Päikeselind
Seda tegelast on näinud kõik, kes Taimaale kas või korraks on jala maha pannud. Ja võib-olla veel enne seda, sest juba sinu passis, Tai viisa pitsatijälje peal on see elukas. Ja kõigi Tai ametiasutuste ja paljude firmade uste peal, templites, Tai kuninga residentsides, kõigil ametlikel blankettidel ja kõigi Tai rahatähtede mõlemal küljel ning isegi iga Singha õllepudeli kaela peal.
See on Tai vapp. Aga mitte ainult.
Me näeme teda ka Indoneesia vapil ja nende lennufi rma (Garuda Indonesia) logol, Ulaanbaatari (Mongoolia pealinna) lipul ja vapil, samuti Birmas, Nepalis, Malaisias, Laoses, Vietnamis, Kambodžas, Angkori templites ning muidugi lugematult Indias, aga ka Hiinas, Jaapanis, Koreas...
Tema nimi on sanskriti keeles Garu̦da, paali keeles Garuļā, tai keeles Krut, Birmas g'Ga-lon, Jaapanis Karura, Mongoolias Khangar'd, meil siis, lihtsustatud kirjapildis, Garuda.
Päikeselind. Pool-lind, pool-inimene.
Väga kõrgelt austatud nii hinduismis kui ka budismis ja veel isegi pärast hinduismi-budismi hääbumist Indoneesias ja Malaisias.
Temast on arvukaid lugusid india vedades, upanišadides ja eepostes. Oma päritolult ongi ta hinduismi tegelane, kuid väga tähtis on ta ka budismis.
Garuda ei ole, rangelt võttes, jumal, vaid üks deevadest. Kuid neis lugudes on ta mõnikord isegi vägevam kui kõik jumalad kokku.
Kui Garuda oli oma munakoore purustanud, ähvaras ta põrgu ja paradiisi ja kogu maailma ühekorraga hävitada. Alles jumalate palvete peale vähendas ta oma suurust ja vägevust.
Vishnu, üks tähtsamaid hindu jumalaid, lendab temaga. Krishna, üks Vishnu kehastusi, nimetab Bhagavadgitas ennast lindude hulgas Garudaks.
Hiinas räägitakse, et Garuda istus Buddha pea peal ning kaitses teda taevase nahkhiire eest, kelle Garuda seejärel tappis ja paradiisist välja ajas. Garuda sündis uuesti Song-dünastia kindraliks nimega Yue Fei, too taevane nahkhiir aga leedi Wangiks, reeturliku peaministri Qin Hui naiseks.
Garudad on vaenujalal Nagadega, hiiglaslike madudega, keda nad hävitavad. Nagad aga hakkasid neelama kive, nii et Garudad ei suutnud neid üles tõsta. Karam-biya, üks askeetidest, õpetas Garudasid haarama Nagasid sabast, et nood oma kivid välja oksendaksid. Alles Buddha ise suutis nad omavahel lepitada.
Garuda on hiigelsuur, tema tiibade laius ulatub kilomeetriteni. Garuda tiibade lehvitamine põhjustab taifuune ja orkaane. Inimene võib ennast vabalt ära peita Garuda ainsa sule taha.
Teinekord, kui kuskil Tai maal arvet maksad, võiks rahatähele veel korraks pilgu peale heita. Või oma passis Tai viisat lähemalt silmitseda.
Seal ta ongi.
Tekst: Tõnn Sarv
Fotod: Wikimedia
Selles numbris
- Reisikirjandus
- Toidunippe Uganda köögist
- Kloonitud vandersell
- Kai-Mai Olbri: Maroko – minu hinge sügiskodu
- Norra iidseimad piltmõistatused
- Konsulaarabi kolmandates riikides
- Kultuurne motobande Alpides
- Päikeselind
- Kohtumised kuningaga
- MAROKO enne ja nüüd
- Lõuna-Etioopia salapärased hõimud
- Imelised himba naised
- Veel põnevaid reisisoovitusi
- Kõrbehõimud, tühjus ja liiter vett
- Reisiajakiri küsib: miks elate Aafrikas?
- Elu pärast kodusõda. Kesk-Aafrika Vabariik
- MALI lummuses
- Ehe Aafrika elu Kongo külas
- Müstilisel Kaydara-maal
- UUDISTOOTED
- KROONIKA
- Go Reisiajakiri 56 – Oktoober 2015