 2011 kell 13:37Mmm, allgaatorid, vaisel väiksel oli lõug kinni teibitud. just sai loengus õpitud, et allogaatoritel on kaks kuklamuhku, tavaliselt loomadel ikka üks:) Ägedad tegelased!
Miami ja sood kõrvuti on selline huvitav kooslus: puutumatud, alligaatoritest kubisevad sood versus luksusvillad ja liivarannad. Aga ilusad pildid ja tore reisijutt.