Go Puhkus Go Blogi Go Elamus Go Pood Go Incoming

Värskeid reisimuljeid Gran Canarialt

9. november 2021
Otselennuga talvesihtkohtade valik on meie jaoks küllaltki piiratud – valida saad Egiptuse kahe kuurordi, Araabia Ühendemiraatide ja kahe Kanaari saare vahel. Ja just ühest Kanaari saarest, nimelt pisikesest Gran Canariast ma teile lähemalt kirjutangi. Lendasin sinna 30. oktoobri lennuga ja naasesin nädala pärast. Lennud toimuvad laupäeviti kuni aprilli lõpuni välja. Lahkudes oli kodus veel tore päikeseline sügisilmake, naastes näitas tõeline sügis juba enda õiget palet.

Päike paistab sel armsal väikesel ja kompaktsel 1560 ruutkilomeetrisel saarel aastaringselt ja eestlasi tervitab saabudes soe ööõhk (alla 19 kraadi temperatuur reeglina sel ajal öösel ei lange). Kõige külmem kuu on jaanuar – temperatuurid on siis veidi madalamad, kuid me kõik teame seda, et päikese käes on 5 kraadi soojem, seega mõnus eesti suvi igal juhul.

LENNUST

Lend väljub kl 18.40, lennuvedaja Tšehhi lennufirma SmartWings (Boeing 737-800 max). Lennuk täiesti tutikas, lennuaeg nii minnes kui tulles 6,5 tundi. Eesotsas mõnusalt jalaruumi. Mulle isiklikult meeldib see, et sul on kodus terve vaba laupäev ja siis kl 17ks kodistad oma kohvriga lennujaama. Aga tean, et on ka inimesi, kes näevad seda kui raisku läinud puhkuse päeva (ja teist kadunukest veel viimase päeva arvelt, kui tuleb väga vara ärgata, et vastumeelselt lennujaama poole lohiseda ja sammud kodu poole seada).

Gran Canariale pääseb lisaks vaktsineerimispassile ja läbipõdemistõendile ka erinevate testide, sh antigeeni testiga, mis on veidi soodsam kui PCR (ja veelgi soodsam siis, kui ostad reisikindlustuse Salvast (reisikindlustus on tänapäeval rangelt soovituslik, et mitte öelda kohustuslik), sest siis saad sooduskoodi Confidos testimise jaoks). Ülimalt mugav on endale aeg eelbroneerida just Confido lennujaama testimispunkti ja teha test sealsamas enne äralendu. Tuleb lihtsalt pool tundi aega lisaks varuda (check-in algab kl 16.40). Testi tulemus saabub e-postkasti vähem kui poole tunniga. Kui oled vaktsineeritud või max 6 kuud tagasi põdenud ja omad vastavaid tõendeid, siis on kohe eriti lihtne. Hotellides kohapeal meilt kusagil midagi ei küsitud.

Check-in’is oli korralik järjekord aga tegelikkuses keegi ülemäära palju ootama ei pidanud ja rivi liikus üpris kiirelt. Letis küsitakse reisidokumenti (pass või ID-kaart), vaktsineerimispassi/läbipõdemistõendit või testitulemust ja Hispaania QR-koodi. Pagas kuni 18 kg ja 1 ühik. Käsipagasi mõõdud 56x45x25 cm, kilosid kuni 8.

Maandudes sihtriigis enne pagasi kätte saamist küsiti samuti QRkoodi (ilma reisidokumendita).

Hispaaniasse sisenemise ankeedi täitmisega minul konkreetselt probleeme polnud, mõni küsimus korra tekitas nagu mõttekoha aga üldiselt läks tõrgeteta. Ankeedi täitmise kohta saadetakse enne reisi ka põhjalik täitmise juhend, nii et tegelikult ei tohiks keegi hätta jääda.

Lennul on kõik tasuline ja arveldamine vaid kaardiga. Esimeses neljas reas, nn kardina taga, oli väga mõnus suur jalaruum. Jagati paar korda tasuta topsiga vett. Raha eest pakutakse võileibu, karastusjooke, veini, suveniiralkoholi, maiustusi. Piiratud valik aga saab hakkama. Soovituslik on võtta kaasa enda toitu, eriti kui reisid lastega. Sest lend on ikkagi pikemat sorti ja lapsed teadagi on tasa ainult siis, kui nad söövad, joovad või magavad. Juua saab osta enne äralendu lennujaamast.

Lennukis on kohustus kanda maski siis, kui ei joo ega söö. Väikeste lastega võib ringi jalutada ja tualetis võib ka käia, aga põhjuseta ringi jalutamine pole lubatud (kuigi jalgu sai ka ise sirutatud ja keegi kobisema küll ei tulnud).

Maandusime kohaliku aja järgi kl 23 midagi – kell on seal 2 tundi meist taga (2 tundi nagu maast leitud). Saabumise ööl toimus veel ka kella keeramine – siin toimub see tund varem kui Eestis ja tekitas omajagu segadust. Küll olid nutikellade ajad valed, küll telefonide ajad. Aga lõpuks loksub kõik paika!

BUENOS DIAS!

Kuna saabumine on öösel ja väike väsimus ka juba peal, siis ega esialgu suurt sotti saa, et kus sa oled ja kas sa oled. Küll aga on tunda juba uusi võõramaiseid lõhnu ja sooja õhku. Ja tuba on ka kena. Success!

Buenos dias! Meri paistab kaugelt. Ja mäed. Ümbruses Kanaaridele omaselt rohkelt palme. Basseiniala paistab kõrgelt vaadates ilus. Meri paistab ja kutsub.

Osades hotellides määratakse hajutatuse tagamiseks hommiku-, lõuna- ja õhtusöögiajad (olenevalt Sinu valitud toitlustuspaketist) juba vastuvõtus ära ja need jäävad nii kogu viibimise ajaks.

Hommikusöök – täiesti full house hoolimata hajutatuse katsest. Aga kõik oli olemas ja väga maitsev. Kohalik ideaalses küpsusastmes mango, värskelt pressitud mahlad k.a mangomahl, ehtsa maitsega banaanid (lapsena tõi minu isa, kes seilas ka Las Palmase kandis, sealt banaane – nende maitse ei unune mitte iial, mis sest et olin vaid pisike põnn, ja Gran Canarial hommikusöögiks söödud banaanid olid peaaegu sarnase maitsega). Aga kohvi nad ei oska siin teha (mingi imelik kakaomaitseline ülimagus ristand kohvist ja kakaost). Ja reisi lõpuks selgus, et veel tunnen puudust jogurtist, kohupiimast ja hapukoorest st neid siin ei pakuta.

Võtsime ette ekskursiooni keskmaa poole, mägedesse. Hunnitud vaated, mis sest, et loodus on kidur ja palju on tühermaad. Üleelulopsakad ja hiigelsuured kaktuselised ja põõsad. Saatsin emale (ta on aiakujundaja) pilte. Väeta ja paita palju tahad, no ei kasva meie maal taimed selliseks. Serpentiinid. Veidi võttis ikka südame läägeks aga sundisin end kusagile ühte punkti vaatama. Ei õnnestunud.

Veinitehas. Veinitehases kuulsime tehase ja veinide lugu. Eksklusiivpartii oli küll väga hea maitsega. Osteti usinalt kaasa. Eriti punast veini, mida kusagilt mujalt saada pole ja mis oli seal väga hea hinnaga.

Järgmine peatus kooparestoran. All ootasid inimesed tunde, et sisse pääseda. Meil olid tutvused sees. Päris lõpuni ei saanudki aru, et kas sees on veel mingi õige ja lahe koobas ning vaid grupid söövad mingis imelikus tavalises saalis või ei. Või et mida nad seal ikkagi tunde ootavad?

Väikesed linnakesed, kus jalutasime. Tänavad. Värvid. Lõhnad.

 

Õhtul kondasime Maspalomase düünide ääres, peal ja sees. Ronisime neist üle. Sest ainult nii saab randa. Hiljem lugesin, et tegelikult on neil käsil projekt düünide päästmiseks ja säilitamiseks st et kinni neid ei panda aga igaüks meist saab midagi teha, et nad säiliksid oma praegusel kujul. Loe Masdunase projekti kohta lisa siit.

Rand on lai. Sinna mahuvad kõik ilusasti ära. Rannas on üllatusi igal rindel. Mööda veeäärt jalutavad iga päev tuhanded inimesed. Jalutasime ka. Hästi pikalt kohe. Merevesi mõnus soe, eestlase jaoks täiesti ujutav. Mõnusalt vahutavad lained ja hästi soolane vesi.

MASKID ETTE

Igal pool siseruumides kehtib maskikandmisnõue, tänaval ja rannas mitte. Tänaval on maski kandmine soovituslik. Osad seda ka teevad aga üldiselt on tänavapilt täitsa normaalne (loe maskideta). Rahvast liigub igal pool päris palju, ka hotellides on palju rahvast ja melu. Rahvustest liigub enim sakslasi, britte ja skandinaavlasi. Pigem keskealised ja peale inimesed. Hotellides jälgitakse maskikandmist väga hoolega. Minul endal oli kogu aeg nina väljas (prillid lähevad uduseks ja muud hädad) ja selle peale nägu ei kirtsutatud.

Reisi lõpuks sai selle mask-ette-mask-eest-ära-rütmi päris kenasti selgeks juba. Võiks öelda, et lausa automaatseks.

Mõned buffee-restoranid nõuavad lisaks maskidele ka kilekinnastatud kätt toidu valimisel ja tõstmisel. Selleks jagatakse sellised ühekordsed ebamugavad kilekindad sisenedes.

ILM, PUTUKAD, TAIMED JA MURU

Ilm mõnus, kohati viskas mõne pilveriba, saime 7 piiska vihma ja viimasel paaril päeval kõvemat tuult ka. Aga üldiselt on all lõunas 100% pilvitu taevas ja päikesepaiste. Mägedes on muidugi jahedam.

Saare mägist maastikku naudib rohkelt rattureid, kes tõusukilomeetreid püüavad. Loodus on kivine ja kidur, hiiglaslikud ja lopsakad palmid, taimed ja kaktused teevad selle muidugi tasa. Muide, väga paljudes hotellides on kunstmuru ja seda väidetavalt prussakate pärast, kes siinmail on mitte sellised Lasnamäe poisid, vaid ikka korralikud jurakad. Midagi neile seal päris muru sees meeldib ja seepärast paljud hotellid kasutavadki kunstmuru.

Putukaid õnnestus ka paari kohata – nimelt ühte liblikat, ühte kärbest ja ühte herilase moodi tüüpi. Täitsa mõnus! Nagu putukavaba saar kohe. Ahjaa, kooparestorani tualetis oli 1 ämblik ka – sihuke imelikum tüüp, ees pikemad tundlad ja kes kogu aeg minu poole pööras ja no oi kus minul va agorafoobil oli tegemist, et käsi pesta (imagine that: jalad olid ukse juures, käed kraani all, ämblik ruumi keskel).

Talveperioodil on ilm kindlasti heitlikum – võib olla tuuline ja pilvine või siis lihtsalt tuuline, nagu nüüd meie lahkudes neljaks-viieks tulevaks päevaks ilmateade ennustas. Ja kui on tuul, siis on ikka tuuuuul. Aga noh ta on ikkagi soe tuul. Ja kui on päike, siis see on väga soe – varjus 28 või isegi kraad-paar enam oli meie rekord.

Meri on mõnus ja soolane ja Eestis karastunud hüljestele täiesti ujutav. Tuulega on muidugi lained, aga need murduvad kaugemal, seega ei pea väikeste laste pärast ülearu palju muretsema. Maspalomase rand on küll hästi mõnus lai ja väga ruumika liivaribaga – mahuvad ära nii nudistid, kui kõik teised.

Basseinid on paljudes hotellides soojendusega (kui ostad reisipaketi, siis saad selle oma reisikonsultandiga üle täpsustada) ja väidetavalt neid alates novembrist regulaarselt ka köetakse.

LAS PALMAS

Sõidame pealinna Las Palmasesse. Vanalinn. Vaiksed munakivisillutisega tänavad, vanad kivikvartalid ja mäenõlvale klammerduvad värvilised vanad kodud annavad Las Palmase vanimale osale erilise fiilingu. Santa Ana katedraal on võimas. Värvilised uksed ja aknaluugid. Mõned kassid. Ja rohkelt koerakujusid. Sest saar ei ole oma nime saanud mitte kanaarilinnu järgi, nagu oleks igati loogiline eeldada, vaid ladina keelsest nimest Canariae Insulae, mis tähendab koerte saari.

El Corte Inglés. Legendaarne kaubamaja. Sealt leiad kõik selle, millest oled puudust tundnud ja mida vajad. Samuti leiad sealt kõik need asjad, millest sul varem aimugi polnud, et võiksid vajada.

POEMA DEL MAR

Peale mõnusat jalutuskäiku vanalinnas sukeldusime veemaailma. Poema del Mar kutsub avastama kõiki sinise planeedi saladusi. Suurepärane teekond läbi viie kontinendi läbi seal elavate erinevate liikide. Jalutage läbi La Jungla, mis on koduks koljaatidele, mageveekilpkonnadele ja krokodillidele. Vaadake Nemo maailma Beach Zone’is, kus elavad klounikalad. Lõpp-peatus on Süvameri, maailma suurima kumera klaasiga suur saal, mis näeb välja kui kinosaal, ainult et ekraanil on haid, raid ja tuhat muud kala. Ekraan on 36 m lai, 7 m kõrge ja 39 cm paks ning ei moonuta kalu.

Hästi mõnus üllatus. Väga teraapiline ja äärmiselt põnevaid kalanägusid täis. Soe soovitus kõikidele, eriti väikeste lastega peredele!

Piletihinnad täiskasvanutele 25 €, lapsele 17,5 €, kuni 3 a tasuta.

Lisaks veemaailmale soovitatakse veel vaala- ja delfiinivaatlust. Uuri lisa siit.

KUURORDID JA NENDE PEAMISED MÄRKSÕNAD

  • Puerto Rico – liivarand, peokohad, maaliline väike ja kompaktne kuurort paikneb Gran Canaria kõige päikselisemas piirkonnas, kus kõige vajaliku leiab jalutuskäigu kaugusel, hotellid palistavad kaljuseid mäekülgi, kust avanevad hingematvad vaated ookeaniavarusele ning idüllilisele lahesopile
  • Maspalomas – restoranid, butiigid, düünid, rand, majakas, promenaad, Holiday World, sobib vaikust ja rahu otsivale turistile, rohelusse uppunud, hubane, vaid mõne kilomeetri kaugusel Playa del Inglesist
  • Puerto Mogan – vana kaluriküla, Veneetsia, sadam
  • Playa Del Ingles – kuulsaim kuurort, lai rand, trendikad klubid, väga head šoppamisvõimalused, Playa del Inglesis on 6-kilomeetrine kollase liivaga rand, mis algab San Agustinist ja lõpeb Faro majaka juures Maspalomases
  • Meloneras – butiigid, restoranid, suurepärased rannad
  • Amadores – mäeküljel asuv varjupaik, kust avanevad vapustavad vaated Gran Canaria kõige fotogeenilisemale rannale
  • Playa Taurito – sobib neile, kes soovivad eemalduda inimestest ja melust, sukeldumine, jetisõit
  • San Agustín- vaikne rand, spaateenused, rootsi mõjutused
  • Agaete – väike valgete majadega traditsiooniline linnake loodes
  • El Salobre – golf, luksus
  • Arguineguín – värvilised paadid, töötav sadam, mereannid, baarid, restoranid, promenaad, turg
  • La Playa Del Tauro – kõrged tipud vastanduvad laiadele merevaadetele

TRANSPORT

Taksosõit on siin soodne ja mugav. Lihtsalt kraba endale tee äärest vaba takso. Sõidab neid ringi külluses. Liinibussiga me ise kordagi ei sõitnud aga taksoga ongi sõita soodsam ja kindlasti ka mugavam. Liiklus on rahulik, soovi korral võid rentida auto, kuigi jalutamine on seal kindlalt populaarsem. Sõidad taksoga ranna ühte otsa ja jalutad mööda mereäärt tagasi koju/hotelli. See on seal äärmiselt populaarne tegevus. Ka promenaadi mööda võib jalutada – neid on seal ilmselgelt ohtralt.

TEENUSED

Sularahaaparaadid on reeglina pangaga samas majas, ostukeskustes või ka mõnes suuremas hotellis. Apteeke on leida ka päris tihedalt ja sealt saab kõik vajaliku kätte, et väiksemat tervisehäda ravida.

KAUBANDUS

Ostukeskuseid on Gran Canarial palju ja nii mõnessegi sai ise “sisse põigatud”. Soodne on siit soetada parfüüme ja kreeme. Ka spordiriided pidid olema soodsad. Ja muidugi on siin ka igas tuttava nimega brändipoes teine valik kaupa, seega ei tasu ka nn kiirmoebrände peljata.

Väga mõnus pood just kreemide, lõhnade, kosmeetika ja ehete ostuks oli Fund Grube. No mine hulluks!

Toidupoes hinnad suht samad, veinid ja mullijoogid muidugi soodsamad. Näiteks pudel täiesti korralikku kuiva Cavat maksis 2,49 eurot (maitse osas jään vastuse võlgu, sest minu kohver oli juba 18 kg piirimail). Populaarseid toorsinke müüakse juba ju ka meil päris korralikus valikus ja neid võibolla igaüks ei viitsi tarida kaasa, kuid siin võtab isegi väikese minimarketi lahtise singileti valik silme eest kirjuks.

Mangod ja banaanid on väga head, samuti avokaadod ja papaiad, sest neid kasvatatakse kohapeal.

Kui midagi tahta kaasa osta, siis soovitaksin kohalikku meerummi – joo pits enne sööki, toimib aperitiivina, joo pits peale sööki, aitab seedimist kiirendada. Paistab nagu tõeline superjook!

Toidupoes tekkis tõeliselt kodune tunne, sest ka nende üks populaarsemaid toite on papas arrugadas con mojo st kartulid spetsiaalse kastmega. Kilohind SPARis 99 eurosenti.

PARIMAD RANNAD

Kõik rannad on avalikud. Mine uju, kus tahad ja mine jaluta, kus tahad. On kivisemaid, liivaseid, kitsamaid ja väga laiu – igaüks leiab endale meelepärase.

Populaarseimad rannad:

  • Amadores
  • Puerto Rico
  • Anfi Del Mar
  • Playa de Mogan
  • Maspalomas
  • Playa del Ingles

Adiós

Viimasel päeval oli meil äratus kl 5, start hotellist 5.40. Kaasa saime hommikusöögipakid (banaan, õun, apelsin, singi- ja juustuviil kahe saia vahel, pudel vett) aga eks see on hotelliti erinev. Äratus sõltub sellest, millises hotellis viidib ja mis kellaks reisisaatja Sinu hotelli inimestele lahkumisaja määrab.

KOKKUVÕTTEKS

Nakatumisnäitaja Gran Canarial on madal, ilmad head, merevesi soe ja basseinid küttega. Kuna lennuaeg on suhteliselt pikk, siis minnakse palju ka kaheks ja kolmeks nädalaks. Kel võimalus – minge! Väga soovitan talvepuhkuseks. Pidavat olevat just põhjamaade inimeste jaoks äärmiselt sobiliku kliimaga talvituspaik. Hinnatasemelt on ta kallim kui Egiptus, kuid kui Egiptuses alla viie tärni ei kannata võtta, siis Gran Canarial on mõni kolmenegi üllatuslikult heal tasemel.

Kuna minu puhul oli tegemist siiski tööreisiga, siis läheksin iga kell tagasi puhkusele – jalutaksin San Agustinist Faro majakani Maspalomases ja tagasi, mängiksin tennist või õpiksin golfi mängima, läheksin sukelduma ja delfiine ning vaalu otsima, matkaksin Roque Nublo rahvuspargi radadel ja šoppaksin end hulluks. Vot nii palju jäi tegemata!

PEA MEELES!

  • Kontrolli reisidokumendi kehtivust.
  • Võta reisile kaasa seesama dokument, millega käisid testi tegemas.
  • Ära unusta kontrollida, kas Sinu vaktsineerimistõend on kehtiv.
  • Prindi paberid välja, kui tunned, et nii on parem ja usud, et tehnika võib alt vedada. Tegelikult saab ilma kenasti hakkama.
  • Tee kõikidele reisijatele reisikindlustus, soovitavalt koos COVID kaitsega.
  • Võta kaasa ka midagi soojemat, sest õhtud on juba jahedad.
  • Pangakaardiga saab kenasti igal pool hakkama – pole vaja eraldi sularaha välja võtta.

GRAN CANARIA REISE VAATA SIIT

KÜSI HOTELLISOOVITUSI JA PAKKUMIST OMA REISIKONSULTANDILT VÕI KIRJUTA MEILE GOTRAVEL@GOTRAVEL.EE

#flytocanarias #gotraveleesti

Tekst ja fotod:

Kädi, Go Traveli turundusjuht (09.11.2021)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Värsked podcastid

Kuuba reisile viib Keiu Virro

23. oktoober 2024

Tere tulemast maailma koduseimasse lennujaama!

25. september 2024
Lennujaamas leidub meelepäraseid ajaveetmis võimalusi igale maitsele – 13 söögikohta, 9 poodi sh apteek, raamatu- ja digipood, valuutavahetus, spetsiaalsed alad…
Kõik podcastid