Fotoreportaazh – Rain Tamm Aafrikas Rwandas mägigorilladel külas
Täpselt nii see ongi, et käid neil külas. Sõna otseses mõttes. Nemad on oma kodus Ruandas, Vulkaanide Rahvuspargis Virunga mäestikus ja toimetavad oma igapäevaseid tegemisi. Kui me pärast neljatunnist matkamist mööda vulkaaninõlva lõpuks 3000 meetri peal 35-liikmelise Susa grupini jõuame, teeb meie saatja mõned röhitsused ja mühatused. Niimoodi küsib ta grupi suurimalt hõbeselgselt isaselt luba tunnike tema perekonna seltsis veeta. Loa me ka saame ja sellele järgneb kuuskümmend minutit lähedast suhtlemist, kuni füüsilise kokkupuuteni. Nimelt on Susa grupis ka mõned mänguhuvilised tegelased, kellel meeldib aeg-ajalt külalisi kas müksates või suisa pikali lükates ehmatada. Seega ei olnud meie kartused, et gorillasid tuleb vaid distantsilt jälgida ja et heal juhul õnnestub teha ehk vaid mõned teleobjektiiviga pildid, õnneks põhjendatud. Valgust on küll tiheda metsa tõttu vähe ja olud muutuvad sõltuvalt pildistamise nurgast ja pilveoludest, nii et mõnedki muidu head kaadrid osutuvad hiljem uduseks. Statiivi kasutamine on ka keeruline, sest nii gorillad kui ka me ise oleme pidevalt liikumas.
Mägigorillasid on umbes 300 ja kõik nad elavad Virunga mäestikus, mis laiub 420 m2 suurusel alal kolmes riigis: Ruandas, Ugandas ja Kongo DVs. Ruanda mägigorillade arvu hinnatakse 140-150 kanti ja nad elavad seitsmes-kaheksas grupis, millest igaühes on 5–40 liiget. Külastada on võimalik nelja gruppi, Susa grupp ongi neist suurim ja seetõttu ka põnevaim, kuid ka suhteliselt raskesti ligipääsetav. Susa grupp on üldse suuruselt teine gorillade grupp maailmas (suurem grupp on vaid uurijate päralt) ja just seda rühma uuris tuntuim gorilladeuurija Dian Fossey.
Gorilladel on vähe looduslikke vaenlasi ja nad elavad sageli kuni 50-aastaseks, kuid nende liik on tänu salaküttimisele, metsade hävitamisele ja inimestelt saadud haigustele siiski suures ohus. Praeguseks on tänu kasutuselevõetud meetmetele mägigorillade arv stabiliseerunud ja näidanud isegi kasvutendentsi.
Selles numbris
- Põhjatihasega Emajõe ülemjooksul
- Fotoreportaazh - Rain Tamm Aafrikas Rwandas mägigorilladel külas
- Etioopia - roheliste mägede maa
- Sügisesed pildistamispaigad
- Seljakottide test
- Hoo-la-laa, üksinda Vahemerel
- Ellujäämisnipid talviseks telkimiseks
- Mäesuusahooajaks vormi!
- Lonely Planet ja tema 40 konkurenti
- Eesti juurtega mees Siberit avastamas
- Jäätükil Kihnust Riiga
- Eesti alpinistid Säraval Seinal
- Go Reisiajakiri nr 1 - Sügis 2005