Äärmuslik kuumus on uus normaalsus
Mitmed riigid, sealhulgas Ühendkuningriik, Saksamaa, Rootsi, Norra ja Austria, on andnud välja reisihoiatusi seoses kuumalainega Lõuna-Euroopa populaarsetesse sihtkohtadesse.
Paljud Vahemere maad kannatavad ohtliku kuumalaine all. Temperatuur on kohati tõusnud juba 42°C-ni.
See äärmuslik palavus on järjekordne näide sellest, kuidas Euroopa, mis on kõige kiiremini soojenev kontinent, kogeb kliimakriisi intensiivistuvat mõju. Kuigi üksikuid äärmuslikke ilmastikunähtusi on raske otseselt kliimamuutustega seostada, on kuumalained planeedi soojenedes muutumas sagedasemaks ja intensiivsemaks.
Teadlased grupist World Weather Attribution, mis analüüsib kliimamuutuste mõju ekstreemsetele ilmastikutingimustele, märgivad, et juunikuised kuumalained, kus kolm järjestikust päeva on temperatuur üle 28°C, on nüüd ligikaudu 10 korda tõenäolisemad kui tööstuseelsel ajastul.
Hoiatused Põhja-Euroopast
Saksamaa on tõsiselt hoiatanud Horvaatiasse, Hispaaniasse ja Portugali reisijaid. „Oodata on äärmiselt kõrgeid temperatuure. Kaitske ennast, lapsi ja eakaid. Järgige asjaomaste asutuste nõuandeid. Taristu rikked on võimalikud,“ teatas Saksamaa valitsus.
Rootsi hoiatas Hispaania kõrgete temperatuuride ja metsatulekahjude ohu eest, ning soovitas turistidel mõelda, kuidas nad peaksid oma asukohta kirjeldama, kui peaks tekkima tulekahju oht.
Saatuslik kuumus ja metsatulekahjud
Hispaanias matkates suri 34-aastane Hollandi turist kuumarabandusse. Prantsusmaal sundisid metsatulekahjud evakueerima laagri Corbières’i piirkonnas, kus temperatuur oli tõusnud 40°C-ni.
Kuidas kuumalaine ajal reisida: olulised ettevaatusabinõud
Lõuna-Euroopa kuumalained on kahjuks muutunud reisimise lahutamatuks osaks, mistõttu on oluline teada, kuidas end kaitsta.
Siin on peamised soovitused:
– Püsi hüdreeritud: Joo pidevalt vett, isegi kui sa janu ei tunne. Väldi alkoholi ja suhkrurohkeid jooke, mis võivad keha hoopis dehüdreerida.
– Väldi tegevusi päeva kuumimal ajal: Püüa vältida õues viibimist ja füüsilisi tegevusi päeva kõige kuumematel tundidel, tavaliselt kl 11.00 ja 16.00 vahel. Planeeri oma päev nii, et saaksid sel ajal jahedas püsida.
– Otsi varju: Püsi võimalikult palju varjus. Kasuta päikesevarju, laiuvaid puid või siseruume, kus on konditsioneer.
– Kanna sobivat riietust: Eelista heledaid, avaraid ja “hingavaid” riideid, mis aitavad kehatemperatuuri reguleerida. Kata pea laia äärega mütsi või salliga.
– Ole teadlik infrastruktuuri riketest: Äärmuslik kuumus võib põhjustada kliimaseadmete või isegi elektrivarustuse rikkeid. Ole valmis selleks, et mõned teenused ei pruugi toimida tavapäraselt.
– Jälgi kohalikke hoiatusi: Ole kursis sihtkoha valitsuse ja ilmateenistuste väljastatud hoiatustega. Nende nõuannete järgimine on kriitilise tähtsusega.
– Metsatulekahjude oht: Kuumad ja kuivad tingimused suurendavad metsatulekahjude riski. Kui viibid metsade lähedal, ole eriti tähelepanelik ja teadlik oma asukohast, et vajadusel saaksid kiiresti abi kutsuda. Evakueerimiskäskude korral järgi alati ametivõimude juhiseid.
– Tunneta oma keha piire: Kuumarabanduse sümptomid (nt peavalu, pearinglus, iiveldus, segasus, kuiv nahk) võivad tekkida kiiresti. Kui tunned end halvasti, otsi koheselt jahedat kohta ja võimalusel meditsiinilist abi.
Reisiplaanide tegemisel Lõuna-Euroopasse on oluline arvestada kuumusega kui uue reaalsusega ja võtta kasutusele ettevaatusabinõud, et puhkus oleks nii meeldiv kui ka ohutu.
- Austria
- Hispaania
- kõrge temperatuur
- kuumarabandus
- Lõuna-Euroopa
- Maailma Terviseorganisatsioon
- metsatulekahjud
- Norra
- reisimine
- Rootsi
- saksamaa
- surm