Montenegro – koht, kuhu Jumal poetas oma koti sisu!
Kas sa oled kuulnud sellist lauset – ’’Kui Jumal jagas maailmale erinevaid ande, läks tal Montenegro kohal kott katki?” Nimelt kukkus tal ühekorraga sinna kõike: metsa, merd, palme, jõgesid, randu, matkaradu, head toitu ja palju toredaid inimesi.
Kokkuvõttes on selles sihtkohas absoluutselt kõike, mida hing ihkab ja silm näha soovib! Meri on kohati nii kristallselge, sinine ja läbipaistev. Juuli kolmanda nädala veetemperatuurid ulatusid pea 3o kraadini. Lisaks oli õhutemperatuur 35 ja isegi enam kraadi.
Oh jah! Tallinnast Tivatisse saab otselennuga lausa kolmel korral nädalas ja lend sinna kestab umbes 2,5 tundi. Ehk sinna saab kindlasti kiiremini kui bussiga Rakverest Pärnusse! See on ka üks põhjuseid, miks just Montenegro sai mulle selle aasta suvepuhkuse sihtkohaks.
Majutusasutusi on sealkandis kokku umbes 450. Meie peatusime seekord 4* hotellis Carine Kumbor, mis asub Herceg Novi piirkonnas. Herceg Novi on üks Montenegro valdadest, mis jääb Tivati lennujaamast umbes 25 kilomeetri kaugusele. Herceg Novi on üks populaarsemaid suvituspiirkondi Montenegros, tuntud oma armsa sadama ja vanalinna poolest.
Aga peale hotellide on seal pea iga teine maja apartement, mida mõni kohalik tädi peab, üürides oma majakeses külalistele tuba või kahte. Ja nii palju siis saabki kokku majutuskohti Montenegros. All Inclusive teenus (ehk kus teenuse hinnas on vähemalt 3 toidukorda ja lisaks ka kohalikud alkohoolsed joogid, karastusjoogid ning muidugi mahlad, kohv ja tee) on Montenegro turismiäris pigem ebatavaline ja üldjuhul saad ka oluliselt tagasihoidlikumat valikut kui mujal maailmas ’’kõik hinnas’’ teenusega.
Ise soovitan pigem valida hommikusöögiga hotelli, sest kohvikuid-restorane on igas linnakeses ja väga erineva tasemega ning ka erinevatele maitsetele. Ma küll ei ole suur kalasõber, aga kala söömine on seal MUST – kala on väga värske ning maitsev!
Käisime oma reisiseltskonnaga ära ka kohalikus austrifarmis. Seal pakuti nii austreid kui karpe. Ja kõik, kes neid ’’limukaid’’ fännavad siis palun: see on teie paradiis! Need on seal maitsvad (nii nad rääkisid) ja odavad. Aga sellise korraliku kõhutäie tipphooajal, kuhu kuulub eelroog, pearoog ja mõned pokaalid veini, saab kindlasti kätte 25–30 euro eest inimese kohta.
Muuseas, kohalik samakas tuuakse lauda tasuta ja paljudes kohtades pakutakse tasuta ka imepehmet saia – seda oskavad nad seal üldse hästi teha! Mina ise suure kokteilide fännina tellin igast kohast Aperoli ning selle hind jääb 5–9 euro kanti. Luban, et ka toidupoes müüdav 2-eurone vein on vägagi joodav! Aga hinnavahed kõiguvad üldiselt palju, kuna montenegrolastel on alati juunis soodsamad hinnad kui juulis-augustis. See on kõikides kohvikutes-baarides-restoranides kui ka toidupoes tavaline. Suvi on ainuke aeg, mil kohalik raha saab teenida. Ja kui saab teenida, peab teenima, ma olen seda alati arvanud!
Näiteks kui hakkasime 14-le inimesele katamaraani sõitu organiseerima ja kui olime PEAAEGU käed löönud pärast neljatunnist vestlust, teatasid nemad: tegu on tipphooajaga ja rendime oma katamaraani vaid kaheksaks tunniks. Tegelikult jäi ka selleks väheseks ja ostsime kohapeal veel kaks lisatundi.
See katamaraanisõit on igat penni väärt – ma luban! Ehk kui raha on, tuleb seda ka raisata. Meist möödus katamaraani sõidu ajal näiteks Louis Vuittoni tegevjuhi jaht, mille hind jääb sinna 150 miljoni kanti (jah, lugesid õigesti) ning meie kodusadamas Porto Novis peatus ka Novak Djokovici väiksemat sorti jaht. Need on vaid mõned mainekad nimed, kes siin askeldavad, sest kõigile meeldib Montenegros!
Kui sa aga meresõitu katamaraani või jahiga ei hinda, siis tasub kindlasti rentida auto ja tipphooajal see kindlasti varakult ette broneerida.
Montenegro kui sihtkoht on üldse äge nii lihtsamale seiklejale kui luksust hindavale reisijale. Mul on tunne, et see on kõikide reisijate võimaluste maa!
Olen ise nüüd peatunud Herceg Novis kahel korral, lisaks ka Budvas ja näinud ära Tivati, Rafaelovici ja Becici rohkem kui 50 hotelli ning luban, et valikut on seal igaühele! Rahulikumaks puhkuseks on Herceg Novi piirkond väga hea, kes otsib melu ja möllu, võiks peatuda Budvas. Kuid igas piirkonnas leiad sa ilusa vanalinna ning ka rannaklubidest ei tule kuskil puudust. Montenegros on kilometraažilt vahemaad lühikesed – tipphooajal aga (ehk juuli-august) võib 30–40 kilomeetri läbimine võtta aega lausa kuni 2 tundi, sest rahvast on palju ning teed kitsad ja käänulised. Varu aega ja naudi auto- või bussiaknast vaadet, mida sel imelisel sihtkohal pakkuda on!
Huvitavaid fakte:
- Kas tead, et Montenegro tähendab tõlkes musta mäge? See nimi pärineb itaaliakeelsest tõlkest.
- Montenegros elab ca 620 000 ametlikku elanikku. Hooajal ehk suvel korruta see arv turistide pärast kahega.
- Montenegro naaberriigid on kõik vaid 60–200 kilomeetri kaugusel.
- Riigi maismaapiiri pikkus on ca 625 kilomeetrit ja sellest on rannajoont 294 kilomeetrit.
- Montenegros saab giidiks olla vaid giidieksami teinud inimene või isik, kes räägib serbia või montenegro keelt.
- Alates 2007. aastast neil on oma riigikeel, mis on tuletatud serbia keelest. Ametlikeks keelteks on tunnistatud ka serbia, bosnia, albaania ja horvaadi keel.
Liis Hein, Go Traveli reisikonsultant