Kroonika
Liituge ümber Läänemere matka etapiga!
Oktoobri keskel jõuab Eestisse „Save the Baltic Sea“ ekspeditsioon, kes on võtnud eesmärgiks matkata 6000 kilomeetrit ümber Läänemere, et juhtida tähelepanu meie kodumere keskkonnaprobleemide lahendamise võimalustele.
Kõigil huvilistel on võimalik 17. oktoobrist kuni 3. novembrini liituda rahvusvahelise vabatahtlike matkajate grupiga eri etappideks mööda Eesti rannikuäärt. Teekonna jooksul jagavad matkajad oma teadmisi Läänemere seisundi ja mereelustiku kohta, annavad edasi matkatarkusi ja -nippe ning kohtuvad kohalike kogukondadega.
Ekspeditsioon „Save the Baltic Sea“ alustas oma 6000 kilomeetri pikkust teekonda märtsi alguses ja on praeguseks teel olnud üle 200 päeva, läbides seni kuus Läänemere riiki. Ekspeditsiooni ühe etapi tegi kevadel ja suve alguses kaasa ka eestlannast kogenud matkajuht Liisi Preedin.
Täpset marsruuti näeb kodulehel: https://savebaltic.eu/route/
Matkaga liitumise lisainfo ja registreerumine: https://savebaltic.eu/join-us/?tab=1
***
„Runbjarn“ lõpetas Euroopa reisi
Rannarootsi purjekas „Runbjarn“ ehk „Ruhnu Karu“ startis 2022. aastal Euroopasse, kus läbiti jõgedel mitmeid riike ning 1. septembril jõuti tagasi Eestisse Noblessneri sadamasse.
Ajalooline reis põimis taas kokku vanad rannarootsi sidemed, pöörates tähelepanu Euroopa, Eesti ja Ukraina sidemetele. Reisi jooksul läbiti kapten Ain Raie juhtimisel arvukalt Euroopa sadamaid, näiteks peatuti Gotlandil, Kielis, Rotterdamis, Brüsselis, Viinis, Budapestis, Le Havre’is ja Prantsusmaa pealinnas. Eesmärk oli jõuda ka Hiiumaalt lahkuma sunnitud rootslaste poolt 1782. aastal rajatud Gammalsvenskby külla Ukrainas, kuid sõja tõttu seekord seda plaani teostada ei saadud.
***
Kuulsad mereretked. Eurooplaste maailmapildi avardumine
Uus näitus Lennusadamas viib külastajad ajastusse, mil Euroopa suurvõimude vahel toimus võidujooks selle nimel, kes avastab viimased „valged laigud“ maakeral. Ohtrate illustratsioonide, kaartide ja esemete abil jutustab näitus loo 18. sajandi keskpaigast 19. sajandi keskpaigani toimunud suurest geograafilise maailmapildi avardumisest, mida kannustasid tehnoloogia, kartograafia ja loodusteaduste kiire areng.
Ekspeditsioonid jätkusid ka pärast merereisi lõppu, sest kõik maadeavastajad avaldasid oma reisikirjad, mis kujutasid endast ajastu juhtivaid teadustöid. Tänapäeva Eesti aladelt pärit maadeavastajad olid sel ajal olulised tegijad. Tähelepanuväärseks panuseks maadeavastuste ajaloos sai Adam Johann von Krusensterni Vaikse ookeani atlas, mis oli ilmudes üks parimaid terves Euroopas. Näitus viib külastaja Krusensterni töötuppa, tutvustades tema teadussaavutusi ja rõhutades rahvusvahelise võrgustiku tähtsust kartograafi töös. Teaduse silmis väärtuslike avastusretkede pärand on tänapäeval aga nii mõneski mõttes problemaatiline ning kolonialismi ja imperialismi tundlikke küsimusi lahatakse ka näitusel.
National Maritime Museumist saabuvad Briti maadeavastajatele kuulunud navigatsiooniinstrumendid, mis olid oma aja parimad. Musée National de la Marine’ist Prantsusmaalt pärit esemete au ja uhkus on „Lionne“ (hilisem nimi „Astrolabe“), Prantsuse keisri Napoleoni tellitud Trianoni kollektsiooni kuuluv hiljuti renoveeritud laevamudel. Staar-eksponaadina saabub Amsterdami meremuuseumist näitusele Krusensternile kuulunud kronomeeter, mida ta kasutas ka oma ümbermaailmareisil.
Külastajad saavad proovida ka laevameeskonna elu põnevamat poolt. Näitusel kõrgub laevamast, mida mööda saab ronida kõrgele Lennusadama angaaride kupli alla. Hulljulgemad võivad panna end proovile ka vabahüppega masti tipust! Väiksematele külastajatele avab toonase meresõidu töid ja argielu näituse nurgatagustesse peidetud laevarottide rada.
Näitus avatakse 19. oktoobril ning see jääb avatuks 2026. aasta 11. jaanuarini.
***
Mägironijad vaatasid tagasi tegevusrohkele hooajale
5.–6. oktoobrini toimus Keelutsoonis Jaan Künnapi alpinismiklubi hooaja lõpetamine.
Traditsiooniliselt andis Jaan välja auhinna hooaja parima tõusu eest, seekord sai klubi rändauhinna Ott Tinn tõusu eest Chogori ehk K2 tippu. Üritusel vaadati tagasi möödunud hooajale, Gruusia seiklustest rääkis Kristjan-Erik Suurväli, Pamiiri mägedest ja Korženevskaja (7105 meetrit) tipust Fred Viidul, Tianshani matkast Priit Joosu. Samuti esitleti kahe viimase hooaja parimaid fotosid.
***
HEA TEADA!
Jõulumäe Tervisespordikeskuses toimub 24. novembril traditsiooniline matkajate kokkutulek, kus valitakse ka aasta matkategelased.
Selles numbris
- Lin Alluna film „Kahe koloniaalvõimu all“
- Robert Knox. Ühe Inglise meremehe kirev elu
- Liisu elu Jaapanis
- St. Kilda. Saared maailma äärel
- Lihtsurelikuna olümpiamaratonil
- Burnerite jälgedes Nevada kõrbes
- Tuneesias Araabiamaa igatsust leevendamas
- 30 000 kilomeetrit automatka Lõuna-Ameerikas
- Kuidas toidumürgitust vältida?
- Värske kapsas ja hakkliha, mis neid suudaks lahutada
- Türgi: vaatame läände, et näha Kreekat
- Neli meest paadis, seltsiks Atlandi ookean
- Samal ajal kodus ...
- Jahtlaev „Lennuki“ ümberilmareis postkaartides
- Tooteuudised
- Kroonika