Utoopia Indias - vanapapadest rebelid ja Le Corbusier' monumentaalsus
Chandigarh on Punjabi osariigi pealinn. Ning Punjab on sikkide pärusmaa. India meestel, nii nagu kõikidel teistelgi, on omad stereotüübid. Mägedes oli levinuimaks kindlasti „those punjabi guys”. Punjabi guys – they take you, hoiatas rahvasuu. Need Punjabi kutid on mässajahingega sikid, kes tahtnud küll Punjabist oma Khalistani-nimelist riiki luua ja rahva mälu ei andesta siiani sikkidest turvameeste atendaati armastatud Indira Gandhile. Ning tõepoolest – sikkide uhked turbanid ja jõuline rüht mõjuvad aukartustäratavalt.
Vaadates aga pargis väärikat pärastlõunast jalutuskäiku pidavaid hindusid, kumas siit mulle veel midagi. Midagi sellist, mis seostus mulle kellegi kehtestatud ideaalide järgi vormitud nõukogude-inimesega. Istusime justkui keset India utoopiat. Süsteem, kord, normatiivsus ja nende raamidesse istutatud ‚õnnelik inimene’.
Kui õhtuks jõudsime oma võõrustaja uksele, võttis väravas meid vastu jämedate prillidega imearmas vanapapa. Kuuldes, et me oleme Eestist, uuris kohe meie arvamust Nõukogude Liidu kohta. Sellele järgnes kohe veerandtunnine kirglik monoloog Stalini ja Lenini filosoofiate kaitseks, kuna „kõik, mis teil seal Läänes kirjutatakse, on alati Stalini vastu! Aga loe, võta ja loe Stalini enda raamatuid!”
Kui märkisin, et see ei õigusta inimõiguste ja väljendusvabaduse vastast käitumist, selgitas papa umbes nii: „Stalin tagas õigused ja väljendusvabaduse. Ainult nendele, kes uskusid tema ideaalidesse…”
Võõrustaja soovitusel läksime järgmisel hommikul vaatama tõelist arhitektuurilise monumentaalsuse suurtükki – Le Corbusier disainitud Capital Complex. On monsooniaegne lausvihm, mis lõi suurepärase konteksti selle massiivse kompleksi kogemiseks. Sünge. Rõhuv. Rabav. Olen vaimustuses, vaikivas vaimustuses.
- Capital Complex
- Chandigarh
- hindu
- India
- Indira Gandhi
- Khalistan
- Le Corbusier
- Õpilasreisid
- Punjabi
- roosipark
- sikhid
7 kommentaari
-
gaal
3. september 2010 kell 11:17 -
terje
6. september 2010 kell 22:12Just, ka mina isiklikult ei pea Gandhi tollekohast kõvakäepoliitikat päris õigustatuks. Siin kommenteerisin pigem meinstriimmõttevoolu Indias. Ja muidugi, see ajalooline fakt – need põhjused, tagajärjed ja kuidas kogu lugu välja kukkus – on minu meelest päris ilmekas (ja diskuteeritav) India kultuuri kommentaar. Ja nõus, sikid on ägedad, muidugi 🙂
-
Maarja Lainevoog
7. september 2010 kell 00:24Põnevad vanapapid seal Indias 😀
-
Siiri Kuus
24. jaanuar 2011 kell 19:56Eks igal inimesel ole oma uskumused.. Ja eks ajalugu on alati üritatud kallutada .. Aga usun, et Stalin oli vanakuri ise :S
-
Siiri Kuus
24. jaanuar 2011 kell 19:57Samas ma eeldan, et selline vanapapi on tegelikult lahe ja unustasin mainida, et roosipõõsaste vahel külitaks isegi, naudiks õite ilu ja hurmavat lõhna 🙂
-
Siiri Kuus
24. jaanuar 2011 kell 19:58mis hooned need suured on?
-
Maarja .
28. mai 2011 kell 15:17hea sõber google pani kohe ise uurima: http://www.chandigarh.co.uk/tourist-attractions/capitol-complex.html
“Need Punjabi kutid on mässajahingega sikid, kes tahtnud küll Punjabist oma Khalistani-nimelist riiki luua ja rahva mälu ei andesta siiani sikkidest turvameeste atendaati armastatud Indira Gandhile”
Põhjuseks sikhide kõige olulisema pühamu Kuldse Templi vallutamine Amritsaris tormijooksuga India armee poolt sikhide ühe usupüha ajal juunis 1984, mis tõi kaasa ka pea poole tuhande rahuliku inimese hukkumise (võib olla isegi tuhandete).
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Blue_Star
Samas on sikhid ühed väheseid rahvusgruppe Indias, kelle antud sõnale võid kindel olla. Ise soovitan alati takso- või rikshajuhtideks just sikhe valida, sest neil ei ole kombeks sulle mütsi pähe tõmmata.