Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

Utoopia Indias - vanapapadest rebelid ja Le Corbusier' monumentaalsus

3. september 2010
Punjabi osariigi pealinn Chandigarh on ilmselt India korrastatuim linn. Meid tervitavad Aasia suurimas roosipargis pühapäevalikult patseerivad sikid, vasakradikaalidest vanapapad ning Le Corbusier' disainitud sünge monumentaalne arhitektuur monsooniaegses lausvihmas.

„Those punjabi guys”
Otsustasime veeta pärastlõuna Aasia suurimas roosipargis ja kogemus teistpidisest Indiast osutus meeldivaks. Külitasime roosipõõsaste vahel ning jälgisime ümbristevad pühapäevalikult patseerivat Indiat. Vahepeal tülitasid kauplejad, vahel fännid („one snap only!”).

Chandigarh on Punjabi osariigi pealinn. Ning Punjab on sikkide pärusmaa. India meestel, nii nagu kõikidel teistelgi, on omad stereotüübid. Mägedes oli levinuimaks kindlasti „those punjabi guys”. Punjabi guys – they take you, hoiatas rahvasuu. Need Punjabi kutid on mässajahingega sikid, kes tahtnud küll Punjabist oma Khalistani-nimelist riiki luua ja rahva mälu ei andesta siiani sikkidest turvameeste atendaati armastatud Indira Gandhile. Ning tõepoolest – sikkide uhked turbanid ja jõuline rüht mõjuvad aukartustäratavalt.
Vaadates aga pargis väärikat pärastlõunast jalutuskäiku pidavaid hindusid, kumas siit mulle veel midagi. Midagi sellist, mis seostus mulle kellegi kehtestatud ideaalide järgi vormitud nõukogude-inimesega. Istusime justkui keset India utoopiat. Süsteem, kord, normatiivsus ja nende raamidesse istutatud ‚õnnelik inimene’.


Papa palub meie võõrustajal sigareti kustutada, ta naeratab vanaisalikult

Kui õhtuks jõudsime  oma võõrustaja  uksele, võttis väravas meid vastu jämedate prillidega imearmas vanapapa. Kuuldes, et me oleme Eestist, uuris kohe meie arvamust Nõukogude Liidu kohta. Sellele järgnes kohe veerandtunnine kirglik monoloog Stalini ja Lenini filosoofiate kaitseks, kuna „kõik, mis teil seal Läänes kirjutatakse, on alati Stalini vastu! Aga loe, võta ja loe Stalini enda raamatuid!”
Kui märkisin, et see ei õigusta inimõiguste ja väljendusvabaduse vastast käitumist, selgitas papa umbes nii: „Stalin tagas õigused ja väljendusvabaduse. Ainult nendele, kes uskusid tema ideaalidesse…”

Vanapapa, kes tõepoolest uskus sotsialistliku utoopia võimalikkusesse, osutus meie võõrustaja vasakradikaalist isaks. Ning meie sõbergi on ajakirjanikuna tegelenud sotsialistlike ideaalide purunemise, nõukogude nostalgia ja post-sotsialistlike riikide siirdevalude teemadega. Ja mulle meeldis meie võõrustaja. Ta on karakter, kes kasvatab habet, et sarnaneda moslemiga, sest need on Indias kõige rohkem represseeritud. Ta on mees, kes vaatamata korra-nõudlike vanapapade märkustele, et „smoking is an offence, not allowed!” ei jäta oma sigaretti pooleli, vaid kingib tagurlikule papale vanaisaliku naeratuse. Ta on mees, kes räägib nostalgiahelk silmis 1987. aastal Tallinna vanalinna lokaalides joodud kohvist ja konjakist.
Aga ma saan aru, mis toidab Indias säärast vanapapa silmades hõõguvat vasakradikalismi või meie võõrustaja pilgust peegelduvat elutervet kriitilist meelt. Elades selliste klassierinevustega maal, sündides süsteemi, mille jäika loomust võetakse nii enesestmõistetavalt – kuulutab ju erinevuseid ka maailma vanim religioon, India spirituaalne kese hinduism – siis paratamatult sütitab selline keskkond teisitimõtlejaid, rebeleid, kaklejaid.

Võõrustaja soovitusel läksime järgmisel hommikul vaatama tõelist arhitektuurilise monumentaalsuse suurtükki – Le Corbusier disainitud Capital Complex. On monsooniaegne lausvihm, mis lõi suurepärase konteksti selle massiivse kompleksi kogemiseks. Sünge. Rõhuv. Rabav. Olen vaimustuses, vaikivas vaimustuses.

7 kommentaari

  • gaal
    3. september 2010 kell 11:17

    “Need Punjabi kutid on mässajahingega sikid, kes tahtnud küll Punjabist oma Khalistani-nimelist riiki luua ja rahva mälu ei andesta siiani sikkidest turvameeste atendaati armastatud Indira Gandhile”

    Põhjuseks sikhide kõige olulisema pühamu Kuldse Templi vallutamine Amritsaris tormijooksuga India armee poolt sikhide ühe usupüha ajal juunis 1984, mis tõi kaasa ka pea poole tuhande rahuliku inimese hukkumise (võib olla isegi tuhandete).

    http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Blue_Star

    Samas on sikhid ühed väheseid rahvusgruppe Indias, kelle antud sõnale võid kindel olla. Ise soovitan alati takso- või rikshajuhtideks just sikhe valida, sest neil ei ole kombeks sulle mütsi pähe tõmmata.

  • terje
    6. september 2010 kell 22:12

    Just, ka mina isiklikult ei pea Gandhi tollekohast kõvakäepoliitikat päris õigustatuks. Siin kommenteerisin pigem meinstriimmõttevoolu Indias. Ja muidugi, see ajalooline fakt – need põhjused, tagajärjed ja kuidas kogu lugu välja kukkus – on minu meelest päris ilmekas (ja diskuteeritav) India kultuuri kommentaar. Ja nõus, sikid on ägedad, muidugi 🙂

  • Maarja Lainevoog
    7. september 2010 kell 00:24

    Põnevad vanapapid seal Indias 😀

  • Siiri Kuus
    24. jaanuar 2011 kell 19:56

    Eks igal inimesel ole oma uskumused.. Ja eks ajalugu on alati üritatud kallutada .. Aga usun, et Stalin oli vanakuri ise :S

  • Siiri Kuus
    24. jaanuar 2011 kell 19:57

    Samas ma eeldan, et selline vanapapi on tegelikult lahe ja unustasin mainida, et roosipõõsaste vahel külitaks isegi, naudiks õite ilu ja hurmavat lõhna 🙂

  • Siiri Kuus
    24. jaanuar 2011 kell 19:58

    mis hooned need suured on?

  • Maarja .
    28. mai 2011 kell 15:17

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Kuuba reisile viib Keiu Virro

23. oktoober 2024

Tere tulemast maailma koduseimasse lennujaama!

25. september 2024
Lennujaamas leidub meelepäraseid ajaveetmis võimalusi igale maitsele – 13 söögikohta, 9 poodi sh apteek, raamatu- ja digipood, valuutavahetus, spetsiaalsed alad…
Kõik podcastid