Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

Puhkusereis Türki – kas mõistlik valik?

11. mai 2017
Eesti kliimas on päikesereisid kevaditi nõutud kaup. Türgi on soodsa hinna ja valikute rohkuse tõttu aastaid olnud eestlaste reisilemmik, kuid rahutud ajad on paljud riigi turvalisuses kahtlema pannud. Mida arvata olukorrast Türgis ja millised on alternatiivsed reisivõimalused, räägib Go Traveli partnersuhete juht Age Põder.

 

Aasta alguse reisimüügi numbrid näitavad, et Türgi on tegemas comeback’i – reise ostetakse julgemalt, mullusega võrreldes on numbrid ligikaudu veerandi jagu paremad. Esimesed otselennud Tallinnast Antalyasse väljusid aprilli algul ning esimesed puhkajad on pruuni ja rõõmsana tagasi.

„Kuna turismihooaeg on alles alanud, ei saa veel lõplikke järeldusi teha, aga hetkel on kliendid väga rahule jäänud,“ ütleb Age Põder.

Äsja kaks nädalat koos abikaasaga Türgis puhanud Sirje Sepnik kinnitab samuti, et kõik tundub täiesti normaalne ja isegi turistide vähesust ei ole märgata.

„Hotell tundus täis olevat, aga olime esimest korda sellises hotellis, kus enamik külalisi on araabia maadest ning naised rätikutega ja kaetud. Kuuldavasti oli suurem osa neist Iisraelist. Igal juhul käisime šopingul ja tegime ostusid, müüjad olid ikka sama sõbralikud ja teenindajad samuti. Võib-olla hooajal on inimesi rohkem, aga tühjad tänavad ei ole. Meie ei ole küll mingit hirmu tundnud. Oleme Türgis palju kordi käinud ja Türgi on nagu ikka Türgi,“ lisas ta.

Klientide sõnul ei ole kuurortides enam praktiliselt kuulda vene keelt ja liikumas võib märgata enam kohalikku ja araabia päritolu turisti, kuid muid muudatusi silma ei jää. Teisiti on lood Istanbulis ja Ankaras, kus tänaval võib märgata senisest enam tsiviilriietes, kuid relvastatud mehi ning tavapärasest oluliselt vähem turiste. Hinnad on langenud ning paljud kohad ja ärid suletud. Näiteks Sinisesse mošeesse pääseb vaid paar tundi päevas (ja mitte enam palvuse ajal), Topkapı palee on pooleldi remondiks suletud, samuti on Hagia Sofias laiendatud remondi ja restaureerimisööde ulatust.

„Kui tänavapildist muutusi otsida, siis Atatürki pilte on maha võetud ja asemele on hakanud tekkima Erdoğani pilte. İstiklali avenüül on rahvast sama palju, aga kõik on kohalikud – turiste pole. Pearätte kantakse ehk rohkem – sellised väikesed asjad. Ebaturvalist tunnet samas ei teki, sõjavägi jälgib pingsalt toimuvat,“ rääkis Mati Aednurm, kes viimase kolme aasta jooksul on kuus korda turistina Istanbulis viibinud ja naasis päev enne referendumit.

Erdoğani referendumivõidu tagajärjena prognoositakse, et siseriiklik julgeolek Türgis pigem paraneb. Ühiskondlik lõhenemine on küll suur, kuid tugevaimaks opositsiooniparteiks sotsiaaldemokraadid, kes on rahumeelsed ja intelligentsed ning võitlevad pigem pastakaga. Ka presidendi pooldajad ei näe režiimi autoritaarsena, vaid pigem loodavad, et otsustusprotsessid on nüüd kiiremad. Süsteemi toetavad inimesed, kes ka enda ärihuvide tõttu ei taha ebastabiilsust. Need aspektid näivad rääkivat suuremast turvalisusest.

Kes Türgis toimuvat on jälginud, on kursis ka sellega, et enamiku jah-häältest sai vastuoluline president just maapiirkondadest, samas kui suured linnad hääletasid pigem vastu. „Türklastest tuttavad kinnitavad, et Marmarises, Antalyas ja Kapadookias ehk põhilistes turismipiirkondades ei ole mitte midagi muutnud. Pigem on olukord nüüd isegi parem kui varem,“ lisas Aednurm.

Ettevaatlikkust päriselt minetada aga ei saa. Go Traveli partnersuhete juht Age Põder soovitab Türgis viibides kindlasti silmas pidada Välisministeeriumi antud nõuandeid: vältida rahvarikkaid kohti, eriti suurlinnades, ning olla äärmiselt tähelepanelik ja tavapärasest ettevaatlikum linnakeskustes, kaubanduskeskustes, turgudel, bussides ja metroos. Kindlasti tuleks täielikult vältida meeleavaldusi ja rahvakogunemisi ning neid mitte pildistada või filmida.

Reisisihtkohana on Türgil tugevad plussid, millest on raske mööda vaadata. Peale mõnusa kliima ja soodsate hindade on Eesti klientidele oluline ka lühike lennuaeg, mis jääb tavaliselt kolme ja poole tunni piiresse. Samuti on Türgis väga suures valikus hotelle, mis on orienteeritud just peredele, kes otsivad kvaliteetset majutust koos hea animatsiooniprogrammiga. Alternatiive küll leidub, aga igaühel on ka mõni miinus ja valik tuleb teha selle järgi, mis on konkreetsele reisijale olulisem.

Seega otsuse, kas Türki reisida või mitte, peab langetama igaüks ise. „Meie toetume peale ajakirjanduse ning enda ja klientide kogemuste ka Eesti reisikorraldajate infole. Neil on aastatega tekkinud korralik kohalik kontaktivõrgustik ning kui tekib olukord, kus reisida on ebaturvaline, reageerivad nad kohe,“ räägib Põder. „Milliseks kujuneb tulevik, ei oska keegi ennustada, aga hetkel me Türgi kuurorti päikesereisile sõitmises ohtu ei näe,“ ütleb ta.

Milline reisisihtkoht valida Türgi asemel?

KREETA

Plussid: kliima sama soe kui Türgis, hooaeg sama pikk, väga suur valik hotelle, hea köök, hea infrastruktuur, palju kultuurilisi ja ajaloolisi vaatamisväärsusi, turvaline ringi liikuda

Miinused: hind veidi kallim, hotellide „kõik hinnas“ kontseptsioon ja meelelahutus võib-olla veidi nõrgem

KÜPROS

Plussid: Türgiga võrreldav või soojem kliima, väga hea hotellikvaliteet, hea infrastruktuur ja meelelahutus, huvitav kultuur, hea köök, hooaeg sama pikk (kuid Eesti reisikorraldajatel veidi vähem väljumisi, kui hooaeg lubaks)

Miinused: kallim hind, rannad veidi kehvemad, hotellides „kõik hinnas“ kontseptsioon ja meelelahutus veidi nõrgem

BULGAARIA

Plussid: Türgist soodsam hind , puhtad ja ilusad rannad, mahedam kliima, võrreldav valik atraktsioone ja meelelahutust

Miinused: hooaeg algab kuu hiljem ja lõppeb poolteist kuud varem, jahedam ilm, hotellide kvaliteet kõikuvam, toitlustuse tase kõikuvam

SITSIILIA

Plussid: hooaeg võrreldava pikkusega (Eesti reisikorraldajatel küll reisid vaid sügisel), imeline köök, suurepärased vaatamisväärsused, rahulik ja turvaline

Miinused: kallim, veidi pikem lend, hotellide tase keskmiselt tagasihoidlikum

RHODOS JT KREEKA SIHTKOHAD

Plussid: hooaeg võrreldav (vaid veidi lühem) hea köök, lai valik hotelle, sarnane hinnatase, suurepärased vaatamisväärsused Miinused: nõrgem „kõik hinnas“ kontseptsioon“

MONTENEGRO

Plussid: uus sihtkoht, võrreldav hinnatase, mahedam kliima

Miinused: lühem hooaeg, jahedam ilm, hotellivalik väiksem, meelelahutuse valik väiksem

MALTA

Plussid: võrreldav kliima, turvaline sihtkoht, väga hea infrastruktuur, põnev kultuur

Miinused: kallis nii osta kui ka kohapeal, randade ja hotellide valik väiksem

 

Tekst: Anu Vane

Fotod: Dreamstime

Lugu ilmus Naistelehes, 30.04.2017

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Kuuba reisile viib Keiu Virro

23. oktoober 2024

Tere tulemast maailma koduseimasse lennujaama!

25. september 2024
Lennujaamas leidub meelepäraseid ajaveetmis võimalusi igale maitsele – 13 söögikohta, 9 poodi sh apteek, raamatu- ja digipood, valuutavahetus, spetsiaalsed alad…
Kõik podcastid