Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

Rahvusatlas näitusena Eesti Rahvusraamatukogus

11. november 2019
Valminud on Eesti esimene RAHVUSATLAS. Ja seda aastal 2019, mil Eesti rahvusülikool ja Eesti geograafia tähistavad 100 aasta juubelit. Tegemist on  laiahaardelise esindus- ja teatmeteosega Eesti loodusest, ajaloost, kultuurist ja kartograafiast.

Toimumiskoht Eesti Rahvusraamatukogu (vaata lisa SIIT)

Näituse toimumisaeg 13.11.2019–26.02.2020

Näitus juhatab sisse põneva uurimisretke, mida pakuvad uue atlase 496 kaarti 36 teemal. Milline oli Eesti riigi esimene geograafiline visiitkaart? Milline kaardileht valmis 1930-ndatel  planeeritud esimesest rahvusatlasest? Milline oli mullastik eri kihelkondades? Kas raudteed ja postiteed tõid kirjaoskuse lähemale? Kas kultuuriasutused asuvad rohkem kõrgustikel või madalikel? Kaart võib olla nii kunstiteos kui ka infoallikas ja kõigil neil on oma lugu. Atlase kaarte ja lugusid põimides ärkab ellu terve uus maailm, kus kõik on vähem või rohkem nähtavalt omavahel seotud.

Uute kaartide koostamisel on alati põhjust uurida, mida on tehtud varem. Koos haruldasemate kaartidega on näitusel väljas kõik Eestit käsitlevad eriteemalised atlased ja valik teiste riikide rahvusatlasi. On tähelepanuväärne, et esimene eestikeelne atlas ilmus aastal 1859 ehk 160 aastat tagasi ning maailmas esimeseks omataoliseks peetav naabrite soomlaste rahvusatlas Suomen kartasto nägi ilmavalgust 120 aastat tagasi, aastal 1899.

Rahvusatlase näitusel saab tutvuda ka kaartide suuremõõtmeliste reproduktsioonidega, millest üks haruldaseim on 1920. aastal ilmunud „Laidoneri“ Eesti kaart ehk Eesti riigi kartograafiline iseseisvusdeklaratsioon. Kaardiga sooviti maailmale näidata noore vabariigi paiknemist ja piire ning kaardile lisavad väärtust selle servadel olevad Johan Laidoneri kirjutised. Näitusel on ka mõned Eesti rahvusatlase uued kaardid, mis valmisid kaardifirmas Regio. Tänapäevaseid kaarditegemise võimalusi tutvustab Maa-amet.

Eksponeeritud kaardid pärinevad Eesti Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiivi kogudest. Rahvusatlase näituse valmimist toetavad Eesti Kultuurkapital, Regio ja Go Travel. Näitus jääb avatuks 26. veebruarini 2020 rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis.

Vaata SIIT, milliseid projekte veel toetanud oleme.

 

Rahvusatlasest lähemalt

Rahvusatlase 500 ajaloolist ja tänapäevast kaarti koos kaasahaaravate selgitustega aitavad mõtestada Eesti loodust, kultuuri, ajalugu ja eluolu. Kaardid on koondatud 36 teemapeatükiks, mis tutvustavad muu hulgas Eesti piiri kujunemist, kliimat, metsandust, tervishoidu, rahvastikku. Vaatluse all on ka eesti keel, eestlaste päritolu, rahvaluule, haridus, religioon.

Atlase juhatab sisse Eesti riigi sünniaegu meenutav kindral Johan Laidoneri allkirjadega Eesti kaart, millega 1920. aastal näidati maailmale noore vabariigi paiknemist ja piire. Tõsisemate teemakaartide kõrval leiab atlasest ka kaardid kama ja verivorsti levikust Eestis, 1938. aastal koostatud kaardi Eesti eliidi sünnikohtadega ja ühissaunade paiknemise kaardi 1967. aastast.

Eesti rahvusatlas on sündinud Tartu Ülikooli geograafide ja Regio kaardimeistrite koostöös. Ajalooliste kaartide eest oleme aga tänulikud meie eelkäijatele möödunud sajanditest.

Rahvusatlas võiks olla olemas igas kodus, koolis, asutuses ja ettevõttes. Põnevat ja mitmekesist Eesti kartograafiat tutvustades on see teos hea teejuht kaartide imelisse maailma.

Eesti rahvusatlas on pühendatud Eesti rahvusülikooli ja eestikeelse geograafia 100. aastapäevale.

Loe peagi ilmuva paberkujul rahvusatlase kohta lähemalt SIIT.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Kuuba reisile viib Keiu Virro

23. oktoober 2024

Tere tulemast maailma koduseimasse lennujaama!

25. september 2024
Lennujaamas leidub meelepäraseid ajaveetmis võimalusi igale maitsele – 13 söögikohta, 9 poodi sh apteek, raamatu- ja digipood, valuutavahetus, spetsiaalsed alad…
Kõik podcastid