Myanmari maavärina tagajärjed
Maavärina epitsenter asus Myanmari linnast Sagaingist 16 km loodes, teatas USA geoloogiateenistus (USGS).
Sagaing asub Myanmari suuruselt teise linna Mandalay lähedal, kus elab umbes 1,5 miljonit inimest ja mis asub omakorda pealinnast Naypyitawist umbes 100 km põhja pool.
Myanmari valitsev junta teatas laupäeval, et vähemalt 1644 inimest riigis on hukkunud ja rohkem kui 3400 vigastada saanud, vähemalt 139 inimest on kadunud.
Junta juht Min Aung Hlaing esitas reedel erakordselt haruldase üleskutse rahvusvahelise abi saamiseks, mis viitab katastroofi tõsidusele. Pühapäeval kutsus ta kõiki „sõjaväe- ja tsiviilhospitale, samuti tervishoiutöötajaid” „töötama ühiselt kooskõlastatud ja tõhusal viisil”, teatas riigi poolt kontrollitud meedia.
Eelmised sõjaväelased valitsused on keeldunud välisabi vastuvõtmisest, isegi pärast suuri looduskatastroofe. Myanmar on juba läbi elanud neli aastat kestnud kodusõda, mille põhjustas 2021. aasta sõjaväeline riigipööre.
Sõjavägi jätkas pärast maavärinat õhurünnakuid, sealhulgas vaid tunde hiljem, kuigi mässulised kuulutasid katastroofi järel välja kahe nädala pikkuse relvarahu.
Ametiühingud hoiatavad, et Myanmaril puudub valmisolek sellise ulatusliku katastroofiga tegelemiseks.
Mõnes riigi raskemini kahjustada saanud piirkonnas ütlesid elanikud Reutersile, et valitsuse abi on siiani napp olnud ja inimesed peavad ise hakkama saama. Kogu Sagaingi linn, mis asub maavärina epitsentri lähedal, on hävinud, ütles elanik Han Zin.
Siiski on mõned päästeteenistused väljaspoolt riiki abi andmas. India sõjaväelennukid sooritasid laupäeval Myanmari mitu lendu, toimetades sinna päästemeeskondi ja varustust. India armee aitab rajada Mandalays välihaiglat, ning kaks India laevastiku laeva toimetavad varustust Yangooni, teatas India välisminister Subrahmanyam Jaishankar.
Kohale on jõudnud Mitmed Hiina päästemeeskonnad, sealhulgas üks, mis on tulnud üle maa Lõuna-Hiinast, ütles Hiina saatkond sotsiaalmeedias.
78-liikmeline Singapuri meeskond, kellel on päästekoerad, töötas pühapäeval juba Mandalay´s, teatas Myanmari riigimeedia.
Kuivanud veri maavärina üle elanud naise näol, kes on toodud pealinna – Naypyidaw haiglasse. Foto: Sai Aung MAIN / AFP
Bangkokis tegid päästetöötajad samuti pühapäeval väsimatult tööd, et päästa ellujäänuid, kes jäid lõksu, kui ehitusjärgus 30-korruseline kõrghoone kokku kukkus. 32 inimest sai vigastada ja 83 on endiselt kadunud.
Allikad: Reuters, BBC