Kuidas toidumürgitust vältida?
Taas hakkab lähenema hooaeg, kus inimesed reisivad Eesti sügisest ja talvest rohkem kaugetesse ning eksootilistesse maadesse. Paraku käib sellise reisiga sageli käsikäes ka toidumürgitus, mis võib palju ära rikkuda. Kuidas hoiduda ebameeldivast reisikaaslasest? Küsisime nõu Lääne-Tallinna Keskhaigla reisimeditsiini nõustamiskabinetist ning meile vastas infektsionist dr Helen Mülle.
Tekst: Stina Eilsen
Foto: Vecteezy
WHO andmetel haigestub igal aastal toidumürgitusse ca 600 miljonit ehk umbes iga kümnes inimene. Teada on umbes 31 eri toidupatogeeni (bakterid, viirused, parasiidid, kemikaalid), mis võivad eri põhjustel toitu sattuda ning negatiivsete tegurite koosmõjul põhjustada toidumürgitust. Millised on põhilised haigustekitajad?
Erinevaid toidu ja joogiveega levivaid patogeene, mis põhjustavad soolestikuprobleeme, on palju ning sageli jääb täpne tekitaja teadmata, sest probleem möödub ühe-kahe päevaga ega nõua ilmtingimata arsti poole pöördumist.
Toit võib olla eelnevalt saastunud ebaõige käitlemise tõttu, näiteks ebapiisavalt küpsetatud liha või juba algselt saastunud joogivesi. Eriliselt ettevaatlik peab olema ka mereandidega. Ka võivad patogeenid levida sööja kaudu, kui süüa mustade kätega.
Reisijate kõhulahtisuse peamised tekitajad on bakterid: salmonella, kampülobakter, E. coli, Shigella, mõnevõrra vähem viirused ja sooleparasiidid.
Selles numbris
- Lin Alluna film „Kahe koloniaalvõimu all“
- Robert Knox. Ühe Inglise meremehe kirev elu
- Liisu elu Jaapanis
- St. Kilda. Saared maailma äärel
- Lihtsurelikuna olümpiamaratonil
- Burnerite jälgedes Nevada kõrbes
- Tuneesias Araabiamaa igatsust leevendamas
- 30 000 kilomeetrit automatka Lõuna-Ameerikas
- Kuidas toidumürgitust vältida?
- Värske kapsas ja hakkliha, mis neid suudaks lahutada
- Türgi: vaatame läände, et näha Kreekat
- Neli meest paadis, seltsiks Atlandi ookean
- Samal ajal kodus ...
- Jahtlaev „Lennuki“ ümberilmareis postkaartides
- Tooteuudised
- Kroonika